שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: הסתרנו מידע בשל שיקולים מבצעיים

רב אלוף משה יעלון הגיב הלילה על ההאשמות, לפיהן צה"ל הטעה ביודעין את התקשורת בעניין פעולת נוסיראת בחודש שעבר, שבה נהרגו 14 פלסטינים. מוקדם יותר הודו בצה"ל כי היטעו את הכתבים הצבאיים בנימוק של "ביטחון שדה". בכיר לשעבר ביחידה: "דובר צה"ל מנסר את הענף העיקרי עליו הוא יושב - ענף האמינות". האם הצבא שיקר?

באחת הפרשות המביכות ביותר בתולדות צה"ל, מתברר כי הצבא הסתיר במתכוון מידע מהתקשורת ומהציבור: הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון הודה הלילה (יום ה') כי בשל שיקולי ביטחון מידע ושיקולים מבצעיים, לא ניתן היה לתת פירוט מלא באשר לאירועים בנוסיראת - "בשל הצורך שלא לסכן פרטים ביטחוניים חיוניים".

 

בדבריו, גיבה הרמטכ"ל את המפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, ואמר: "מדובר במדיניות כוללת של צה"ל, ולכן אין להטיל דופי במפקד חיל האוויר או במפקדים אחרים, העושים מלאכתם נאמנה למען הבטחת ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל". 

 

לכתבות נוספות:

 

 

תגובת הרמטכ"ל באה לאחר משבר אמון חריף שפרץ אמש בין הכתבים הצבאיים לבין דובר צה"ל: הכתבים הביעו תרעומת על צה"ל, לאחר שהתברר כי בהודעה שהוציא דובר צה"ל לפני כחודש בנוגע לפעולה במחנה הפליטים נוסיראת שורבב מידע לא מדוייק, ביודעין, באשר למערכות החימוש ולמספר הנפגעים.

 

בפעולת צה"ל בנוסיראת, שהתקיימה לפני חודש, נהרגו 14 פלסטינים, רובם עוברי אורח, בשעה שטיל נורה לעבר המון במחנה הפליטים נוסיראת. הפלסטינים דיווחו כי נוסעי הרכב, שהיו היעד לתקיפת צה"ל ניצלו בפעולה וכי רוב הנפגעים היו עוברי אורח. בין ההרוגים היה גם רופא, שהגיע למקום כדי להעניק סיוע לנפגעים הרבים.

 

בהודעת הרמטכ"ל נאמר עוד, כי הגרסה שהוצגה אז, וכן ההסבר שניתן לגבי הנפגעים בפעולה, בליווי סרטי הוידאו - נכונים. "גם בעתיד ננקוט באמצעים מבצעיים בעלי אפקט פגיעה נמוך, זאת מתוך מטרה שלא לפגוע בחפים מפשע", אמר הרמטכ"ל. 

 

רב אלוף יעלון הוסיף: "ייתכן כי בשל הרגישות המבצעית והביטחונית שעמדה לנגד עינינו טעינו באופן בו בחרנו להגדיר את האמצעים בפעולה. אולם חשוב לחזור ולהדגיש, כי בשום שלב לא היתה כל כוונת הטעיה".

 

צה"ל אישר: לא נורו טילי "הלפייר"

 

קצין בכיר בצה"ל אמר לאחר האירוע בתדרוך לעיתונאים כי "מסוקי אפאצ'י ירו טילי "הלפייר" ממוקדים וציין כי הפלסטינים משקרים באשר למספר הנפגעים". בחדשות ערוץ 10 דווח אמש כי הקצין הבכיר הוא מפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ.

 

בצה"ל הודו כי אכן בהודעתם המקורית היו חסרים פרטים לגבי סוג החימוש, ובפועל לא נורה טיל אוויר-קרקע מסוג "הלפייר", כפי שדווח בתחילה, וכי בתקיפה הופעל נשק נוסף מלבד טיל אוויר - קרקע.

 

אולם על פי דובר צה"ל, "אין מדובר בסוג חימוש קטלני יותר, אלא בפרטים הקטנים שלא ניתן היה לפרסם בגלל מגבלות ביטחון שדה". לגבי מספר הנפגעים בפעולה, טוענים בצה"ל כי המידע שמסרו היה מדוייק.

 

קצין בכיר לשעבר ביחידת דובר צה"ל אמר הערב ל-ynet: "מהרסייך ומחריבייך מתוכך באים. האמינות של דובר צה"ל היא הנכס העיקרי שלו. אם הוא בעצמו מפרסם הודעה שיש בה פרטים שגויים ביודעין, הוא מנסר את הענף העיקרי עליו הוא יושב - ענף האמינות".

 

"אי אפשר לצפות בשנת 2003 מדובר צה"ל שישקר בהודעותיו, לעומת זאת צריך לצפות מדובר צה"ל שיעמיד את המטה הכללי על חומרת פרסום הודעה שיקרית".

 

שריד יחליט אם חובתו של הציבור לדעת

 

הפרשה נחשפה לאחר שח"כ יוסי שריד (מרצ) איים כי אם צה"ל לא יחשוף את סוג הנשק בו עשה שימוש באותה פעולה, הוא זה שיגלה זאת לציבור.

 

ח"כ שריד נפגש אתמול עם מפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, ודן עימו בעניין. בצאתו מהפגישה אמר שריד: "קיבלתי תמונה מעניינת ומועילה. עדיין עלי לברר אם היא מדוייקת".

 

שריד ציין: "ברור לגמרי שבדיווח המקורי של צה"ל היו אי דיוקים והוא לא היה שלם. האם הוא היה מטעה אני לא יודע עדיין. רק לאחר שאבדוק אחליט אם חובתו של הציבור לדעת. כל הסיפור הוא על אמינות, לכן צריך להיות קפדני ודייקני".

 

לדברי ח"כ שריד, "בפעולה בעזה התחייבה מידה של זהירות, למרות זאת היו הרוגים שלא היו שייכים למטרות הפעולה. עד כמה נשמר האיזון, זאת שאלה שצריכה להתברר עדיין".


פורסם לראשונה 19/11/2003 19:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
לא הייתה כל כוונת הטעייה. הרמטכ"ל
צילום: דובר צה"ל
צילום דובר צה"ל
מפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ. שיקר לכתבים?
צילום דובר צה"ל
צילום: גבי מנשה
דוברת צה"ל, תת אלוף רות ירון
צילום: גבי מנשה
צילום: דודו פריד
שריד. חשף את הפרשה
צילום: דודו פריד
צילום: רויטרס
התקיפה בנוסיראת. 14 פלסטינים נהרגו
צילום: רויטרס
מומלצים