שתף קטע נבחר

הרציקוביץ': "דגו תרם יותר מנמני לאליפות"

בראיון מקיף מצביע הבוס של מכבי ת"א על הגורמים לזכייה, מסביר את ההדחה של בנין ונמני ("יש להם אחריות ענקית על הכשלון באירופה"), חוזר לפרשת שרף ("הוא רצה להשפיל את נמני"), ומספר מדוע לא רצה להפוך את הקפטן שלו לשומר ראש

לוני הרציקוביץ' חשב שאחרי האליפות הדרמטית שלקחה מכבי תל אביב, העונה הוא יוכל לנוח קצת מהניהול המתיש של הקבוצה. הקיץ הסוער שעבר על האלופה, שהתחיל במשחקי מחניים ונגמר בהדחתם של אבי נמני וטל בנין, החזיר את הבוס של הצהובים היישר לתוך הקלחת המוכרת הכוללת אוהדים זועמים, תקשורת לוחצת ושיחות לתוך הלילה עם עורכי דין. השבוע נאלצת הקבוצה להתמודד עם שרפה חדשה - העימות המכוער והמתוקשר בין ראובן עובד לאנדז'יי קוביקה. בראיון מקיף מנסה הבעלים של מכבי תל אביב להתמודד עם הדברים ומעניק את הגרסה שלו לסערה הצהובה.

 

- כיצד אתה מסביר את העובדה שעל אף האליפות אין רגע שקט במכבי תל אביב?

 

"אני חושב שמגזימים בתיאור המצב. זה לא שאני מנסה לטאטא בעיות, אבל מכבי זה מותג שאוהבים להתעסק בו ולכן התהודה הגדולה".

 

- האם אתה מוכן להודות שהחוזים השמנים עליהם חתמו בנין ונמני היו הטעות הגדולה ביותר שלך?

 

"אני מוכן להודות בשתי טעויות. הראשונה היא התלות המקצועית שנוצרה בהם והשניה היא חוסר הפרופורציות בין היכולת המקצועית שלהם לעלות הכספית. אבל צריך לזכור שהטעויות האלו בוצעו בזמנים אחרים, המשק הישראלי היה במצב שונה, לא חזינו את האינתיפאדה ואת הירידה בהכנסות מזכויות שידור".

 

- כלומר, ההחלטה לסיים את ההתקשרות עם נמני ובנין, היא ביסודה החלטה כלכלית?

 

"לא, לא עשינו את הצעד הזה מטעמים כספיים. הרי בלאו הכי אנו משלמים להם את שכרם. אם נמני ובנין היו מספקים את הסחורה והיינו עולים לשלב הבא בצ'מפיונס ליג ומשחקים מול צ'לסי - אז היינו משלמים להם הרבה ומקבלים תמורה. אבל כשהם עולים לשחק באירופה ונראים כמו שהם נראו, אז אין תמורה לכסף".

 

- בעונה הקודמת עם בנין ונמני ועם או בלי בעיית המחנאות לקחתם אליפות, אז אולי המצב לא היה כל כך רע ולא הייתם צריכים להדיח אותם?

 

"מעבר לסיפורי הסבתא הפופולריים היו שני טריגרים שהביאו את האליפות. הטריגר הראשון היה מינויו של קלינגר, והכל מתחיל בזה. ניר עבר עונה בלתי אפשרית והוא ראוי לכל שבח על מה שהוא עשה. הטריגר השני היה המשחק המפורסם מול חיפה בקרית אליעזר, בו ניר הכניס את ברוך דגו לתפקיד של נמני. בלעדי שני המרכיבים הללו לא היתה אליפות".

 

- בכל זאת תסכים שבלי התצוגות של נמני במחזורים האחרונים לא הייתם זוכים באליפות.

 

"נמני עשה בשלושת המחזורים האחרונים את מה שציפיתי ממנו. להבדיל מהדעות ברחוב, אני לא חושב שנמני עשה במשחקים הללו יותר מאשר דגו עשה לאורך 25 או 30 משחקים לפניו, או יותר מגדי ברומר או שטראובר. ציינתי כבר את שתי הסיבות לזכייה באליפות. לשלושת המשחקים האחרונים יש מקום מכובד ברשימת הסיבות אבל הם לא העיקר. אני לא חושב שהתרומה של אבי במחזורים האחרונים היתה גדולה משל שחקנים נוספים. לדידי, היו שם 11 לוחמים". 

 

- זה לא נראה לך פתרון קל לזרוק הכל על נמני ובנין?

 

זה גם מה שאבי אמר לי, ואני רוצה להדגיש שזה לא היה קל, הן במישור האישי והן במישור המקצועי. אבל לשני השחקנים הללו, שהיו הדומיננטים בקבוצה מבחינה מקצועית וכלכלית, היתה אחריות ענקית על כל מה שקרה בקבוצה. אם מישהו מביניהם לא הפנים את זה, אז שיחזיר את הכסף ואת הנעליים".

 

- פעם היית ביחסים קרובים עם נמני ואפילו הענקת לו גיבוי ענק בפרשת שלמה שרף. מה גרם לשבר בינכם, האם זה התחיל כאשר נעלבת מכך שנמני הזמין לברית המילה של בנו, אוהדים שקיללו אותך?

 

"לא נעלבתי מאבי, אבל בהחלט אמרתי לו שהוא עשה דבר בלתי ראוי. לא שמחתי לפגוש במסיבת הברית אנשים שקיללו אותי והפחידו את ילדיי. לא מזמן כשפגשתי את אבי, אמרתי לו שבמהלך תשע השנים שאני בקבוצה מעולם לא שמעתי אותו מגנה את האלימות, למעט במסיבת העיתונאים שערך לאחר העזיבה. רק לאחר עזיבתו הוא גינה זאת, ותבוא עליו הברכה. יש אנשים שמאיימים לרצוח אותי ואת המאמן, יש זריקת פחיות, קללות ואיומים ומה עושה נמני בתשע שנים? שותק. ציפיתי שהוא ינהג אחרת".

 

- מדוע לו הערת לו על כך בשנים קודמות?

 

"נמני אמר לי בזמנו: 'לוני, רק תגיד לי, ושתי דקות אחר כך לא יהיו אוהדים ליד הבית שלך'. למה שאני אסכים לזה? מה, הוא השומר ראש שלי? לעולם לא אשלח עובד או שחקן שלי כדי לפנות הפגנה".

 

- מה אתה מרגיש כאשר נמני מגיע לצפות במשחקים וחלק מהאוהדים מתגודדים סביבו?

 

"אני מצטער בשבילו. חלק מהאוהדים הללו מקללים את שטראובר בזמן המשחק כדי שייכשל, לכן אי אפשר לכנות אותם אוהדים. אני חושב שאבי היה צריך להפעיל שיקול דעת אבל הוא אדם חופשי ובוגר".

 

- למה המצב הזה לא הפריע לך לפני שלוש שנים לתת גיבוי לנמני מול שלמה שרף?

 

"היה הבדל גדול בין שרף לקלינגר. שלמה בא ואמר לי: 'אני אתן לנמני סטירה ציבורית, אני אשפיל אותו'. זה לא ציטוט ישיר שלו אלא רוח הדברים. הוא אמר לי למעשה שאם לא אהיה שותף לדרך הזאת הוא לא יעבוד במכבי. אני עניתי לו 'אתה לא תשפיל אף אחד במכבי תל אביב', אז שלמה נפגע והלך הביתה. יש עדים ששמעו אותי אומר לו שהוא יכול לשחרר את נמני, אבל לא הסכמתי שישפיל אותו. הייתי נותן לו אותו גיבוי כמו לקלינגר".

 

הראיון המלא מתפרסם בעיתון "ידיעות אחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
לוני ואבי. שומר ראש או כאב ראש?
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: ראובן שוורץ
בנין. אחריות ענקית
צילום: ראובן שוורץ
צילום: ערוץ 2
אוהדים מתפרעים בקרית שלום. ומי לא גינה?
צילום: ערוץ 2
צילום: ג'ו קוט
שטראובר ודגו עם צלחת האליפות. ראויים לה
צילום: ג'ו קוט
צילום: דייגו מיטלברג
שלמה שרף. רצה להשפיל
צילום: דייגו מיטלברג
מומלצים