שתף קטע נבחר

צה"ל חושף: היכן המארבים ואיפה מתוכננות הפעולות

גורמי ביטחון מעבירים למנויי ביפר הודעות בדבר פריסת כוחות, מבצעים מתוכננים ופעולות צבאיות. ערוץ 10 חשף, כי ניתן לצותת להודעות אלה בקלות בלתי נסבלת. דובר צה"ל: מודעים לבעיית ביטחון הקשר

ערוץ 10 חשף הערב (יום א') כי ניתן לצותת בקלות רבה להודעות שמעבירים גורמי ביטחון ברשת ביפר. התחקיר חשף מידע מסווג שמסרו למנויים, ממנו ניתן ללמוד על תנועות צה"ל, פעולות מתוכננות ומיקומם של מארבים.

 

מישל דורושינסקי, עיתונאי מחשבים, סיפר בתחקיר: "מערכת ביפר משדרת באופן חופשי באוויר הפתוח ללא שום קידוד, ללא שום הצפנה, בצורה הכי ברורה שיש, את המידע הכי רגיש במדינת ישראל".

 

ציתות להודעות ומסרים שמעבירים למנויי המכשיר, ניתן לבצע באמצעות סורק תדרים פשוט, ותוכנת מחשב שניתן להשיג באינטרנט. התחקיר מעלה, כי בשעה שהאנטנה של חברת ביפר משדרת את ההודעות למכשיר, קולט אותה גם הסורק ומעביר אותה למחשב.

 

במכשירי הביפר ברחבי הארץ עוברות בכל חודש שתי מיליון הודעות, שכוללות כמובן גם הודעות פרטיות. אך יחידות צה"ל שמעבירות מידע מסווג בדרך זו, יורות לעצמן ברגל כיוון שהן חושפות את החיילים לסיכונים נוספים על אלה הקיימים בשטח.

 

בין השאר נחשף בתחקיר כי "היום בין *** יהיה מארב *** לצור שלם ליד כרמי צור יהיה ירי מונע ופיצוץ". ועוד: "היום מהשעה *** יהיה מארב באזור אל ערוב וכן מארב דרומית לכרמי צור בואדי ***".

 

מדובר צה"ל נמסר ל-ynet כי "צה"ל מודע לבעיית ביטחון הקשר באיתוריות. הנושא מודגש בהסברה ובאכיפה. בד בבד פועל צה"ל לפיתרון הבעיה באמצעים מאובטחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
ביפר. סורק תדרים מאפשר ציתות להודעות
צילום: אורן אגמון
מומלצים