שתף קטע נבחר

חבר המושבעים ממליץ: גזר דין מוות לצלף הסדרתי

בית-המשפט בווירג'יניה ישקול את ההמלצה לגזור עונש מוות על ג'ון אלן מוחמד, שהורשע ברצח. בסמכות השופט להמתיק את העונש, אך אם יעשה זה יהיה זה צעד נדיר

חבר מושבעים במדינת ווירג'יניה המליץ הערב (ב') לגזור עונש מוות על ג'ון אלן מוחמד, האיש שכונה "הצלף הסדרתי".

 

מוחמד, חייל לשעבר בן 42, היה האיש שפתח בשנה שעברה במסע קטל באזור וושינגטון הבירה ומדינת מרילנד, והואשם בגרימת מותם של 10 בני אדם מיריות רובה צלפים.

 

בשבוע שעבר הרשיע אותו חבר המושבעים בשני סעיפים - רצח ממדרגה ראשונה והטלת טרור. סעיף הרצח היה בגין רציחתו של דין הרולד מיירס, בוגר מלחמת וייטנאם שנפגע מקליע אחד בראשו ב-9 באוקטובר 2002, בעת שתידלק את מכוניתו.

 

הסעיף השני היה בגין עבירה של זריעת חרדה ואימה בקרב האוכלוסיה, הרשעה המתבססת על חוק חדש, שחוקק לאחר אירועי ה-11 בספטמבר.

 

התובע פול אברט אמר שמוחמד ושותפו למעשי הרצח, בנו החורג לי בויד מאלבו: "נהנו להטיל אימה על הציבור. זה סוג של אדם שאינו ראוי להיות בחברה".

 

לא הביע חרטה

 

חבר המושבעים במשפט דן בגזר הדין במשך כחמש שעות לפני שהודיע על החלטתו. ההחלטה התקבלה על סמך הערכת חבר המושבעים שמוחמד יהווה סכנה לשלום הציבור בעתיד ומשום שלא הביע חרטה על המעשה.

 

יצויין שהחלטת חבר המושבעים אינה סופית, ובסמכותו של השופט היושב בדין לקבל אותה או לדחות אותה ולהמתיק את העונש למאסר עולם. עם זאת, פרשנים משפטיים אמרו שהמתקת העונש תהיה צעד נדיר וסביר שהשופט לא יתערב בהחלטת חבר המושבעים. השופט צפוי לחתום על ההחלטה ב-12 בינואר.

 

המשפט בווירג'יניה עסק רק במקרה הרצח של מאיירס. כעת צפוי מוחמד לעמוד למשפטים נוספים בגין מעשי הרצח האחרים. במקביל פתוחה בפניו האפשרות לערער על החלטת בית המשפט להוציאו להורג.

 

מריון לואיס (51), אביו של אחד הקורבנות, אמר: "עכשיו נצטרך להמתין 10 או 15 שנה עד שהוא יוצא להורג. אני לא חושב שיכולה להיות הגנה מוחלטת מפני מעשים כאלו".

 

אחד מפרקליטיו של מוחמד, ג'ונתן שפירו, אמר: "אין להגנה בעיה עם חבר המושבעים, שיישמו את החוק, אבל איננו מסכימים עם מערכת שמטילה עונשי מוות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ג'ון אלן מוחמד, הצלף הסדרתי
צילום: איי פי
מומלצים