שתף קטע נבחר

סיעת שינוי אישרה את התוכנית לפינוי נצרים

הסיעה אישרה תוכנית בת 12 סעיפים לחידוש תהליך השלום. לפי הסעיף המרכזי בתוכנית, אם הפסקת האש עם הפלסטינים תחזיק מעמד, "ישראל תחליף את המתנחלים בנצרים בחיילים מתוך כוונה לפנות אותם בבוא העת". לפיד: מקווה שהצעד יוציא את עגלת השלום מהבוץ. הנדל: "יצא המרצע מן השק - שינוי מפלגה שמאלנית"

סיעת שינוי קיבלה לפנות ערב (ב') פה אחד את עיקרי התוכנית המדינית של המפלגה לחידוש תהליך השלום. התוכנית מכילה 12 סעיפים, והמרכזי שבהם קורא לפנות את המתנחלים מנצרים אם הפסקת האש תימשך. עם זאת, הוחלט כי בנושא נצרים יינתן חופש הצבעה לחברים בסיעה המתנגדים לפינוי ההתנחלות.

 

להלן הסעיפים העיקריים של התוכנית:

 

1. אם הפסקת האש תחזיק מעמד, ישראל תחליף את המתנחלים בנצרים בחיילים מתוך כוונה לפנות אותם בבוא העת.

 

2. ישראל תוריד את המאחזים הבלתי-חוקיים, לא תקים מאחזים והתנחלויות חדשות, ולא תרחיב את הקיימות, אלא לצורכי הריבוי הטבעי.

 

3. ישראל תתיר בהדרגה את בואם של הפועלים הפלסטינים לישראל, ותפעל להקמת מרכזי תעסוקה בשטחי יהודה שומרון ועזה.

 

4. ישראל תשחרר בהדרגה את כספי הרשות המוקפאים, בפיקוח אמריקני, ובלבד שהכספים לא ישמשו למימון פעולות טרור.

 

5.  ישראל תתחייב בהתאמה להפסיק את הסיכולים הממוקדים, למעט נגד מחבלים הממשיכים ליזום ולבצע מעשי טרור.

 

6. ממשלת ישראל תחדש את תהליך השלום מול ממשלת אבו-עלא. ראש הממשלה ייפגש עם אבו-עלא, ושרי הממשלה ייפגשו עם השרים הפלסטינים כדי להביא לשיתוף פעולה בענייני משרדיהם.

 

התוכנית מתנה את התקדמות המשא ומתן בהפסקת אש בלתי מוגבלת והתחייבות של הרשות הפלסטינית למאמץ להפסקת הטרור ולפירוק ארגוני הטרור.

 

לפיד: "שהעגלה תצא מהבוץ"

 

יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי) לפיד, אמר בתום הישיבה: "אני מקווה שצעד זה, שיש בו הפגנת אחדות, יתרום לכך שעגלת השלום, ששקעה בבוץ, תצא לדרך על בסיס מפת הדרכים".

 

התוכנית המקורית של השרים לפיד, אברהם פורז ויוסף פריצקי, עברה שינויים בידי ועדה המורכבת מנציגי האגף הימני של המפלגה, ח"כ חמי דורון ויגאל יסינוב, ונציגי האגף השמאלי, ח"כ אתי לבני ואילן ליבוביץ'.

 

הוחלט כי לאנשי האגף הימני, השר אליעזר (מודי) זנדברג, סגן השר מיכאל בריילובסקי, וחברי הכנסת דורון ויסינוב יינתן חופש הצבעה בנושא פינוי נצרים במידה והדבר יועלה במליאת הכנסת.  

 

סגן השר צבי הנדל (האיחוד הלאומי) מיהר להגיב על התוכנית המדינית של שינוי, באומרו כי "המרצע יצא מהשק, והיום לכולם ברור כי שינוי היא מפלגת שמאל". לדברי הנדל, "אחרי שנודע ששינוי שונאת חרדים וספרדים, היום נוספו גם מתנחלים לרשימת השנאה. עצוב לדעת שקיימת בישראל הדמוקרטית מפלגה המזכירה משטרים אפלים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
לפיד. "הפגנת אחדות"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אתר הכנסת
זנדברג. חופש הצבעה
צילום: אתר הכנסת
מומלצים