שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחד מהטייסים שחתמו על מכתב הסירוב - חזר בו
  אלוף משנה במילואים רן, טייס מסוקים, הסביר במכתב ששלח למפקד חיל האוויר כי הוא סבור שעשה טעות וכוונתו פורשה שלא כהלכה: "הלכתי בדרך שגויה. נתפסתי בעיני חבריי ומשפחתי כ'סרבן'", הוא כותב. הטייסים הסרבנים בתגובה: הוא פרש בגלל המתקפות הפרועות נגדנו

  אחד מהחותמים על מכתב הסירוב של הטייסים חזר בו אתמול (א') באופן פומבי: במכתב ששיגר למפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, הסביר אלוף משנה (מיל) רן, טייס מסוקים, כי הוא סבור שעשה טעות וכי כוונתו פורשה שלא כהלכה.

   

  אל"מ רן מסביר במכתבו (לקריאת הנוסח המלא לחצו כאן): "ההד הציבורי הרחב והתגובה החריפה של חיל האוויר גרמו לי לשוב ולבחון את הדרך... אני נוטה להאמין כי כי בחרתי בדרך אשר אינה הולמת את אופיי ואת הערכים עליהם גדלתי וחינכתי את ילדיי".

   

  הוא מוסיף: "החלטתי להצטרף למכתב הטייסים היתה על רקע רגשות התיסכול והמרירות, המלווים אותי במהלך שנים ארוכות. התחושה היתה כי שנות הכיבוש הארוכות השחיתו חלקים מאיתנו כעם וטישטשו את הגבולות בין טוב לרע, בין מותר לאסור... עתה ברי לי כי הלכתי בדרך שגויה, כי נתפסתי בעיני חבריי ומשפחתי כ"סרבן". אינני כזה".

   

  אל"מ רן מסכם את מכתבו ומבהיר: "החלטתי למשוך את ידי מהחתימה על המכתב. את דעותיי אמשיך להביע במסגרות אחרות. אין ולא היתה לי כוונה לפגוע בחיל האוויר, אשר אני חלק ממנו 35 שנים".

   

  ואילו הטייסים הסרבנים פירסמו תגובה להחלטתו של אל"מ רן לפרוש מהעצומה, שבה כתבו: "הוא משך את חתימתו בעקבות המתקפה הפרועה נגדנו. טובי הטייסים של החיל הפכו לבוגדים ולתוקעי סכין בגב האומה". לדבריהם, טייסים בכירים נוספים עומדים להצטרף למאבקם.

   

  הטייסים הושעו

   

  ביום חמישי הורה האלוף חלוץ להשעות מטיסות את הטייסים בשירות פעיל, שחתמו על העצומה לסרב לפעול בשטחים. על המכתב ששוגר לחלוץ חתמו 27 טייסים, מרביתם טייסי עבר וכ-10 אנשי צוות אוויר פעילים.  

   

  בתוכן המכתב המקורי נאמר, בין היתר: "אנו, טייסים ותיקים וטייסים פעילים כאחד, ששירתנו ושעודנו משרתים את מדינת ישראל במשך שבועות ארוכים

  בכל שנה, מתנגדים לביצוע פקודות תקיפה בלתי חוקיות ובלתי מוסריות, מהסוג שמבצעת מדינת ישראל בשטחים. אנחנו, שחונכנו לאהוב את מדינת ישראל ולתרום למפעל הציונות, מסרבים לקחת חלק בתקיפות חיל האוויר במרכזי אוכלוסייה אזרחית. אנחנו, שצבא ההגנה לישראל וחיל האוויר הם חלק בלתי נפרד מאיתנו, מסרבים להמשיך ולפגוע באזרחים חפים מפשע". 

    

  מצה"ל נמסר כי כל אחד מהטייסים ייפגש עם מפקד הבסיס שלו, ישמיע את דברו ואחר כך יוחלט על המשך דרכו. בחיל האוויר מעריכים כי לאחר השיחה יופסקו טיסותיהם של החותמים על המכתב באופן קבוע, והם אף יורחקו מהחיל, אם לא יחזרו בהם.

   

  שר הביטחון, שאול מופז, אמר בסוף השבוע בתגובה על מכתב הסירוב כי מדובר ב"אמירה פוליטית. סרבנות פוליטית. ואין לה כל קשר למוסר. בעיני לסכל פיגוע שעלולים להירצח בו עשרות אנשים, ילדים – זה מוסרי. להתחבט, להתלבט, כפי שאנחנו עושים מדי יום כשמקבלים החלטות קשות זהו אקט מוסרי".


  פורסם לראשונה 28/09/2003 15:32

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רוני שיצר
  "טעיתי", הסביר הטייס
  צילום: רוני שיצר
  צילום: שאול גולן
  חלוץ. קיבל את המכתב
  צילום: שאול גולן
  מומלצים