שתף קטע נבחר

מועצת יש"ע: לשנות את תוואי הגדר בין אלקנה לירושלים

במועצת יש"ע מזהירים שעל פי התוואי הקיים, כביש 443 יישאר מחוץ לגבולות הקו הירוק. כמו כן מזהירים שנמל התעופה בן גוריון וגוש דן עלול למצוא עצמו בטווח ירי הקסאמים

כביש 443, המוביל מהשפלה לירושלים, נשאר מחוץ לגבולות הקו הירוק, בחלק שבין אלקנה לירושלים, על פי תוואי הגדר הקיים. כך טוענים היום (ג') במועצת יש"ע. 

 

כמו כן טוענים במועצת יש"ע כי הקמת הגדר כפי שהיא מוצגת בתוואי הנוכחי, תסכן באופן משמעותי את נמל התעופה בן גוריון, וכן את גוש דן, כיוון שהיא עומדת להיבנות במרחק של 4.5 עד 5 ק"מ בלבד משדה התעופה, מרחק שנמצא בטווח ירי רקטות קסאם.

 

לקראת ישיבת הממשלה מחר, בה אמורים השרים לאשר את תוואי הגדר שבין אלקנה לירושלים, מציעים נציגי מועצת יש"ע שתי חלופות לתוואי חדש (למפות של חלופות הגדר, לחצו כאן).

 

"המפה כמו שמכירים אותה מציגה גדר על הקו הירוק, מול נתב"ג, שחוצה פעמיים את כביש 443", אמר מנכ"ל מועצת יש"ע, עדי מינץ. "הדבר יכניס את נתב"ג לטווח הקסאמים ויחזיר אותנו לגבולות באב אל ואד. הם מכניסים את תושבי גוש דן ונתב"ג לסכנה ביטחונית אמיתית". הפתרון לבעיה זו, אומרים במועצת יש"ע, הוא להזיזי את תוואי הגדר כ-8 עד 10 ק"מ מזרחה.

 

בנוגע לבעיה של כביש 443, מציעים במועצת יש"ע שתי חלופות, על פיהן הגדר תעבור מזרחית ליישובי מערב בנימין וצפונית לבית חורון וכך כביש 443 יהיה רצוף והישובים בו לא יהיו תחת איום.

 

אחת החלופות היא "גדר ביטחון", שאמורה לקצר ב-40 עד 50 ק"מ את תוואי הגדר ולחסוך בעלויות. החיסרון הוא שמדובר בסיפוח של כ-100 אלף פלסטינים נוספים לתוך שטח ישראל. החלופה השנייה היא "גדר האצבעות", שאמורה לספח לתוכה יותר התנחלויות. החיסרון הוא שעלות הקמתה יקרה מאוד.

 

במועצת יש"ע אומרים עוד כי אם הממשלה תאשר את הקמת הגדר כפי שהיא מתוכננת כעת, היא תיצור למעשה מדינה פלסטינית, ללא דיון ציבורי וללא אישור הכנסת. 

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה להצעות מועצת יש"ע, כי "כל זמן שהתוואי בגזרה זו לא הועלה לדיון בממשלה או בוועדת השרים, איננו יכולים להתייחס לנושא. לכל קטע בתוואי יש מספר חלופות, שביצוען מותנה במספר משתנים ובכללם תקציב ולוחות זמנים, וההחלטה על החלופה נתונה לממשלה ולא למערכת הביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
סכנה ביטחונית אמיתית. מינץ
צילום: דן בלילטי
צילום: משרד הבטחון
הגדר. מחר הדיון בתוואי
צילום: משרד הבטחון
מומלצים