שתף קטע נבחר

הצעת חוק נגד "הסכם ז'נווה" תונח בקרוב בכנסת

ההצעה, שיזם ח"כ משה כחלון, קובעת כי אדם שאינו פועל בסמכות המדינה, אינו רשאי לנהל מגעים מדיניים עם נציגי ממשלות זרות. והעונש המוצע? שלוש שנות מאסר או קנס של כ-70 אלף שקל. הקמפיין לשיווק ההסכם יוצא היום לדרך

קמפיין לשיווק "הסכם ז'נווה" בציבור יוצא היום (ה') לדרך במודעות בעיתונים, ובתחילת השבוע הבא יופץ המסמך לכל בית ובית בישראל. אך האם בקרוב יוכרזו יוזמי ההסכם כפורעי חוק? 

 

הלשכה המשפטית של הכנסת אישרה היום להניח על שולחן הכנסת את הצעת החוק של סגן יו"ר הכנסת, ח"כ משה כחלון (ליכוד), נגד הסכם ז'נווה. הצעת חוק אוסרת על תושב ישראל שאינו פועל בסמכות המדינה, לנהל מדיניות חוץ או מגע מדיני עם ממשלות זרות ונציגיהן. לפרויקט מיוחד בנושא הסכם ז'נווה - לחצו כאן)

 

במקביל, פועל השר עוזי לנדאו בוועדת השרים לענייני חקיקה, כדי שהצעת החוק תקבל תמיכה ממשלתית ובכך יקוצרו הליכי החקיקה והצעת החוק תובא להצבעה בכנסת בקריאה ראשונה, מבלי לעבור את הפרוצדורה הרגילה של הצבעה בקריאה טרומית. לדברי לנדאו, "הסכם ז'נווה הוא פעולה של אנשים אשר הודחו בבחירות על ידי העם. כל דמוקרטיה צריכה לדעת להגן על עצמה".

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "כל תושב מדינת ישראל, שאינו פועל בסמכות המדינה, אשר במישרין או בעקיפין יוזם או מקיים מגע עם ממשלה זרה שלא בסמכות מדינת ישראל, בכוונה להשפיע על האמצעים או ההתנהגות של ממשלה זרה כלשהי, בקשר לסכסוכים או מחלוקות עם מדינת ישראל, או להכשיל את הצעדים בהם נוקטת מדינת ישראל, דינו מאסר של עד 3 שנים, או קנס של 67,300 שקל, או שני העונשים גם יחד.

 

"החוק הוא תרגום מילולי של חוק לוגן בארה"ב. מגעים מדיניים שמקיימים אזרחים ישראלים עם גורמים רשמיים מטעם ממשלות זרות עלולים לחבל באינטרסים ובאמצעים של ממשלת ישראל בניהול סכסוכים, שיבוש בביצוע מדיניות הממשלה ויצירת נורמות דמוקרטיות משובשות", אמר ח"כ כחלון. "מגעים אלו מזיקים לעמדת ממשלת ישראל מול האויב ואל מול גורמים בעלי עניין והשפעה המעורבים ישירות בהליכים. מטרת החוק היא מניעת פגיעה ושיבוש במגעים ותהליכים מדיניים, רשמיים או בלתי רשמיים, שמנהלת ממשלה נבחרת או מי שמטעמה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
מאס או קנס. כחלון
צילום: אתר הכנסת
צילום: ג'רמי פלדמן
מיוזמי המסמך. ביילין
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: סבסטיאן שיינר
הדמוקרטיה תגן על עצמה. לנדאו
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים