שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  או שתשלמו דו"ח - או שהשוטר ישלם
  נדמה לכם שקיבלתם דו"ח רק כי השוטר היה צריך להשלים את המכסה? לא בטוח שטעיתם. משטרת המחוז הדרומי הוציאה הנחיה שלפיה על כל שוטר לעמוד במכסה של דו"חות בחודש. מי שאינו עומד במשימה – מקבל ציון נמוך, שמשפיע על קידומו. מפקד משטרת המחוז: "קצין התנועה הוציא הנחיות המנוגדות למדיניות המשטרה. המסמך מבוטל מיידית"
  כמה פעמים חשבתם שהסיבה היחידה ששוטר תנועה נתן לכם קנס היא משום שהוא מחויב לעמוד במכסה מסוימת של דו"חות? הרבה? מסתבר, שלא בטוח שטעיתם. מסמך פנימי של המשטרה מגלה כי שוטרים שמוצבים בכבישי הדרום נדרשים לחזור לתחנה עם מספר מינימלי של דו"חות. מי שאינו עומד במשימה – מקבל ציון
  נמוך, שמשפיע על קידומו, על דרגתו ועל שכרו.

  המסמך, שחולק לשוטרי התנועה במשטרת באר-שבע, מפרט את מספר הדו"חות שעל כל שוטר תנועה לתת מדי חודש לנהגים ולהולכי רגל על עבירות תנועה. מפקד משטרת המחוז הדרומי בתגובה: "ההנחיות מנוגדות למדיניות המשטרה, והמסמך יבוטל מיידית".

  במשטרת המחוז הדרומי מתקיים מבצע רחב-היקף לאכיפת חוקי התנועה החל מחודש אוקטובר ועד דצמבר, הנקרא "דרך חיים". המבצע הוא יוזמה של מפקד המחוז הדרומי, ניצב משה קראדי, בעקבות עלייה משמעותית במספר התאונות במחוז. קצין התנועה במחוז הוציא הנחיה שלפיה יש לעמוד במכסה המקובלת של דו"חות – כ-1,000 בחודש – לתחנת משטרה גדולה, אך יש להפנות את המאמץ לאכיפת "עבירות איכות" (מהירות מופרזת, אי-ציות לתמרור זכות קדימה, אי-ציות לתמרור עצור ולרמזור, נסיעה ללא חגורת בטיחות ודיבור בטלפון נייד תוך כדי נסיעה).

  בעקבות הנחיה זו ערך ראש מדור תנועה במשטרת באר-שבע, רב-פקד קראל ריש, טבלה שבה הוא מפרט את ההספק הנדרש מתחנת באר-שבע בכלל ומכל שוטר בפרט. כך, לדוגמא, בעבירה של נהיגה במהירות מופרזת קבע רב-פקד ריש מכסה של 250 דו"חות בכל חודש למשטרת באר-שבע, ומכסה של 30 דו"חות שעל כל שוטר למלא בחודש. בעבירה של נסיעה ללא חגורת בטיחות על התחנה לעמוד במכסה של 250 דו"חות, ועל כל שוטר להביא 25 דו"חות בחודש.

  החומרה היתרה במסמך זה היא המשפט הבא, השייך לקצין התנועה: "אני מבהיר כי שוטר שלא יעמוד ביעדים הללו לא יקבל ציון גבוה מ'טוב' בהערכה התקופתית הקרובה". הערכה תקופתית היא מסלול הקידום של שוטרים. על סמך המצוין בה נקבע קידומו של השוטר, ומכאן גם גובה משכורתו. מהסיבה הזאת היא חשובה מאוד לשוטרים. "הבהרה" זו של קצין התנועה, שלפיה אי-עמידה במכסות תביא להערכה תקופתית שלילית, מדרבנת את שוטרי התנועה, ולמעשה מחייבת אותם, לעמוד במכסת הדו"חות.

  עו"ד אלון אופיר, מומחה בתחום התעבורה: "טענת ההגנה הראשונה של כל אחד שקיבל דו"ח בתקופה שהמסמך מתייחס אליה תהיה כי הדו"ח מפוברק. יהיה קשה לשופט, שהמסמך יוצג בפניו, שלא לקבל טענה כזאת".

  שוטרי תנועה בבאר-שבע סירבו אתמול (ד') להגיב. אחדים מהם אמרו למקורבים שהם "לא מתלהבים" מהנחיה זו, המעמידה אותם בלחץ רב.

  במשטרת המחוז הדרומי ובמשטרת מרחב הנגב הגיבו בתדהמה על המסמך שהוצג בפניהם: "בתנועה תמיד מדגישים את העניין שחשובה האיכות ולא הכמות, כלומר שהדו"חות יינתנו לנהגים עבריינים על עבירות תנועה, בלי שיקול של כמות. מסמך כזה גורם לנו נזק עצום. שנים אנחנו נלחמים נגד השמועה הלא מבוססת על כך ששוטרי תנועה עובדים בקבלנות", אמר גורם במשטרה.

  דובר המחוז הדרומי במשטרה, סגן-ניצב יוסי קופל, מסר אתמול בתגובה: "הנחיות הקצין הן בניגוד מוחלט למדיניות של מפקד המחוז. ההנחיות הן תרגום לא מוצלח של הנחיה באגף התנועה המחוזי ובניגוד למדיניות משטרת ישראל. מפקד המחוז הורה על ביטולו המיידי של המסמך. הנושא ייבדק ויטופל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים