שתף קטע נבחר

חברי קואליציה: תומכים בסטודנטים, נתנגד לתקציב

הח"כים אילן ליבוביץ', אתי ליבני, גילה גמליאל וענבל גבריאלי הודיעו כי יתנגדו לתקציב בקריאה ראשונה. כל חברי הוועדה תמכו בדרישת הסטודנטים להפחית את שכר הלימוד בכפוף לדו"ח ועדת וינוגרד. יוסי שריד: "לביבי השקפת עולם של פיצה"; יולי תמיר: תשביתו את המדינה, היא ממילא לא שווה

הסטודנטים זכו היום (ד') לתמיכת חברי קואליציה במאבקם להפחתת שכר הלימוד. זאת לאחר שבתום קרב ארוך, עבר בשבוע שעבר תקציב המדינה בממשלה וכלל פגיעה בסטודנטים. 

 

בישיבה דחופה של ועדת החינוך של הכנסת שהתכנסה בשל החשש מהשבתת שנת הלימודים האקדמית, הודיעו חברי הכנסת אילן ליבוביץ', אתי ליבני, גילה גמליאל וענבל גבריאלי כי לא יתמכו בתקציב המדינה בקריאה הראשונה, אם לא יבוטל הסעיף בתקציב המדינה שמקפיא את ההפחתה בשכר הלימוד.

 

ראשי אירגוני הסטודנטים שנכחו בישיבה הודיעו פה אחד, כי ישביתו את פתיחת שנת הלימודים האקדמית אם לא תשונה ההחלטה. באופן מפתיע, לא הגיעו נציגי משרד האוצר לדיון בטענה כי הם שקועים בהכנת תקציב המדינה לשנת 2004. 

 

יו"ר הוועדה ישב על הגדר

 

יו"ר ועדת החינוך ח"כ אילן שלגי (שינוי) ניסה להעביר הצעת החלטה הקוראת לממשלה להקפיא את שכר הלימוד. חברי הכנסת לא הסתפקו בהקפאה, יוזמת שלגי נכשלה והוא בסופו של דבר נמנע בהצבעה.

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, שגיב אסולין, אמר בישיבה כי "הקפאת שכר הלימוד היא גזר דין מוות לדו"ח וינוגרד. עמדתנו ברורה: שנת הלימודים לא תפתח". כל חברי הוועדה הודיעו כי הם תמכים במאבקם של הסטודנטים.

 

ועדת וינוגרד קבעה בשנת 2000 הפחתה מדורגת של 10 אחוזים בשכר הלימוד במשך 5 שנים עד להפחתה של מחצית משכר הלימוד. ח"כ גילה גמליאל (ליכוד): "נדרוש חד משמעית את המשך הפחתת שכר הלימוד כפי שקבעה ועדת וינוגרד".

 

יוסי שריד: לביבי השקפת עולם של פיצה

 

ח"כ יוסי שריד (מר"צ) תקף את שר האוצר בנימין נתניהו. "ביבי מובל על ידי השקפת עולם של פיצה", אמר שריד. "מדוע הסטודנט הישראלי משלם את שכר הלימוד מבין הגבוהים ביותר בעולם? מדוע המדינה לא דואגת להוריד את שכר הלימוד?"

 

"אין לאף אחד מאתנו זכות להתפשר בשם הסטודנטים", אמרה ח"כ ענבל גבריאלי (ליכוד). "הוועדה צריכה לפעול במטרה להמשיך ההפחתה בשכר הלימוד".

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הציע לסטודנטים כלי לבחינת חברי הכנסת. "בבניין הזה מדברים באצבעות", טען. "תבחנו את חברי הכנסת כאשר תגיע התוכנית הכלכלית. חברי ועדת החינוך צריכים להחליט פה אחד שלא יצביעו בעד הפחתה". גפני גם הרהר בקול: "האם יש סיבה שאנחנו לא פונים לראשי האוניברסיטאות להוריד בשכרם?"

 

יולי תמיר: המדינה לא שווה כלום

 

ח"כ פרופ' יולי תמיר (עבודה), לשעבר מרצה באוניברסיטת תל אביב, נשמעה נואשת: "תשביתו את המדינה, היא לא שווה כלום בכל מקרה".

 

ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל) דווקא נכון להתפשר: "יכול להיות שלא תהיה ברירה ונצטרך להצביע בעד הקפאת שכר הלימוד, כי התקציב יובא בחבילה אחת. מניסיוני, ניתן לשנות סעיפים רק בוועדת הכספים. כדאי שתתחילו להתמקד בלשכנע את חבריה".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
יוסי שריד. להפחית
צילום: דודו פריד
צילום: אתר הכנסת
גבריאלי. תומכת
צילום: אתר הכנסת
צילום: חיים זיו
יולי תמיר. להשבית
צילום: חיים זיו
צילום: אתר הכנסת
גמליאל. "נדרוש חד משמעית"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים