שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מדריך ynet: אולטרסאונד
  מה ההבדל בין אקו לאולטרסאונד, האם הבדיקה מסוכנת ומי צריך להיבדק? כל התשובות לכל השאלות, וגם: פירוש המושגים שיופיעו בתוצאות הבדיקה

  אולטרסאונד היא שיטת הדמייה רפואית שאינה פולשנית, המאפשרת להבחין ברקמות רכות בגוף באמצעות קליטת גלים על קוליים (שאינם נשמעים לאוזן האדם) המשודרים לעבר הרקמות וחוזרים מהם אל המכשיר. הבדיקה זולה, מהירה ומאפשרת את בדיקת תקינות האיברים, כלי הדם, בלוטות הלימפה וכמובן - העובר ברחם.

   

  המכשיר כולל מתמר - מעין זרוע המונחת על הגוף, משדרת את הגלים וקולטת את ההחזרים, מיקלדת ייחודית ומסך עליו מופיעות התמונות. ניתן להדפיס את התמונות הנראות על המסך, אפשרות חביבה במיוחד על אמהות הניגשות לבדיקה של העובר ברחמן.

   

  מיילדות:

  הבדיקה משמשת להערכת גודל ומין העובר, מצבו הרפואי, מספר העוברים המצויים ברחם, כמות מי שפיר ומבנה השילייה המזינה את העובר. האולטרסאונד משמש גם לסימון מיקום הדקירה לבדיקת מי שפיר וסיסי שיליה.

   

  אולטרסאונד בטן:

  מאפשר בדיקת תקינותם של איברים שונים ואיתור גידולים, שלחופות (ציסטות), אבנים ותהליכים דלקתיים בכבד, כליות, טחול, תוספתן, בלוטות לימפה, כלי דם גדולים. כמו כן מאפשר האולטרסאונד סימון איזור דקירה לניקוז מיימת בחלל הבטן.

   

  אגן:

  הבדיקה מעריכה את מצב שלפוחית השתן, הרחם והשחלות. בגברים ניתן לבדוק את מצב בלוטת הערמונית (פרוסטטה) ואת האשכים. ניתן לנטר את התפתחות הזקיק בשחלה בקרב נשים העוברות טיפולי פוריות.

   

  מערכת מין גברית:

  הבדיקה משמשת להערכת גידולים ונפיחויות העשויים לגרום לעקרות הגבר. אולטרסאונד פי הטבעת הינה דרך מקובלת לסריקת מחלות בבלוטת הערמונית, ובעיקרן - גידול שפיר של הבלוטה וסרטן הערמונית השכיח בגברים בישראל.

   

  ראש צוואר:

  המכשיר מסייע להערכת מחלות וגידולים בבלוטות התריס ויותרת התריס, ולבדיקת זרימת הדם בעורק התרדמה הצווארי (קרוטיד).

   

  שד:

  הבדיקה מבדילה בין שלחופה (ציסטה) לבין גידול, ומאפשרת לסמן מיקום דקירת המחט לצורך הוצאת דגימה לבדיקת ביופסיה, לשם איבחון הגידול (ממאיר או שפיר) וקביעת דרגת הממאירות של גידולים סרטניים.

   

  אקו לב:

  הבדיקה שנעשית גם היא, במכשיר האולטרסאונד, משמשת להערכת מבנים שונים בלב, מדידת גודל העליות והחדרים בלב, תקינות מסתמי הלב וזרימת הדם דרך העליות והחדרים.

   

  הכנה לבדיקת האולטרסאונד:

   

  • בבדיקת כליות או איברי האגן, תתבקשו לשתות כמות גדולה של 6 עד 8 כוסות נוזל, כשעתיים לפני הבדיקה. הנוזלים מסייעים לתזוזת המעיים ולחשיפת איברי האגן למול מתמר האולסטרסאונד.
  • בבדיקת כיס מרה או לבלב, תידרשו לצום כ-6 שעות לפני הבדיקה, שכן לאחר ארוחה כיס המרה מתרוקן.
  • בבדיקת בטן, תתבקשו פעמים רבות לצום, כדי למנוע היווצרותן של בועות אוויר במעי, החסינות לגלי האולטרסאונד ומסתירות את ההדמיה.

   

   

  מושגים בהם תיתקלו בדף תוצאות הבדיקה:

   

  • היפראקוגני – איזור שנראה באולטרסאונד בהיר או לבן. הממצא עלול להצביע על הסתיידויות (הצטברות של סיד).
  • היפואקוגני – איזור שנראה כהה באולטרסאונד. הממצא עלול להצביע על נוזל עכור באותו איזור (כדוגמת ציסטה).
  • אנ-אקואי – איזור שנראה באולטרסאונד כהה לחלוטין. עלול להצביע על נוזל צלול (כמו במיימת, או נוזל מרה במקומו או שלא במקומו).
  • צל אקוסטי – איזור הנמצא באיזור רחוק מאיזור מסוייד (כמו אבנים) ונראה כאיזור שחור. עלול להצביע על אבנים בכיס מרה או אבנים בכליות.
  • ממצא ציסטי – שלפוחית המלאה בנוזל (ציסטה). ציסטות עשויות להימצא בבלוטת התריס, בכבד, בכליות, בשחלות. לרוב מצביעות על תהליך שפיר (לא סרטני).

   

  ייעוץ רפואי: ד"ר דורית שחם, מומחית לרדיולוגיה, המרכז הרפואי הדסה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מדריך ynet: אולטרסאונד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים