שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב מציעה להדיח את ערפאת "מסיבות רפואיות"
  על פי העיתון הסעודי אל ווטן, מעוניינים האמריקנים בהיעלמותו המהירה של ערפאת, רצוי בדרך הטבע. במסגרת ההיערכות ליום שאחרי היו"ר, מגבשים האמריקנים הנהגה פלסטינית קולקטיבית, שתתפקד עד לקיומן של בחירות ברשות

  ארה"ב פועלת לגיבוש הנהגה פלסטינית לתקופה שאחרי ערפאת, כך מדווח היום (ב') העיתון הסעודי "אל ווטן". על פי הדיווח, הממשל האמריקני מעוניין בהחלפתו המהירה של ערפאת על ידי הנהגה פלסטינית קולקטיבית.

   

  העיתון כותב עוד, כי מצבו הבריאותי המידרדר של ערפאת הוא שהאיץ את הדיון בהנהגה החלופית.  על פי הדברים, האמריקנים מעוניינים בהחלפת ערפאת בהפיכה ללא אלימות - כפי שהודח הנשיא הטוניסאי הקודם אל חביב בורגיבה, על ידי הנשיא הנוכחי זיין אל עבדין בן עלי.

   

  האמריקנים אף מציעים בהקשר הזה, שרופאים ערביים יכתבו דו"ח, שלפיו ערפאת אינו מסוגל עוד למלא את תפקידיו, ובכך להביא להדחתו באופן לא אלים ולבחור הנהגה חלופית - בהתבסס על התקדים הטוניסאי.

   

  בנוסף, מציעים האמריקנים אופציה, שלפיה מנהיגים בעולם הערבי וכן גורמים אירופים יחלו לשכנע את ערפאת להתפטר - ואולי אף לעבור לחיות במדינה

  ערבית או אירופית.

   

  העיתון מצטט מקורות דיפלומטיים אמריקנים, פלסטינים ואירופים, שמציינים רשימת מועמדים לא מפתיעה להנהגה הקולקטיבית העתידית שלאחר ערפאת: ראש הממשלה הפלסטיני הקודם, אבו מאזן, רה"מ הנוכחי, אבו עלא, השר לשעבר לענייני ביטחון, מוחמד דחלאן, היועץ לביטחון לאומי, ג'יבריל רג'וב, ומפקד המודיעין הכללי הפלסטיני, אמין אל הינדי. האישים האלה עתידים להרכיב את ההנהגה הביטחונית-פוליטית - זו שאמורה לנהל את הרשות הפלסטינית עד לקיומן של בחירות.

   

  בכיר פלסטיני אמר כי הידרדרות בריאותו של ערפאת "אינה בגדר שמועה ישראלית בלבד. אמנם אין איום ממשי לחייו אולם הרופאים המצרים והירדנים שבדקו את הראיס לאחרונה הביעו דאגה באשר למצבו".

   

  הבכיר העריך כי "במקרה שערפאת ימות מוות טבעי - לא צפויה מלחמת אזרחים ברשות, אולם צפויים אנרכיה ובלבול לתקופה מסויימת, עד אשר תצליח ההנהגה הפלסטינית החדשה לבסס את שלטונה". לדבריו, הישראלים מייחלים להפיכה צבאית בשטחים לאחר היעלמות ערפאת, באופן שיביא לתפיסת השלטון על ידי ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, המקיימים יחסים טובים עם ישראל וארה"ב.

   

  העיתון מדווח עוד, כי בצמרת הרשות ובצמרת הפתח יש כבר הבנה לא מוצהרת בין מספר מנהיגים פלסטינים על חלוקה ביניהם של התפקידים והסמכויות שבידי ערפאת, במקרה של פרישה או "היעלמות". במקרה כזה, קובע החוק הפלסטיני כי יו"ר המועצה המחוקקת מחליף את ערפאת זמנית - עד לקיום בחירות לנשיאות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  ערפאת. מוות טבעי?
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  אבו מאזן. מומלץ להנהגה
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  אבו עלא. גם ברשימה האמריקנית
  צילום: רויטרס
  מומלצים