שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עלי באבא מרים כוסית

  לא הרחק מהמושבה בת-שלמה נחצבה לפני מאות שנים מערה בסלע. תנאים מצויינים אלה לאיחסון יין ואלכוהול לא נעלמו מעיני ראשוני המתיישבים באיזור בשלהי המאה ה-19, שהצפינו בה חביות ובקבוקים למשמרת. בשנת 2000, החליטו הבעלים של יקב בנימינה להקים סביב האוצר הטבעי הזה יקב בוטיק - יקב המערה

  מערות ויין מקיימים יחסים מעניינים. מערה מתאימה היא בעצם מרתף יין טבעי, המאפשר תנאים טובים להתפתחות והתיישנות היין בחביות, ולפעמים אפילו מוסיף לו תבלין בלתי צפוי, כמו למשל, טחב קירות מיוחד במקומות מסויימים בעולם. בהר חורשן, רמות מנשה, לא הרחק מהמושבה בת שלמה, נחצבה לפני מאות שנים מערה בסלע כחלק מפעולות הבנייה של האימפריה העותומנית. לא ברור לחלוטין למה נועדה, אך מימדיה מרשימים: 90 מטר עומק, 9 מטרים גובה, 5 מטרים רוחב. כל השנה נשמרת בה טמפרטורה נמוכה, ואחוזי לחות גבוהים.

   

  תנאים מצויינים אלה לאיחסון יין ואלכוהול לא נעלמו מעיני ראשוני המתיישבים באיזור בשלהי המאה ה-19, שהצפינו בה חביות ובקבוקים למשמרת. בשנת 2000, החליטו הבעלים של יקב בנימינה, אנשי הקולנוע אבי לרנר ודני דימבורט, להקים סביב האוצר הטבעי הזה יקב בוטיק - יקב המערה. המדור, אשר היה לפני זמן במערה המרשימה (עלי-בבא וארבעים הבקבוקים) וטעם מן היין המנמנם בחביות, שמח לשמוע כי בימים אלה הושקו 7,438 בקבוקים ממנו ויצאו לשוק.

   

  זהו בלנד של קברנה-סוביניון (60%) והשאר מרלו, מחלקות משובחות אשר בכרם בן-זמרה בגליל העליון, בציר 2000. היין התיישן משך 24 חודשים בעץ אלון צרפתי ובוקבק באפריל 2003. אחרי נשימה עמוקה בכוס - הוא זקוק לזה כרגע - מפתח היין ניחוחות פרי יער טובים וארומות וניל מעושן מעץ החבית. יין מעורר סקרנות רבה, לקראת טעימתו בשנים הקרובות. לקנות ולשמור (130 שקלים).

   

  הבקבוק העליון

   

  בציר 2000, שעוד ידברו בו רבות וטובות, נתן ליקבים רבים בארץ יינות מצויינים. עוד אחד בסידרה השנתונית המנצחת ראה שוק לאחרונה: "קברנה סוביניון סופרייר 2000" של יקבי ברקן. הוא עשוי ענבים מרמת הגולן והגליל העליון, אשר עברו שתי תקופות יישון בחביות עץ אלון, מסוגים שונים, ובסך הכל נשם עץ משך 20 חודשים. יש לו גוון אודם נמרץ ומושך, הוא עז ניחוחות טובים של גרגרי יער בשלים, מתיקות שזיף חם ופרחי בר רחוצי טל. על החך הוא מגלה נדיבות, עשיר בטעמיו, חלק וקטיפתי, ומשאיר הד ארוך וטוב. יין מומלץ בהחלט, מוכן לשתיה, במחיר שאינו שווה לכל נפש, 150 שקלים הבקבוק. דילמה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לקנות ולשמור. בלנד של קברנה סוביניון ומרלו
  מומלצים