שתף קטע נבחר

יהלום: יוזמי ז'נווה בוגדים, דינם מיתה או מאסר עולם

הביקורת על הסכם ז'נווה מסרבת לגווע: ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) סבור כי מנסחיו עברו עבירת בגידה, ועל פי החוק דינם מאסר עולם או מוות. דורש מהיועץ המשפטי לפתוח בחקירה לאלתר. מופז: "ההסכם מסכן את ביטחון המדינה". ח"כ אורון, מחותמי המסמך: "בשל איומים כאלה כבר נרצח ראש ממשלה"

ביקורת יוצאת דופן בחומרתה על הסכם ז'נווה, שפורסם לראשונה ב-ynet: במכתב נזעם ששלח הערב (ב') יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, טוען יהלום כי האחראים להסכם הם בוגדים, ויש להעמידם לדין.

 

במכתבו טוען יהלום כי החתירה להסכם ז'נווה, שגובש בין בכירים בשמאל הישראלי לעמיתיהם ברשות הפלסטינית, היא בגדר "בגידה במדינה", לפי סעיף 97 לחוק העונשין. בכפוף לחוק זה, טוען יהלום, "דינם של בוגדים הוא מיתה או מאסר עולם".

 

"יוזמי מה שמכונה 'הסכם ז'נווה' פעלו לנסח הסכם, שמטרתו להביא להוצאתם של שטחים מריבונותה של מדינת ישראל ובראשם שטחי ירושלים", כותב יהלום. "יוזמי ההסכם פעלו לקבלת תמיכה בינלאומית של אישים וגופים במטרה להפעיל לחצים על ממשלה ריבונית, ולאלצה לקבל את ההסכם על כל מרכיביו".

 

עוד כותב יהלום לרובינשטיין: "מעשיהם החמורים מהווים עבירות בגידה של פגיעה בריבונות המדינה, ועל פי החוק, מי שעשה בכוונה לפגוע בריבונותה של המדינה - דינו מיתה או מאסר עולם, דבר המחייב טיפולך הנמרץ והמיידי. אבקשך להורות על פתיחה מיידית בחקירה ולהביא ללא דיחוי להעמדתם לדין, ובכך לצמצם את הנזק שגרמו ולהניא אחרים מיוזמות פסולות ובלתי חוקיות דומות".

 

גם שר הביטחון, שאול מופז, תקף הערב את היוזמה: "אין מדובר בהסכם, כי אם בהצעה מסוכנת לביטחונה של ישראל, שעלולה לפגוע באינטרסים הלאומיים והביטחוניים של ישראל", אמר שר הביטחון בטקס ביד-ושם. הוא הוסיף: "אני משוכנע שההצעה הזו לא תתקיים בעתיד. הדרך הנכונה היא מפת הדרכים, אבל לצערי, לא נמצא עדיין פרטנר בצד הפלסטיני לממש זאת".

  

ח"כ יולי תמיר (עבודה) אמרה בתגובה כי "ההיסטריה שפקדה את אנשי הימין נובעת מאוזלת יד וחוסר יכולת להביא שלום וביטחון לאזרחי ישראל. לכל אזרח במדינה יש זכות וחובה לדבר, להיפגש ולעשות כל מעשה חוקי לקידום השלום".

 

ח"כ חיים אורון (מרצ), מחותמי ההסכם, טוען כי הסכם ז'נווה הוא בסך הכל ניסיון להצגת מודל לציבור: "לא יצרנו ולא התכוונו ליצור מצג של הסכם בינינו לבין הפלסטינים, אשר יודעים שאין לנו סמכות לוותר על שטחי ארץ. כל המבנה הוא ניסיון להצגת מודל כולל של הסכם אפשרי בינינו לבין הפלסטינים. במקום להתמודד, גוררים אנשי הימין את הדיון לסימטאות אפלות, שהביאו בעבר לרצח ראש ממשלה".

 

גם ח"כ אופיר פינס (עבודה) פנה הערב ליועץ המשפטי לממשלה, הפעם בדרישה לפתוח בחקירה נגד ח"כ יהלום "בגין הסתה לרצח", כדברי פינס. "יש להסיר את חסינותו של יהלום ולטפל באמירותיו במלוא החומרה", אמר פינס. "הימין מאבד את העשתונות, ובמקום לטפל במצב המדיני, הוא מסית נגד כל מה שזז".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
יהלום. "חתרו תחת ממשלה ריבונית"
צילום: עמית שאבי
מופז. "הסכם מסוכן"
צילום: עמית שאבי
ארכיון ידיעות אחרונות
אורון. "סימטאות אפלות שכבר הובילו לרצח ראש ממשלה"
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים