שתף קטע נבחר

שרון מגבה את נתניהו: אין סיבה אמיתית לשביתה

לעומת זאת, השר אולמרט פחות נלהב בהתייצבות לצד עמיתו השר נתניהו; וראש התעשיינים פונה במסר פייסני, ובסיפור אישי

"השביתות במשק לא נועדו למנוע פגיעה בעובדים, הן נועדו למטרות אחרות" – אמר הערב (ה') ראש הממשלה אריאל שרון, בנאום שנשא בטקס פרס התעשייה.

 

"הממשלה לא תוותר על התנאים הבסיסיים להצלת המשק. אסור לשתק את המשק ולפגוע בפרנסת עובדי הייצור. אנו רוצים בהידברות

עם העובדים; וכמי שעסק הרבה במשא-ומתן, אני מאמין שאפשר להגיע להידברות. אני קורא ליו"ר ההסתדרות, ידיד ושכן בנגב, לקבל את הצעת הממשלה כפי שהועברה לו היום על ידי שר האוצר – לפתוח בהליך מסודר של הידברות".

 

שרון גיבה את נתניהו לא רק במאבקו מול ההסתדרות ועמיר פרץ – אלא גם ב'חזית השנייה' של נתניהו מול נגיד בנק ישראל דוד קליין, שהתבטאה השבוע במינוי מועצת הנגידים לבנק המרכזי. "אני תומך בלא סייג במדיניות הכלכלית של הממשלה הזו. מדיניותנו תיצור את התנאים לחידוש הצמיחה ולהורדה של הריבית בקצב מהיר משנעשה עד כה. נמשיך לפרק מונופולים ממשלתיים בתחום התחבורה, הנמלים, המים, ועוד – ולהפריט חברות ממשלתיות".

 

שרון התייחס גם לשאלות חברתיות: "נמשיך לקצץ בתשלומי ההעברה שהלכו ותפחו בצורה מעוותת בשנים האחרונות. קצבאות צריך לתת רק למי שלא יכול לעבוד; מי שיכול – שיילך לעבוד. כדי לפנות מקומות עבודה, התחלנו בתהליך של גירוש עובדים זרים; ובמקביל – ברפורמה במס, שעיקרה הפחתה של נטל המס על האדם העובד. נמשיך בשני התהליכים האלה".

 

ראש הממשלה הביע תמיכה גם ברפורמה בפנסיה, שביצעו נתניהו והאוצר: "אני גאה בתהליך הרפורמה בפנסיה, שבוצע בחצי השנה האחרונה. בזכות הצעדים האלה, יודעים היום אזרחי ישראל שיוצאים לפנסיה שכספם מובטח – מה שלא היה לפני חצי שנה. אני מכיר את המצוקות של אלה שנפגעים מתהליך הקיצוצים; אבל אני אומר לכם כי אין ברירה – ואם לא נעשה קיצוצים, המשק יתדרדר והשכבות החלשות ייפגעו".

 

בפנותו אל ציבור התעשיינים, שאירח אותו, אמר שרון: "אני יודע שיש כאן המון תמיכה במדיניות שלנו; חלק גדול ממנה גובש תוך הידברות עם המגזר העסקי. חשוב לי שתתייצבו בתמיכה נחרצת, מול הקולות שתוקפים את המדיניות שלנו".

 

קול קצת שונה

 

שר התעשייה המסחר והתיירות, אהוד אולמרט, שנאם באותו אירוע, גילה – לעומת שרון – פחות נחרצות בהתייצבות לצד שר האוצר.

 

"אני פונה לידידי עמיר פרץ. אנחנו לא מפקפקים במצוקה האותנטית שההסתדרות נותנת לה ביטוי, ולא מערערים על זכותם של עובדים להיאבק על זכויותיהם" – אמר אולמרט. "ואולם שביתה היא מוצלחת אם היא אפקטיבית נגד הממשלה; אבל היא כושלת, אם היא פוגעת במדינה ובחברה – כפי שתעשה השביתה שעלולה לפרוץ בשבוע הבא. שום מנהיג לא רוצה להיות שותף בהחמרת המצב החברתי הקשה גם כך. ולכן אני קורא גם לשר האוצר בנימין נתניהו וגם ליו"ר ההסתדרות עמיר פרץ, למנוע זאת".

 

מסר פייסני

 

גם הנואם השלישי באותו אירוע, יו"ר התאחדות התעשיינים עודד טירה, ניצל את האירוע כדי להביע מסר פייסני בין ההסתדרות והאוצר – בניסיון למנוע את 'אם כל השביתות'. "אני קורא לך ראש הממשלה ולכם שר האוצר ויו"ר ההסתדרות, לפעול לכך שהעורק הכלכלי של מדינת ישראל לא ייסתם אפילו לשעה אחת. פעלו לכך שההידברות תימשך ותימשך, הלילה ומחר ומחרתיים. כל יום של שביתה יעלה ב-20,000 מקומות עבודה".

 

ראש התעשיינים הפתיע את שומעיו בווידוי אישי שנשא בנאומו. "לפני כמה חודשים" – סיפר טירה – "נפטר חבר ילדות שלי. בילדותו חלקנו משפחתי ומשפחתו דירה בת שני חדרים. החבר הוא יורם אוברקוביץ. אוברקוביץ לא היה נוגע בשלטר, כפי שמתכננים הוועדים לעשות בשבוע הבא. אני קורא לוועדים להיות חזקים כמוהו, ולא להוריד את השלטר".

 

לנתניהו אמר טירה: "אנחנו במגזר העסקי עשינו שינויים מבניים, קיצוצים והתייעלויות, בשנים האחרונות – תוך כדי הידברות מתמדת עם העובדים. אני קורא לממשלה ולנתניהו, לפעול בדרכינו. עד כה, לא נעשה מספיק כדי להגיע להידברות כזו".

 

בהתייחסו לירידה ברכישות מערכת הביטחון, ניצל טירה את האירוע כדי לפנות לשרון ולאולמרט: "כולנו כאן כדי לדון בצמיחה. צמיחה היא קודם כל ייצור וייצוא, שמשמעותם היא רכישת מוצרים כחול-לבן. בתקציב הביטחון יש פחות מדי רכש של מוצרים כאלה; אני קורא לכם, להגדיל את התקציב הזה".

 

הטקס

 

טקס פרס התעשייה הוא טקס שמקיימת התאחדות התעשיינים מדי שנה, ובו מוענק פרס סמלי למספר מפעלים על הישגיהם.

הזוכים בטקס השנה: נשיא חברת 'פרוטרום' אור יהודאי, מנכ"ל חברת 'תרו' שמואל מילקין-רובינשטיין, מנכ"ל חברת להבים עמרם זפרן, מנכ"ל אופיר-אופטרוניקה פרופ' יעקב זרם, ומנכ"ל אלרופ חיים רוסו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מבקש את תמיכת התעשיינים
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
לא מעניק תמיכה נלהבת לעמיתו נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: צביקה טישלר
מסר פייסני וסיפור אישי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים