שתף קטע נבחר

הכנס החברתי בשדרות ננעל באווירה סוערת

פאנל הנעילה התקיים בנוכחות השר שטרית, שעורר מחאה בקרב הנוכחים כאשר אמר שהאוכלוסייה אחראית למצבה. עמיר פרץ מתח ביקורת קשה על משרד האוצר

כנס שדרות ננעל היום (ג') בהשתתפותם של השרים מאיר שטרית וזבולון אורלב, לאחר שאתמול ספגו הפוליטיקאים ביקורת על היעדרם מהכינוס, שאמור להיות המקבילה החברתית לכנס קיסריה הכלכלי.

 

פאנל הנעילה של הכנס, בו השתתף גם יו"ר ההסתדרות עמיר פרץ, התקיים באווירה סוערת, כששטרית סופג קריאות מחאה ופרץ תוקף את משרד האוצר.

 

השר במשרד האוצר מאיר שטרית (ליכוד) נשמע כעוס מאוד במהלך הנאום ולא פעם התעמת עם הנוכחים, שחלקם יצאו מהאולם לאות מחאה. שטרית אמר כי מדינת ישראל לא היתה רחוקה לאחרונה מקריסה כלכלית וציין: "והבעיה היא לא הכסף אלא הניהול הנכון. כדי לתת תשובה לאוכלוסיית הרווחה, צריכה להיות כלכלה שתגרום לכך. יש מי שהציע לשחוט את העשירים, אבל 13% מהאזרחים במדינה משלמים 90% מס הכנסה, והם אלה שמשלמים את קצבאות המובטלים".

 

שטרית אמר עוד שהאחריות מוטלת על האוכלוסייה, מה שגרם לפרץ של מחאה בקרב הנוכחים. הוא הוסיף כי אחת הבעיות במדינה היא בעיית העובדים הזרים. את נאומו סיים באווירה אופטימית ואמר כי השנה צפויה צמיחה של 1%, ולאחר מכן צמיחה של 2%. "אם המדיניות הכלכלית תימשך, המדינה תצא מהבוץ".

  

לעומתו, שר הרווחה אורלב (מפד"ל) נשא נאום בעל אופי אופוזיציוני. הוא אמר שמדובר בכנס חשוב שיש בו ניסיון לשנות את תפיסת הרווחה של מדינת ישראל. לדבריו, יותר משליש מהמשפחות שחיות בעוני עובדות לפרנסתן ו-20% מהמשפחות שנמצאות במעגל העוני, הן מחוץ למעגל העבודה. 

 

אורלב אמר שהממשלה, שהקפידה לקצץ בקצבאות, לא עשתה דבר כדי לסייע לאוכלוסיות החלשות. "זה כנס שיש בו הזדמנות לשינוי יסודי, ולבנות ולבסס מדיניות רווחה". לדבריו, אמון הציבור מתערער כאשר הממשלה מחליטה לקצץ בשירותי הרווחה ובקצבאות הביטוח הלאומי וכן כשהציבור חש שפוגעים בתנאי הפרישה.

 

יו"ר ההסתדרות עמיר פרץ תקף לאורך נאומו את משרד האוצר ואמר שהוא שם למטרה ליצור דה-לגיטימציה להסתדרות, ולגייס מעצבי דעת קהל באופן שיטתי. לדבריו, "משרד האוצר סובל מטראומת עמיר פרץ, וכל מה שהאוצר מנסה לעשות עכשיו זה לנסות ולבטל חוקים שחוקקתי בעשר השנים האחרונות, כמו חוק נפגעי הגזזת וחוק חברות כוח אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
"האוצר סובל מטראומת עמיר פרץ". פרץ
צילום: אביגיל עוזי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
"הבעיה היא הניהול". שטרית
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים