שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התיאטרון הופך לפיל לבן?

  כבר חודשיים שה"תיאטרון על הירקון" עומד שומם וריק. "הבימה ו"הקאמרי" אומרים כי עלותו גבוהה מדי ובעיריה שוקלים להעביר אליו הפקות עצמאיות וגופי פרינג'

  האם ה"תיאטרון שעל הירקון" שבהקמתו הושקעו חמישה מיליון שקלים הופך לפיל לבן? כבר חודשים שלא הועלתה בתיאטרון שום הצגה - ו"הבימה" ו"הקאמרי" שהיו אמורים להתשמש בו אינם עושים זאת.

   

  בחודש ספטמבר, בדיוק לפני שנה, קיימו מנהלי "הבימה" ו"הקאמרי" מסיבת עיתונאים חגיגית ובה הציגו את חלל המופעים החדש במתחם שפך הירקון. היוזמה למקם תיאטרון צעיר ודינמי, ממוסד אך על גבול הפרינג', דווקא במתחם הבילוי החם לצעירים בעיר, נראתה רעיון מצוין שעתיד להביא לשני התיאטראות קהלים חדשים.

   

  את המבנה תכנן הארכיטקט רמי כרמי. החלל העכשווי, שבו הקהל מקיף את משטח הבמה, נוצר על פי מיטב מסורת תיאטרוני הזירה. "המשיכה הטבעית שלי היא למסגרת לא מעונבת שתאפשר פעילות תיאטרלית שונה ליוצרים", אמר אז יעקב אגמון, מנכ"ל תיאטרון הבימה והוסיף, "האולם יציג רפרטואר צעיר ומיוחד עם היבטים של תיאטרון אחר".

   

  פתיחת האולם דווקא בתקופה קשה של קיצוצים וגזירות כלכליות, שהקשו ועודם מקשים על המשך קיומה של פעילות תרבותית בארץ, נתנה תקווה לעתיד טוב יותר. ב"הבימה" תכננו את ההפקה המחודשת של אופרת הרוק "מאמי", עיבוד ל"פרגודים" מאת ז'אן ז'נה והפקה משולבת של התיאטרון הלאומי ולהקת הפרינג' "קליפה" - ומשב רוח רענן הגיע לתיאטרון הישראלי.

   

  חוסר ודאות

   

  שנה לאחר מכן - התקווה פינתה את מקומה, נכון לעכשיו, לחוסר ודאות. ההצגה האחרונה שהתקיימה ב"תיאטרון על הירקון" התקיימה ב-30 ביולי. מאז עומד המקום, על 430 מקומות הישיבה שבו, ריק מתוכן ושומם מקהל. ב"קאמרי, אומרים כי הסיבה לכך שהתיאטרון יחזור לפעילות רק ב-15 באוקטובר קשורה בפגרת הקיץ השנתית, אך מוסיפים גם כי "הפעילות נמצאת בבדיקה מחודשת מול הנהלת עיריית תל-אביב וזאת בשל העלויות הגבוהות של קיום הצגות במקום שמסתכמות בכ-100 אלף שקל בחודש".

   

  דובר "הבימה" מסר כי בדצמבר עתידה לעלות באולם שעל הירקון הפקה חדשה של "עליסה בארץ הפלאות" בבימויה של אופירה הניג. "מסוף חודש יולי אנחנו לא מופיעים במקום מהסיבה שההכנסות מהמופעים במקום אינן מכסות את הוצאות עלות האחזקה שלו. כרגע מתנהל משא ומתן בין שני התיאטראות לבין נציגי העירייה שמטרתו לפתור את הבעיה על מנת שנוכל להמשיך ולשחק שם", אמר.

   

  מלשכתו של הלל פרטוק, דובר עיריית תל-אביב, נמסר כי שכר הדירה שנגבה מהתיאטראות עבור שימוש במבנה עומד על סכום של 8,500 דולר על-פי חישוב של 8.5 דולר למטר. לדברי פרטוק שני התיאטראות פטורים לחלוטין מתשלום ארנונה עבור השימוש במקום. "עיריית תל-אביב-יפו תמשיך ותפתח את מתחם שפך הירקון ואת פעילות הפנאי והתרבות במקום. על מנת לספק בסיס כלכלי איתן לתיאטרון, תשלב העירייה, בנוסף להצגות 'הבימה' ו'הקאמרי' במקום, גם הופעות של תיאטראות נוספים כמו הפרינג' והפקות עצמאיות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש, ידיעות אחרונות
  נעם סמל ויעקב אגמון בהשקת התיאטרון המשותף לפני שנה
  צילום: מאיר פרטוש, ידיעות אחרונות
  לאתר ההטבות
  מומלצים