שתף קטע נבחר

"אף גורם פלסטיני לא מוסמך לוותר על זכות השיבה"

ראשי פלגים פלסטינים תוקפים בחריפות את בכירי הרשות שחתמו על הסכם ז'נווה. בכיר בחמאס: "מדובר בחבורה מנותקת, שאנשיה ויתרו על הזכויות הלגיטימיות הפלסטיניות". חבר מועצת הרשות: "מדובר במסמך מסוכן וההבנות לא מקובלות על הפליטים"

ארגוני האופוזיציה הפלסטינים והארגונים לזכויות הפליטים מגנים הערב (יום ב') את "הסכם ז'נווה", שנחשף לראשונה ב-ynet וסוכם אתמול בין פוליטיקאים ישראלים ופלסטינים בירדן.

 

בעוד מספר שבועות, ייחתם ההסכם בטקס חגיגי בז'נווה, בנוכחות המממנים השוויצרים והיפאנים ואישים בכירים מרחבי העולם. אתמול התייחס ראש ממשלת ישראל, אריאל שרון, להסכם והגדיר אותו כ"טעות ההיסטורית הנוראה ביותר שנעשתה מאז אוסלו". היום הצטרפו לביקורת גם ראשי פלגים פלסטינים, שתקפו בעיקר את ההבנות שהושגו בעניין זכות השיבה.

 

בהתייחסם להבנות, אומרים בחמאס כי מדובר בצעד של יחסי ציבור מצד האישים הפלסטינים המעורבים בעניין. "האישים האלה קשרו את גורלם בגורל הציונים ולא נותר להם אלא לנקוט בצעדים פרובוקטיביים כדי לשמר את מעמדם", אומר עדנאן עספור, מראשי החמאס.

 

לדברי עספור, הקבוצה שחתמה על ההסכם היא "חבורה מנותקת שאנשיה ויתרו על הזכויות הלגיטימיות הפלסטיניות. המסמך שלהם אינו ראוי אפילו לדחייה, כי הוא מסמך כושל ולא יחזיק מעמד לנוכח הסירוב הישראלי לקבל אותו".

 

"אש"ף מוותר על ייצוג הפליטים"

 

תייסיר נסראללה, חבר ועדת הפליטים במועצה הלאומית הפלסטינית ופעיל בולט בוועד להגנה על זכויות פליטים אמר כי מדובר במסמך מסוכן מבחינת הפליטים הפלסטינים. לדבריו, אף גורם אינו מוסמך לשאת ולתת בשם הפליטים ולוותר על זכות זו בשמם. "הבנות אלה אינן מקובלות על הפליטים. בנושא זכות השיבה צריך לשאת ולתת עם נציגי הפליטים באופן ישיר. אף אחד לא יכול לייצג במצב הזה את פליטי סוריה או את פליטי לבנון, למשל".

 

נסראללה מבקש להדגיש כי "אש"ף הוא הנציג היחיד של הפליטים, אבל אם הוא יוותר על זכות השיבה, הוא מוותר גם על ייצוג הפליטים". לדבריו, ההסכם הזה, שמתיימר להיות הסכם טוב מבחינת הפלסטינים הוא למעשה גרוע יותר מהסכם טאבה, שם דיברו, על פי נסראללה, על חזרת 100 אלף פליטים בעוד שבמסמך הנוכחי מדברים על אלפים בלבד.

 

נסראללה אומר כי לא משכנעת אותו טענת משתתפי השיחות כי יש בשיחות משום חתירה אל תוך דעת הקהל הישראלית. לדבריו, "אלה המדברים על כך שהם חדרו לדעת הקהל והם יצרו בקיעים בחומה הישראלית, יצרו דווקא בקיעים באחדות הפלסטינית הקשורה בנושא זכות השיבה של הפליטים".

 

גם "הוועד להגנה על זכויות הפליטים" תקף את הסכם ז'נווה. בהודעה רשמית של הוועד נאמר כי "אף גורם פלסטיני, יחיד או קולקטיבי, אינו מוסמך לוותר על זכות השיבה. מדובר בסוגייה שנוגעת למיליוני פלסטינים, והשתתפות בפעילות מסוג זה יש בה כדי לעודד גורמים ערבים ובינלאומיים התומכים בזכות השיבה לשנות את עמדתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
עבד רבו. ביקורת מבית
צילום גלי תיבון
צילום: מיכאל קרמר
"חבורה מנותקת". עבד אל ראזק, מראשי החותמים
צילום: מיכאל קרמר
צילום: ג'רמי פלדמן
יוסי ביילין. הצד הישראלי
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים