שתף קטע נבחר

השופטת סירוטה: "יועץ משפטי לא יכול להתבכיין"

מערכת המשפט סוערת בעקבות התבטאויותיו הקשות של היועץ המשפטי לממשלה נגד התקשורת. סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב: "מי שנכנס למטבח צריך לדעת שחם שם". השר בני אלון: אתלונן עליה

"יועץ משפטי לא יכול להתבכיין. מי שנכנס למטבח צריך לדעת שחם שם. הוויכוח שפרץ בפרקליטות מעיד שאין שם מנהיגות". 

 

כך אמרה היום (שבת) סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת שרה סירוטה, בתגובה לביקורת הקשה שהטיח היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בכלי התקשורת בישראל בעקבות סיקור פרשות ניצב מזרחי ופרשת הפרקליטה גלאט-ברקוביץ'. לדברי רובינשטיין, התקשורת, בעיקר עיתון "הארץ", וכן אנשי אקדמיה ופוליטיקאים, מנהלים נגדו מסע הכפשה.

 

דבריה של השופטת סירוטה נאמרו באותו כינוס בו התבטא אתמול היועץ המשפטי, הפורום למשפט וחברה של המכללה האקדמית נתניה, הנערך בקיבוץ מעלה החמישה.

 

"היועץ המשפטי מנותק מהניסיון שיש לפרקליטות, מה שמוביל אותו לתזות תאורטיות", אמרה סירוטה. "אנשים כמו ניצב משה מזרחי מפרידים בינינו לבין התהום. גם אם מזרחי עשה טעות, אז זו לא טעות מהותית. הוויכוח שפרץ בפרקליטות מעיד שאין שם מנהיגות". השופטת סירוטה זכתה למחיאות כפיים סוערות מהקהל בעקבות דבריה.

 

באותו מעמד נאם פרופ' מרדכי קרמינצר, יו"ר מועצת העיתונות היוצא, שאמר כי "טענותיו של רובינשטיין לגבי הכיפה הן בגדר השמצה גסה. חוות הדעת של פרקליטת המדינה עדנה ארבל לגבי מזרחי נאמרה לאחר שהפכה אבן על אבן בנושא".

 

ואילו שר התיירות, בני אלון, הודיע כי בכוונתו להתלונן בנציבות קבילות השופטים על השופטת סירוטה. לדבריו, "לא ייתכן ששופט מכהן יעביר ביקורת בכלי התקשורת נגד היועץ המשפטי לממשלה. הדבר פוגע בכללי אתיקה בסיסיים ובאמון הציבור במערכת המשפט".

  

פרקליטת המדינה: "לא מסכימה לדברים"

 

"אני לא מסכימה עם דברי היועץ נגד התקשורת, ומצטערת שהוא מרגיש כך", אמרה פרקליטת המדינה, עדנה ארבל, בתוכנית "פגוש את העיתונות" ששודרה הערב בערוץ 2.

 

"אלה דברים קשים ביותר. גם אם אני לא בהכרח מסכימה איתו, אין ספק שהדברים נאמרים בכאב. אני מצטערת שהיועץ כך מרגיש, אבל מוכרחים לומר שאת אותו חופש עיתונות שהעיתונות תובעת, יש גם ליועץ המשפטי לממשלה", אמרה ארבל.

 

"אני משוכנעת שהיועץ יודע שאין לנו שום קשר עם הכתבות האלה (נגדן התבטא היועץ). שמעתי את אמירתו שפרקליט אמר שהכתבות הן משום שהיועץ המשפטי חובש כיפה, על הדברים האלה במיוחד הצטערתי. אם אנחנו נרגיש שהדברים נאמרים משום שמישהו חובש כיפה ובוודאי היועץ המשפטי לממשלה - אני מאוד מצטערת שכך הוא חש ומרגיש ובוודאי אם הוא התבטא כך".

 

וגם מועצת העיתונות תוקפת

 

"היועץ המשפטי אינו מבין את תפקיד התקשורת בחברה דמוקרטית", הגיבה מועצת העיתונות לדברי רובינשטיין. "מועצת העיתונות מביעה צער על השתלחותו הגורפת ונטולת הרסן של היועץ המשפטי לממשלה בעיתונות ובעיתונאים", מסרה ד"ר ניצה שפירא ליבאי, מ"מ נשיא המועצה.

 

"דברי היועץ, שבהם תיאר את הביקורת שנמתחה עליו בכלי התקשורת כ'מערכת הכפשות', ואת הכותבים נגד עמדותיו כמי ש'גילו רשעות, בורות ושטחיות', משקפים חוסר הבנה - מדאיג לגבי אדם בתפקידו - של חופש העיתונות ותפקיד התקשורת בחברה דמוקרטית".

 

בתגובה נכתב עוד: "מועצת העיתונות הביעה לא מכבר את דאגתה מהתייחסותו של היועץ המשפטי לתקשורת ולזכות הציבור לדעת, ומנתה כמה מקרים של פגיעה בלתי מוצדקת בחופש העיתונות מצידו. בין אלה: האצבע הקלה על ההדק בחקירת עתונאים והאשמתם; הפגיעה בחיסיון העיתונאי בפרשת העיתונאי ברוך קרא; מדיניות התביעה הכללית בנושא צווי איסור פרסום; ועמדתו לפיה ניתן למנוע מודעות מטעם השלטון מעיתון ערבי בשל עמדתו האידיאולוגית. ההשתלחות הגורפת של היועץ ביום שישי מוסיפה עוד נדבך לרשימה לא מכובדת זו".

 

בהכנת הכתבה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'רמי פלדמן
"אין מנהיגות". סירוטה
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: גלי תיבון
"מצטערת שהוא מרגיש כך". ארבל
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
"לא מבין". רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
מומלצים