שתף קטע נבחר

בלומנטל ויתרה על חסינותה - ותעמוד לדין בקרוב

חברת הכנסת נעמי בלומנטל תועמד לדין בפרשת "סיטי טאוור", כפי שביקש היועץ המשפטי לממשלה. בעקבות פניית היועץ ליו"ר הכנסת בבקשה להסיר את החסינות - הודיעה בלומנטל כי תוותר עליה. בטיוטת כתב האישום נגדה - שוחד בחירות ושיבוש מהלכי משפט. עורך דינה על ההוצאות לפריימריס: "במשך עשרות שנים היתה זו מציאות בשטח"

פרשת "סיטי טאוור" עוברת לבית המשפט: היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, פנה בצהריים (יום ד') במכתב ליו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, בבקשה להסיר את חסינותה של ח"כ נעמי בלומנטל. בעקבות כך, הודיעה בלומנטל באמצעות עורכי דינה כי היא מוותרת על חסינותה - ותועמד לדין בבית משפט השלום בתל אביב.

 

בטיוטת כתב האישום שגובשה במשרד המשפטים נאמר כי ח"כ בלומנטל נאשמת בשני סעיפים: האחד שחיתות (מתן שוחד בחירות) והשני - שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. זאת, במסגרת הפרשה שזכתה לכינוי "פרשת סיטי טאוור" ועסקה בפריימריס האחרונים בליכוד בדצמבר 2002.

 

במכתב ששיגר עורך דינה של בלומנטל, אורי וגמן (לקריאת המכתב המלא לחצו כאן), נטען בין היתר לגבי ההוצאות במהלך הפריימריס: "במשך עשרות שנים היתה זו מציאות בשטח, התביעה לא פעלה נגדה ושידרה על ידי התנהגות שאין בדברים פסול או פגם... אין בהודעתה של בלומנטל לומר שיש ממש בטיוטת כתב האישום".

  

ולעומתו, היועץ רובינשטיין מציין בפנייתו כי חברת הכנסת בלומנטל שמרה בחקירתה על זכות השתיקה ואף שציינה מספר פעמים כי היא מכחישה את המיוחס לה, לא מסרה גרסה כלשהי באשר לשאלות השונות שהופנו אליה. החשדות המיוחסים לה מבוססים על עדויותיהם של מעורבים נוספים בפרשה ועל בחינת מכלול נסיבות העניין.

  

זו הפעם השנייה שבה מבקש היועץ את הסרת החסינות של בלומנטל: בחודש מאי דחו חברי ועדת הכנסת את בקשתו הראשונה, אולם בסוף חודש יולי הורה בג"ץ לוועדת הכנסת לנמק בתוך 45 יום את החלטתה שלא להסיר את החסינות.

 

החלטת היועץ לבקש את הסרת החסינות באה לאחר שהיחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה (יאח"ה) סיימה לפני כחודש את חקירתה בעניין החשדות שהועלו כנגד ח"כ נעמי בלומנטל, בדבר שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. מהחקירה עלה כי ישנה תשתית ראייתית לכאורה בעבירות אלה. 

 

הנהג שינה את העדות

 

החקירה המחודשת נגד בלומנטל נפתחה, בחשד לשוחד בחירות בפרשת מלון "סיטי טאוור" וכן בחשד לתיאום עדויות ושיבוש הליכי החקירה, בעקבות עדות מפלילה שמסר למשטרה נהגה לשעבר, אבי אוסקי. העדות נחשפה בערוץ 2.

  

אוסקי החליט לשנות את עדותו הראשונית שניתנה בפרשה לפני מספר חודשים, וטען כי חברת הכנסת בלומנטל נפגשה עמו ועם פעיל הליכוד מיוקנעם, מיכאל אלנקווה, לפני הפריימריס בליכוד. בפגישה ביניהם סוכם כי בלומנטל תשלם את הכסף תמורת 15 חדרים בבית המלון שרתון סיטי טאוור, בהם ישוכנו חברי הליכוד.

 

עוד טען אוסקי כי מספר ימים לאחר מכן, כאשר פורסם הדבר בעיתונות, הנחתה אותו בלומנטל לומר בחקירה כי הכסף שנמסר לו על ידה נועד לממן הלוואה של אלנקווה. עוד מסר אוסקי בחקירתו כי נאלץ לחפות על בלומנטל מאחר והיה נהגה ושמר על האינטרסים שלה.

 

בלומנטל מצדה טענה כי אוסקי מנסה לסחוט ממנה כספים, ואף העביר לה מכתב סחיטה.

 

לפני כחודשיים זימנו החוקרים את בלומנטל ואוסקי לעימות במשרדי היחידה בבת-ים. שם המשיך אוסקי והטיח בה את ההאשמות, אולם בלומנטל המשיכה לשמור על זכות השתיקה.

 

תגובות: "נהגה בצורה מכובדת"

 

מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, אמר כי ח"כ נעמי בלומנטל "נוהגת בצורה מכובדת" בכך שהיא מוותרת על חסינותה. לדבריו, "ראוי שחברי כנסת נוספים, שנמצאים במצב דומה, ינהגו באותה הדרך וילכו ישירות לבית המשפט על מנת שהצדק ייצא לאור".

 

בתנועה לאיכות השלטון אומרים מנגד כי "בלומנטל הפכה את הכנסת לעיר מקלט ותרמה לחוסר אמון הציבור בכנסת. מצער שוויתרה על חסינותה רק לאחר שבית המשפט הורה לוועדת הכנסת לנמק מדוע לא תוסר החסינות, ולאחר שהיועץ המשפטי הודיע כי הוא נחוש בדעתו לחזור ולבקש את הסרתה".


פורסם לראשונה 05/11/2003 13:10

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכתב שעליו חתמה בלומנטל
צילום: עמית שאבי
בלומנטל. כתב אישום
צילום: עמית שאבי
צילום: גלי תיבון
היועץ. ביקש להסיר
צילום: גלי תיבון
צילום: אבי כהן
אוסקי. שינה את העדות
צילום: אבי כהן
מומלצים