שתף קטע נבחר

השר מלכיאור (כמעט) הפיל את הממשלה

אירוע מביך ביותר נרשם הערב, כאשר השר מלכיאור, שאינו בקיא בחוקים, גרם במו ידיו לחוק ירושלים, להפוך להצעת אי אמון בממשלה בה הוא עצמו מכהן. ככל הנראה תתוקן הטעות בשבוע הבא

אחד האירועים המביכים בתולדות הכנסת נרשם הערב (יום ג') בשעה שהשר מיכאל מלכיאור גרם להצבעת אי אמון נגד הממשלה בה הוא עצמו מכהן.

חוק ירושלים הפך להצעת אי אמון

הכל החל כאשר חוק ירושלים, שהוא תיקון לחוק יסוד ירושלים, עלה הערב במליאה לקריאה שנייה ושלישית. החוק מגדיר את גבולות העיר, ועל פיו, כדי למסור שטחים ממנה, דרוש רוב של 61 ח"כים. את החוק יזם ח"כ יהושע מצא מהליכוד, והוא נדחה שוב ושוב עד שבאופוזיציה היו בטוחים שיש רוב של 61 ח"כים, כנדרש בתקנון כדי לתקן חוק יסוד. לאחר דיון ארוך דרשו ח"כים להפוך את ההצבעה לאי אמון. כלומר, אישור החוק שהגיש ח"כ מצא, משמעו הפלת הממשלה, והוא יעלה ביום שני, כי הצבעות אי אמון עולות רק בימי שני.

חוסר הידע של מלכיאור, גורר הצבעת אי אמון

ח"כ רובי ריבלין מהליכוד, שתפקד כיו"ר הישיבה, שאל, כמתבקש, את נציג הממשלה בדיון, השר מיכאל מלכיאור, האם לממשלה יש עמדה בנוגע לחוק.
כאן הגיעה נקודת התפנית בעלילה: מלכיאור, שאינו חבר כנסת, ואינו בקיא בפרטי התקנון, לא ידע כי אם יגיד שלממשלה אין עמדה, תישאר ההצעה כהצעת חוק בלבד, ולא תהפוך להצבעת אי אמון. חוסר הידע שלו גרם לו לומר במקום זאת, כי "לממשלה יש עמדה". בכך גרם, במו ידיו, להפיכת החוק להצבעת אי אמון.
המבוכה ניכרה היטב על פניהם של חברי הכנסת של ישראל אחת, ביניהם יו"ר הכנסת, אברהם בורג, ויו"ר הקואליציה, אופיר פינס, שלא הספיקו לתדרך את השר כראוי. תוך שניות התפזרו חברי הכנסת, וח"כ פינס, שניסה לתקן את הטעות, עלה לדוכן הנואמים רק כדי לגלות, למגינת לבו, מליאה ריקה.

אפשר לתקן את הטעות

ביום שני הבא תתכנס נשיאות הכנסת, בה חברים בורג וסגניו, ושם ניתן יהיה לדון באירוע המביך. הממשלה תוכל לטעון כי מלכיאור טעה, ולהוריד את הצעת אי האמון. סביר להניח שסגניו של בורג, שאינם חברי מפלגת ישראל אחת, יאשרו את התיקון. ביום שני יעלה גם החוק לפיזור הכנסת, לגביו מסתמן רוב ולכן גם באופוזיציה נראה כי לא יהיו תלונות.
בקואליציה אמרו הערב כי מאחר וח"כ עזמי בשארה הוא אחד מחברי הכנסת שהציעו להפוך את הצעת חוק ירושלים להצעת אי אמון, גם לאופוזיציה יש אינטרס להסיר אותה, כי אם לא, הם יאלצו להצביע בעד הצעת אי אמון של חבר כנסת ערבי. זאת בניגוד להצבעותיהם הקודמות על הצעות אי אמון של סיעות ערביות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
מלכיאור. אופס, לא ידעתי
צילום: מאיר פרטוש
ארכיון ידיעות אחרונות
בשארה. בליכוד לא ירצו לתמוך בהצעת חוק של ח"כ ערבי
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים