שתף קטע נבחר

רגב בלוד, לביא ברמלה

בני רגב כבר כיהן פעמיים כראש עיריית לוד, אך השבוע הוא נבחר בפעם הראשונה על ידי ציבור התושבים. רגב: "אני כבר חושב על כל הבעיות הקשות שצריך להתמודד איתן". יואל לביא, שנבחר לקדנציה שלישית ברמלה: "זה מרגש שמידת התמיכה כה גדולה, והיא מעידה על הערכה כלפי. זה נותן לי כוח להמשיך"

אם עד לרגע סגירת הקלפיות מערכת הבחירות בלוד היתה רדומה יחסית לשנים קודמות, הרי שעם היוודע התוצאות החלו מאות חוגגים, תומכי בני רגב, לגדוש את הרחובות, לצפור במכוניות ולפרוק את שמחתם. מדובר בפעם הראשונה בה רגב זוכה בראשות העירייה בבחירות דמוקרטיות על ידי כלל הציבור, והפעם הוא עשה זאת בגדול. בשתי הקדנציות הקודמות בהן שימש כראש עירייה, בחירתו של רגב נעשתה על ידי חברי המועצה בלבד.

11,828 מצביעים הביעו את אמונם בתוכניתו של רגב ל'לוד החדשה'. רגב זכה בסיבוב הראשון וסחף אחריו 54.69 אחוז מהקולות. למקום השני הגיע גבי אסרף עם 7,713 קולות, המהווים 36.13 אחוז. ד"ר יגיל לוי גרף 1,689 קולות, המהווים 7.81 אחוז, ונסים דהן רשם לעצמו תוצאה נמוכה ביותר של 296 קולות, המהווים 1.37 אחוז.

סך הכל הצביעו בלוד 22,283 תושבים, המהווים 43 אחוז מבעלי זכות הבחירה. 656 קולות נפסלו. במטות המועמדים כבר ידעו את התוצאות לפני תום הגעת הקלפיות לוועדת הבחירות המרכזית, שהתכנסה בהיכל התרבות העירוני ע"ש מקסים לוי. זאת בשל זריזותם של נציגי המטות בקלפי. בוועדת הבחירות, לעומת זאת, החליט מנהל הבחירות, סמי תלוואי לקחת את הזמן, ולוודא שהכל תקין וכשר.

 

"הפעם נבחרת בזכות"

 

במהלך זרימת הקולות לוועדת הבחירות, ניתן היה לשמוע את חגיגות הניצחון של תומכי רגב, כולל החגיגה המרכזית בביתו של מקסים לוי ז"ל. כאשר הגיע הזמן להכריז על התוצאות בקלפי האחרונה, הגיע רגב לשמוע את התוצאות הרשמיות, מלווה באנשיו. בנו ניר, עוזרו מאור אברג'ל (שישב בוועדת הבחירות), ראש המטה עו"ד יאיר רביבו, חברי המועצה בני שפר, יוסי הרוש ואלי סער וסגן ראש העירייה אלי ממן, כולם נראו ברקיע השביעי.

"אני מאושר", אמר מאור אברג'ל עם היוודע התוצאות. "תושבי לוד עשו את ההחלטה הטובה ביותר לעיר. אני בטוח שרק בני רגב יכול לבשר לעיר את התקווה המיוחלת. רק הוא יכול להוביל אותה לדרך החדשה".

אז כדי להיבחר בלוד צריך להתמודד בליכוד?

"בני הביא את רקורד העשייה שלו, וביחד עם אלפי תומכי הליכוד, הוא ניצח ובגדול. הציבור לא טיפש, והוא עשה שיקול לפני הבחירה".

מה יהיה היחס של רגב לחברי המועצה שהביעו תמיכה בגבי אסרף?

"אין עונשים ואין מקבלי פרסים. הכל לטובת הצלת העיר".

חבר ועדת הבחירות, פרדי אלון אמר לרגב: "הפעם נבחרת בזכות, והבחירה שלך הייתה על ידי מרבית תושבי העיר. התוצאות הזו היא הרבה יותר גבוהה ממה שראשי ערים אחרים זכו פה, כולל במערכה האחרונה".

בני רגב הודה לפעיליו ואמר: "מערכה היתה לא קלה. לצערי, עם הרבה השמצות והכפשות. אני מקווה, ותמיד אני אומר את זה, שכל נבחרי הציבור יידעו שיש גם יום אחרי הבחירות. קודם כל אני שמח על הבחירה. ברור שהיו הרבה גורמים להצלחה הזאת, אני לא לבד פה. יחד עם זאת, אני קורא לכל המפלגות לראות את טובת העיר ולפעול למענה ולמען התושבים. אני מושיט להם יד, שיבואו להצטרף, שנעבוד בשיתוף פעולה.

"יש לנו עבודה קשה. רק עברנו מערכת בחירות, ואני כבר חושב על כל הבעיות הקשות שצריך להתמודד איתן. תודה לחברים שיושבים פה. אני חושב שהם עשו את העבודה בנאמנות ובמסירות. ועדת הבחירות ניהלה את זה בצורה הכי יפה והכי כנה. נתחיל לצאת לדרך".

ואכן, כפי שרגב עצמו אמר, ביום למחרת הבחירות, הוא חוזר בדיוק לאותן בעיות בהן נתקל לפני הבחירות. עירייה וועד עובדים שמתעקש לא לחתום על תוכנית הבראה. כעת מקווים בקרבתו של רגב שוועד העובדים יקבל את בחירתו, כתוצאה המביעה אמון בתוכנית ההבראה שלו.

סגן ראש העירייה, יורם מרציאנו: "זו תוצאה מדהימה והישג אישי יוצא דופן לבני רגב, שקיבל את אמון הציבור על דרכו החדשה למען לוד. אני מברך אותו על נצחונו".

 

"התוצאה האמיתית שחג'ג' חולל"

 

המתמודד מול רגב, גבי אסרף, אמר עם היוודע תוצאות הבחירות: "אני מקבל בהכנעה את החלטת הבוחר, ומברך את ראש העירייה הנבחר. אני מודה לכל הפעילות והפעילים, אנשי המטה וכמובן לכל אלפי האזרחים שתמכו בי".

אתה מתכוון להתמודד שוב בעוד חמש שנים?

"עוד מוקדם לשאול את זה בשעה כזאת".

מה תעשה מחר?

"מחר זורחת השמש, מתחיל יום חדש, ומבחינתי, הכל כבר היסטוריה".

אתה מתכוון להמשיך ולדבוק בתפקידך בהסתדרות?

"זו החלטה של יו"ר ההסתדרות. אני מחכה להחלטת בית המשפט המחוזי, ואמרתי בעבר וגם היום – מתי שאתבקש לפנות את המקום, אעשה זאת בשמחה".

אם רגב יזמין אותך לקואליציה, תצטרף?

"עוד מוקדם לדבר על זה".

בכוונתך להמשיך לכהן במועצה?

"בוודאי".

המועמד יגיל לוי אמר לעיתון 'איילון': "זו תוצאה מפתיעה, בהתחשב בזה שהסקרים נתנו לנו שני אחוז, כך שלמעשה כל אחד מהקולות שניתנו לי היו מתוך ידיעה שזה לא יביא לי את ראשות העיר. אם כל אלה שטענו שאין לי סיכוי, למרות שאני מועמד מועדף לראשות העירייה, היו מצביעים עבורי, אין ספק שהתוצאה הייתה שונה בתכלית. אולי היא גם הייתה מביאה אותנו לסיבוב שני.

"הימנעותו של עמוס חג'ג' מלהצטרף אלינו והעדפתו את בני רגב, הנציחה את המשך שלטונו של בני רגב. זו התוצאה האמיתית של התנועה שעמוס חולל. בכוונתי להישאר בזירה הפוליטית בלוד לקראת הבחירות הבאות, משום שזהו רצונם המפורש של בוחריי, ושל אלה שהביעו כלפיי אהדה מוצקה, גם אם לא בחרו בי".

מועמד מולדת, נסים דהן: "יש לי רוח ספורטיבית, אני מקבל את החלטת הבוחר. אני בהחלט הצטרפתי מאוחר למרוץ, ונקראתי להתמודד על ידי מולדת, לא באתי מיוזמתי ולא ציפיתי לתוצאות כאלה, אבל יש סיכון מול סיכוי. זו פעם ראשונה שאני מתמודד לראשות העירייה".

מה אתה עושה מחר בבוקר?

"מתחיל להתכונן לפעם הבאה".

 

רמלה: הפתעות במועצה

 

ראש עיריית רמלה המכהן, יואל לביא, הביס את מועמד מפלגת העבודה, שלמה אזולאי בהפרש חסר תקדים. לביא השיג בבחירות כ-85 אחוזי תמיכה וזוהי בהחלט תעודת הצטיינות מהתושבים על עשייתו. כשנבחר לפני 10 שנים בפעם הראשונה תמכו בו כ-53 אחוזים, בקדנציה השנייה טיפס לביא ל-74 אחוזי תמיכה, והפעם כאמור קיבל מנדט מלא מהציבור לקדנציה שלישית.

ההפתעות ברמלה לא נפלו במאבק לראשות העירייה שהיה חתום מראש, אלא בחלוקת המנדטים במועצה. את ההישג המרשים ביותר ביצע מועמד ש"ס למועצת העיר, בני אלבז, שהגדיל את כוחה של ש"ס לשלושה מנדטים (שניים במועצה הקודמת א.ב) הישגו היחסי של אלבז גדול עוד יותר משום שמועצת עיריית רמלה הצטמצמה מ-19 חברים ל-17, והוא בהחלט מועמד לשמש כאחד מסגני ראש העירייה אם יצטרף לקואליציה.

הליכוד רשם גם הוא הישג מרשים כשהצליח להכניס ארבעה מנדטים למועצה. הרשימה הערבית המאוחדת הכניסה שלושה מנדטים. המפולה הגדולה ביותר קרתה במפלגת 'עולמי' בראשותו של אברהם נתנוב, שירדה מארבעה מנדטים לשניים. המפד"ל בראשות אלי חדד שמרה על כוחה ונכנס למועצה במנדט יחיד.

אבי לווינסון משינוי הצליח גם הוא להכניס למועצה עם מנדט אחד. רמלה ביתנו בראשות בוריס ברמן הכניסה מנדט אחד, וכך גם מפלגת ע"נ ומפלגת העבודה. הרשימה היחידה שלא הצליחה לעבור את אחוז החסימה הייתה רשימת רמ-אל אל יעקב באבו.

ראש עיריית רמלה עקב אחר לוח התוצאות המתעדכן (בידי מנהל מחלקת הספורט, ניסים רון) בסניף הליכוד ברמלה. כבר מההתחלה הסתמן ניצחונו.

יואל לביא: "שלמה אזולאי הפסיד. הוא כרה לעצמו בור ונפל לתוכו, אולי הוא יגיד שהוא מתמודד גם בפעם הבאה. אני מודה לתושבי העיר, זה מרגש שמידת התמיכה כה גדולה והיא מעידה על הערכה כלפי. במשך הקדנציות אני הולך ומשפר את עצמי בטיפול לפי צרכי העיר המשתנים. בקדנציה הקרובה סביר להניח שרמת הקשב שלי לתושב תגדל. הייתי טרוד מאד בשנים האחרונות בהשגת תקציבים כדי לפתח ולקדם את העיר. אני מקווה שבקדנציה הזו יהיה לי זמן לטיפול פרטני. יש כאן אנשים שאני יודע שיש להם בעיות ואני מקווה שאוכל להתפנות מבעיות התקציב והפיתוח לצורך הקדשת תשומת הלב הנדרשת".

איך הרגשת במשך היום?

"אני נהנה בשנים האחרונות מיחס אוהד של התושבים, ואני חושב שזו פריווילגיה שאין אותה לכל אחד. זה נותן לי כוח להמשיך, החיוך של הציבור אליי סוחף אותי להמשך עשייה והוא זה שמונע ממני לבוא ולומר 'אני תולה את הנעליים'. אני מרגיש שאני עושה טוב להרבה אנשים שחיים פה. יש הרבה פיתויים אבל יש אנשים שמשפיעים על כיוון העבודה שלי. בסופו של יום, עבודה ציבורית היא עבודה כפויית טובה. אני יודע את זה ויום אחד הציבור ייפרד ממני בבעיטה, זוהי הפוליטיקה. כרגע אני מרגיש את הדחף ומוכן להקריב את כל זמני".

על ההישג במועצת העיר אומר לביא: "יש הישג יפה. ארבעה מנדטים מ-17 לעומת ארבעה מנדטים מ-19 זה הישג יחסי טוב. הגדלנו למעשה את האחוזים. אנשים ברחוב חזו שלא נכניס שניים. בשורה התחתונה עשינו הישג ואני בתחושת הבטן שלי מרגיש שאני מבין את רחשי הציבור ברמלה. אני נפגש עם פורומים רחבים, יוצא לי לדבר עם כמאה איש ביום. הציבור חי במאה ה-21 ומאמץ את המנהיגות הראויה לתקופה. הבוחר אמר את דברו ואין צורך לומר עוד".

יש כבר קואליציה או שזה מוקדם?

"בוא נשים את הדברים על השולחן, יש כבר קואליציה. לצורך השעה ניתן לחיות גם בלי קואליציה. העירייה מנוהלת בידי ראש העירייה אבל אנחנו רוצים שותפות ולהכניס ציבורים שחשובים לנו. בקרב הבוחרים ובקרב העולים אנחנו מאד רצויים, התוצאות מעידות על כך. יש שכבה קטנה בציבור שיש להם שינאה כלפי יואל לביא, וזה תוצר של חשיבה מעוותת ואינטרסים שקשה להבין. מי שירצה לחבור לקואליציה – מוזמן. אי אפשר לסחוט אותי, אני לא טיפוס לחיץ".

סלימן אבו סוויס, שעמד בראש הרשימה המאוחדת במיגזר הערבי, נשמע לא מרוצה: "אנחנו מאוכזבים בשל אלו שתמכו בסיעות שלא היה להן הרבה סיכוי. נפלנו, ציפינו לארבעה מנדטים ויותר. לצערי הרב, אנשים עם אינטרס אישי פגעו במיגזר".

יו"ר ש"ס ברמלה, בני אלבז אמר בסיום יום הבחירות: "אני מרגיש מנצח ובגדול. אל תשכח שלש"ס, ולא שיש לי טענות למוטי אדרי, היו שני מנדטים במועצה הקודמת. באתי ככוח חדש לעיר, עשינו הישג נפלא וקיבלנו הרבה קולות. יואל לביא צריך להתייחס לציבור הזה, זהו ציבור מאד רחב ברמלה, זה ציבור שדורש את יואל לביא אבל גם את בני אלבז. אני מקווה שראש העירייה יפעיל שיקול פוליטי ובעזרת השם נעבוד בהרמוניה ובשיתוף פעולה".

אתה מרוצה מעבודת הפעילים?

"בגדול אני רוצה לומר שליבי ליבי עם החבר'ה, הם נתנו הכל ורצו שאצליח. אני מתכוון להיות ראש חץ בשיתוף פעולה. הציבור מחפש חום ואהבה ואני אתן לו זאת, אני לא אפקיר את הציבור שלי. אם נהיה בפנים – נעשה, אם לא, אני אלחם ואאבק".

יו"ר עולמי, אברהם נתנוב: "אנחנו מתכוונים להגיש עירעור על התוצאות. חשבתי שיהיו לי ארבעה מנדטים וקיבלנו רק שניים. אנחנו בכל מקרה עם יואל לביא. אני רוצה לנצל את ההזדמנות לומר שעבד איתי צוות מסור שהיו לצידי כל היום".

שלמה אזולאי מסר בתגובה: "השיטה שראש עירייה מכהן הוא שמנהל את מערכת הבחירות, פשטה את הרגל. זה הוכיח שהמנגנון כולו עובד בשביל ראש העירייה. המחוקק הישראלי צריך להתבייש שהוא לא משנה את השיטה הזו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
11,828 תושבים הביעו את אמונם בתוכניתו של רגב ל'לוד החדשה'
מומלצים