שתף קטע נבחר

הסרבנים: "המחסומים נועדו להעניש את הפלסטינים"

בעקבות כליאתו של מילואימניק שסרב לשרת במחסום רימונים, הגיעו כ-40 סרבנים, בהם טייסים שחתמו על העצומה, כדי להביע בו תמיכה במקום. לדברי המפגינים, המחסומים הם לא כורח ביטחוני, אלא "נועד להעניש את האוכלוסיה המקומית" - ולכן אין לו הצדקה. גורמים בצה"ל: המטרה היא למנוע פיגועים

כ-40 אנשי מילואים הפגינו הבוקר (יום ד') במחסום רימונים, המוצב כעשרה ק"מ מזרחית להתנחלות עפרה. בין המפגינים נמנו גם טייסים שחתמו על מכתב הסירוב.

 

המפגינים מחו על "האיוולת שבהענשה קולקטיבית" של הפלסטינים: דוד זונשיין, סרן במילואים וחבר בתנועת "אומץ לסרב", סיפר ל-ynet: "המחסומים הללו הם לא כורח ביטחוני. ההבנה הזו מחלחלת לחיילים בשטח, כיוון שהשירות הצבאי כאן נעשה במטרה למרר את חייהם של פלסטינים".

 

זונשיין הוסיף: "ישבתי 35 יום בכלא לפני שבעה חודשים ואני אחזור לשם, כיוון שבקרוב אקבל צו מילואים. סירבתי לשרת בכפר עין יברוד, ליד מחסום רימונים ולכן כשאני מפגין כאן ליד הכפר הזה, זהו סוג של סגירת מעגל. בשירות הצבאי עשיתי דברים שמאוד הייתי גאה בהם, אבל הדרג המיניסטריאלי היה אחראי לסכנה שבה הייתי נתון, והיום אני מבין את הטעות שבשהייה בשטחים".

 

"המילואימניקים שעומדים פה במחסום הם חברים שלנו, לא באנו להפגין נגדם אלא לדבר איתם", הוסיף זונשיין.

 

לדברי אנשי "האומץ לסרב", מחסום רימונים נבחר למקום ההפגנה, לאחר שסמ"ר תום מהגר, חייל קרבי בתותחנים הוצב לשרת במחסום ונוכח ש"המחסום אינו משרת צורך מבצעי אלא נועד להעניש את האוכלוסיה המקומית", וכי המחסום "הוקם לצורך ענישה קולקטיבית". מהגר נשפט ל-28 ימי מחבוש.

 

"הגענו לכאן כדי להפגין מול החברים של תום מהגר, להפגין בו תמיכה. להוכיח שיש פלוגת מילואים קרבית שתומכת בו, כדי שלא יקבלו תחושה שהמעשה שלו משונה. החיילים עומדים מולנו המומים ומספרים על מה שהם עושים- זהו מחסום שנועד לענישה קולקטיבית, על פי דברי המפקדים. אין משמעות למה שהם עושים. גם אנשי הימין שביניהם- מבינים שמה שהם עושים לא קשור לביטחון המדינה", הסביר זונשיין.

 

אריק דיאמנט, 30, סמ"ר במילואים סיפר: "אנחנו עומדים במחסום כדי להפגין מורת רוח מההתנהגות במחסומים, שמייצגת את העבודה שלנו בשטחים. אין קשר בין ביטחון המדינה למחסום הזה, זו פשוט תחזוקה של הכיבוש. אנחנו מוחים נגד הפיכתו של צה"ל לצבא שמציק לפלסטינים".

 

דיאמנט סיפר, כי הוא נתון לביקורת על סרבנותו מדי יום. "זה קשה מול המשפחה והחברים, והכי קשה מול החבר'ה של הצוות שלי במילואים, הקיץ לא הייתי איתם בעזה בחשש מלא לחייהם. אבל לטעמי, לא הולכים לכבוש עם אחר בשביל החבר'ה. עם שיחות עם חברים מהפלוגה אף אחד לא מאמין בזה אבל אין להם האומץ לסרב".

 

זונשיין הוסיף, כי "המתנחלים, שאחראים למותם של כל כך הרבה אנשים, עוברים כאן וצועקים על החיילים, שהם לא עושים את עבודתם נאמנה. ההתנחלויות הורסות את ישראל מבפנים".

 

גורמים בצה"ל מסרו, כי "הצבת הכוח בצומת רימונים נועדה לפקח על התנועות בציר במטרה למנוע מעבר מחבלים ואמצעי לחימה בתוך יהודה ושומרון ולעורף מדינת ישראל. חסימת הציר נועדה למנוע פיגועים באיזור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
זונשיין. "המילואימניקים הם חברים שלנו"
צילום: סבסטיאן שיינר
"לא הולכים לכבוש עם בשביל החבר'ה". הסרבנים
מוחים נגד הפיכת צה"ל ל"צבא שמציק לפלסטינים"
צילום: יואב גוטרמן, דובר צה"ל
מחסום בשטחים. כורח ביטחוני? (ארכיון)
צילום: יואב גוטרמן, דובר צה"ל
מומלצים