שתף קטע נבחר

שוויץ מודה לראשונה: מימנו את "הסכם ז'נווה"

כמה כסף בדיוק הושקע במימון המגעים שהובילו לחתימת "הסכם ז'נווה"? התשובה לכך לא ברורה, אבל היום מודה משרד החוץ השוויצרי לראשונה כי הוא שמימן את השיחות, ששיאן במפגש בירדן בסוף השבוע האחרון. "מילאנו את תפקידנו המסורתי", טוענים השוויצרים

משרד החוץ השוויצרי מודה היום (ג') לראשונה באופן רשמי כי שוייץ מימנה את פעולות הפוליטיקאים ואנשי הציבור הישראלים והפלסטינים, חותמי "מסמך ז'נווה", שנחשף לראשונה ב-ynet.

 

עם זאת, המשרד לא ציין מהו סכום הכסף המדויק שהשקיעה ממשלת שוויץ בארגון המפגשים במהלך השנה האחרונה. ההערכה היא כי מדובר בסכום של מאות אלפי דולרים.

 

העיתון השוויצי "טאגס אנצייגר" דיווח הבוקר ששוויץ מימנה את המפגש בסוף השבוע האחרון של כ-40 פוליטיקאים ישראלים ופלסטינים, ובהם עמרם מצנע, יוסי ביילין, אמנון ליפקין-שחק, אברהם בורג, נחמה רונן ואחרים, במלון "מובנפיק" בירדן.

 

אלסנדרו דלפרטה, איש משרד החוץ השוויצרי, אמר לעיתון כי שוויץ "תמכה במפגש ודאגה למקום אירוח, במסגרת שירות לשני הצדדים. בכך מילא משרד החוץ השוויצי את תפקידו המסורתי".

 

דלפרטה ציין כי "משרד החוץ השוויצרי תומך בדו-שיח בין צדדים מסוכסכים והביא תועלת בכך שהביא את שני הצדדים לאותו השולחן" והוסיף: "המאמץ המשותף למציאת פתרונות הביא לטיוטת הסכם השלום".  

 

בין השאר מימנו השוויצרים את המפגשים הישראלים-פלסטינים שנערכו בשוויץ, בלונדון ובישראל. יש לציין כי נציגי שגרירות שווייץ בארץ אף השתתפו בפועל בשיחות וסייעו "לחלצן" בנקודות מפתח.

 

דוברת משרד החוץ השוויצי, דניאלה שטופל-פאצר, אישרה בראיון לסוכנות הידיעות השוויצית "סוויס אינפו" שמשרדה היה מעורב במגעים: "הצדדים הצליחו להגיע למסמך, שעשוי להוות טיוטה להסכם שלום אפשרי בין שני הצדדים המסוכסכים". 

 

ב-4 בנובמבר, יום השנה לרצח רבין, צפוי להתקיים בז'נווה טקס חגיגי לחתימת ההסכם, בנוכחות דמויות פוליטיות בכירות מרחבי העולם. גם בטקס הזה תומכים השוויצרים, וכן הספונסורים היפאנים של ההסכם.

 

חותמי הסכם ז'נווה מתכוונים לשלוח העתק ממנו לכל בית בישראל - עדיין לא ברור אם ממשלת שוויץ תממן גם את המבצע הזה.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אטילה שומפלבי ויורם רוזנצוויג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
המימון שוויצרי. יוסי ביילין
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום גלי תיבון
בצד הפלסטיני. יאסר עבד רבו
צילום גלי תיבון
מומלצים