שתף קטע נבחר

לבו השבור של הצדיק

רון פונדק הוא מצדיקי הדור. מנעימי הסבר. מהחכמים. כמו חכמים רבים בהיסטוריה הוא נחוש לעשות משהו שאין דרך לעשותו

אמש ראיין ארי שביט את רון פונדק, ממחוללי הסכם אוסלו. הראיון היה מרתק. הוא עסק באמונה באוסלו ובהסכם ז’נווה. אני מכיר ואוהב את רון פונדק כבר הרבה שנים. אביו הוא אחד החברים הטובים שהיו לי אי-פעם. ישבתי בביתו ימים ושבועות אחרי מות אחיו אורי במלחמת יום כיפור, אירוע שעיצב את חייו של רון.

 

אני מביט בתוכנית ורוצה לבכות. האיש הצעיר הזה נראה כמי שחלומו חייב להצליח, כי אחרת אין לו בשביל מה לחיות. הוא מאמין. הוא משעבד את המציאות לגדולת נפשו; מביט לעבר הר ציון ומאמין שיש הנהגה פלסטינית והנהגה ישראלית שתלך אתו. הוא השקיע שנים מחייו למען מטרה אחת - להביא שלום. אבל השלום לא רק חומק. הוא אינו בר השגה.

 

השגיאה הכי עצובה של רון היא שהוא מביט במראה של עצמו ולא של מי שמחכה לו בפינה. אין בעולם פוליטיקה של צדק או מוסר אלא של הכרח וכוח. לרון יש יושר של עמוד פלדה ונשמה של משורר, והוא נביא של תהליך שלום שכל-כך חשוב וכל-כך בלתי אפשרי.

 

שמעתי אותו עם דמעות בעיניים. הקיצונים משמאל ומימין יודעים שהוא אינו צודק כי הם חיים בריאל פוליטיק של התהום, של החורבן. הם יודעים שתהיה פה רק מדינה אחת, ואנחנו נהיה מיעוט, והשאר יישאר למי שיהיה רב יותר, וברור שהרחם העברי לא ינצח.

 

רון מאמין שלפני האסון הבלתי נמנע הזה, צריך לנסות. אבל צריך גם לדעת מתי זה אבוד. רון יודע טוב ממני שגבולות נקבעים במלחמה, ובמלחמה שלנו ושל הערבים מ-1921 ועד היום, אין מנצחים. הפלסטינים הם רק חוד החנית של שנאת העולם הערבי הגדול. הפלסטינים הם צלבני האיסלאם. אנחנו סמכנו יתר על המידה על החלומות של הורינו.

 

במלחמה הזאת אין שום חשיבות להסכמים חתומים או לפתרונות גיאומטריים. יש חשיבות להבנה שמזמן עברנו את קו האל-חזור. את יהודי חברון, רבין, שבשמו מדברים על התהליך, ניתן היה לפנות אחרי הרצח ההמוני של ברוך גולדשטיין. אבל זה לא נעשה. לא פירקו התנחלויות כאשר אפשר היה. לא פעלו למימוש הרעיון של ירושלים מאוחדת ובירת שתי מדינות.

 

רון פונדק הוא מצדיקי הדור. מנעימי הסבר. מהחכמים. כמו חכמים רבים בהיסטוריה הוא נחוש לעשות משהו שאין דרך לעשותו. אוסלו אינו שגיאה. אוסלו, או עתה הסכם ז’נווה, הם ניסיונות נהדרים וחיוניים לייבש את החולה. ייבשו ייבשו והיא חזרה. אני מאמין שהוא יותר מצודק, אבל בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון. אני עצוב כי חלום כמו שלו היה גם לי - ומת. פונדק לא יראה את מות חלומו, כי הוודאות האינטליגנטית שלו והאהבה לחיים נכונים ואי הבנת השנאה והאיבה ירמו אותו, כי הוא איש של חלום גדול.

 

המציאות תמיד הרגה את חולמיה, מאז המהפכה הצרפתית ועד ימינו. חלומות גדולים ויפים הופכים מטבעם לנהרות של דם. הדברים הכי מכוערים בעולם נעשו בשם האידיאות הכי יפות. טבעו המחורבן של האדם עושה את החלומות לדם חינם.

 

אפשר לראות את הדמעות של רון ואת ההשפלה של הפלסטינים ואת הטרור שהם עושים ובכל זאת לומר שאני מקנא בנער הפלא רון, ידידי ואהובי, על כך שהוא עדיין יכול להתעקש ולהאמין. כשאחרון היהודים יצעד לטבוע בים, והוא יהיה האיש הטוב שחלם, הוא יצעק: "צדקתי", ויטבע.

 

מרק טווין כתב שאידיאליסט הוא מי שחושב שמכיוון ששושנים מריחות טוב יותר מכרובית אפשר לעשות מהן מרק יותר טוב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים