שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  פרשת רמדיה: דיון מיוחד בפרקליטות

  לאחר שהתברר כי ברמדיה הצמחית היה חסר ויטמין B-1, המליץ משרד הבריאות כי תינוקות שניזונו בחודשיים האחרונים מתחליף החלב, יקבלו את הויטמין בסירופ מקופות החולים. המשרד הודיע כי מדובר למעשה במחלת הבריברי - "מחלה של עולם שלישי" - ופנה לפרקליטות כדי שתפתח בחקירה פלילית נגד החברה

  פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, תקיים היום (ב') דיון רב משתתפים בנוגע ל"פרשת רמדיה". בישיבה ייבחנו כל ההשלכות המשפטיות של הפרשה - ובסופה יתקבלו החלטות כיצד לנהוג בממצאים שהתגלו.

   

  אתמול החליטו במשרד הבריאות להעביר את הנושא לבדיקת הפרקליטות, בעקבות ממצאים קשים לכאורה בדבר טיפול חברת רמדיה בפרשה. במקביל, המליץ משרד הבריאות לספק לתינוקות שניזונו מרמדיה צמחית בחודשיים האחרונים ויטמין B-1 בסירופ. זאת, לאחר שהתברר כי ברמדיה הצמחית היה חסר ויטמין B-1, בניגוד להצהרות החברה ולרישומים על האריזה.

    

  המשרד הודיע כי הסירופ יינתן בקופות החולים בחינם, על פי מינון שייקבע על ידי רופא הילדים. בנוסף, ילדים שאצלם נמצאו סימפטומים של המחלה יקבלו בבית החולים זריקות של B-1. לעומת זאת, ילדים שניזונים מאוכל רגיל ובנוסף קיבלו רמדיה צמחית אינם נמצאים בסכנה. 

   

  אמש הודיע משרד הבריאות כי מדובר למעשה במחלת הבריברי, ולא במחלת האנצלופתיה כפי שהודיע תחילה המשרד. "מחלת הבריברי נחשבת למחלה נדירה ביותר, מחלה של עולם שלישי, השייכת למדינות הסובלות ממחסור תזונתי רב ביותר", נמסר מהמשרד.  

   

  במשרד הודיעו עוד כי עד כה נתגלו 17 מקרים של תינוקות שלקו במחלת הבריברי בשל הרמדיה - שלושה מהתינוקות נפטרו. שמונה תינוקות בסך הכל מאושפזים כעת בבתי חולים ברחבי הארץ בגלל המחלה.

   

  "זו עבירה פלילית, שתיחקר ע"י המשטרה"  

   

  ד"ר בועז לב, מנכ"ל משרד הבריאות, מתח אמש ביקורת קשה על חברת רמדיה וחברת הומנה הגרמנית המייצרת את הרמדיה הצמחית. לדבריו, "החברה הוליכה שולל את משרד הבריאות ואת הציבור".  

   

  שר הבריאות דני נוה הוסיף: "אני מצפה גם ממשרד הבריאות הגרמני לערוך תחקיר ללא פשרות איך מגיע התכשיר הזה שכנראה בגללו ישנה תמותת התינוקות. אני מצפה מהם לתשובות ברורות בנושא".  

   

  ד"ר לב ציין כי המשרד העביר את הטיפול בנושא לפרקליטות כדי שתבדוק צעדים נגד החברה. "זה ייחקר על ידי המשטרה. מדובר בעבירה פלילית", אמר. לב הוסיף כי במשרד הבריאות שוקלים לשלול את רשיון השיווק של החברה ובודקים היבטים משפטיים בנושא.

   

  לדברי ד"ר לב, "מיום חמישי אנחנו נמצאים במהלך מדהים שהוא כמו כתב חידה אשר הובל על ידי אירועים טרגיים. נמצא שבפורמולה אין תיאמין (ויטמין B-1) למרות שעל האריזה כתוב שהפורמולה מכילה אותו ויש כאן עבירה מיידית על הרישום".

    

  הוא הוסיף כי "מדובר בחברה שיש לה GMP - תו איכות בינלאומי - שהמשמעות שלו שלחברה יש תו איכות ממערך הבקרה שלהם ואנחנו רק מפקחים עליהם. אותה חברה לא עידכנה אותנו בשינויים שהיא ערכה בפורמולה באפריל 2003. הם ביצעו שינויים ולא דיווחו לנו או קיבלו את אישור משרד הבריאות. הם הצהירו על משהו שיש בקופסה ואין בה. הם הוליכו שולל אותנו ואת הציבור". 

   

  "החברה הגרמנית לא טרחה להתקשר"

   

  ד"ר לב ביקש להדגיש כי במשרד הבריאות קיים מערך בדיקות שהוא מהמחמירים בעולם ולאור זאת במשרד שוקלים צעדים משפטיים מכיוון שיש אחריות של החברה המייצרת בגרמניה ושל החברה המשווקת בישראל.  

   

  לב הוסיף כי משרד הבריאות פנה כבר לארגון הבריאות העולמי ולארגוני בריאות נוספים בעולם ועדכן אותם בנעשה. לדבריו, "עד כה חברת הומנה המייצרת את הפורמולה, לא יצרה קשר עם משרד הבריאות, למרות שבמשרד ציפו לכך. דיברנו עם גורמים רשמיים בגרמניה וביקשנו מחברת רמדיה בישראל וגורמים במשרד החוץ ליצור עמנו קשר, אך חברת הומנה לא טרחה להתקשר ולהיכנס לנושא באופן אקטיבי".

    

  ד"ר לב אמר עוד כי במשרד הבריאות מפיקים לקחים וכי בעתיד ירצו לקבל יותר דיווחים בנוגע לתחלואה מבתי החולים. לדבריו, במשרד ינסחו קבוצה של קריטריונים שיחייבו רופאים לדווח עליהם למשרד הבריאות. 

   

  מנכ"ל רמדיה, גידי לנדסברגר, הודיע בתגובה כי מנהלת השיווק של רמדיה, דלית צור, תצא הלילה לגרמניה למפעל הומנה יחד עם צוות מומחים מאירופה, "כדי לבדוק לעומק כיצד נוצר הפער בין רמות ויטמין B1 שהיצרן הבהיר באנליזות אשר שלח לחברה, לבין כמות הויטמין בפועל".

   

  "אנו רואים בחומרה רבה את המקרה ולכן נבדוק זאת באופן מיידי", אמר לנדסברגר.


  פורסם לראשונה 09/11/2003 11:32

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גלי תיבון
  ארבל. דיון מיוחד
  צילום: גלי תיבון
  צילום: חן מיקא
  תינוקת שאושפזה
  צילום: חן מיקא
  צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
  נוה. לחקור
  צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
  הפורמולה הצמחית האסורה בשימוש
  מומלצים