שתף קטע נבחר

4 ח"כים משכו חזרה הצעות לקידום בניית הגדר

ארבע הצעות חוק דומות בעניין בניית הגדר שהוגשו לוועדת הכנסת כדי לקדם הליכי חקיקה בעניין, הוסרו לפתע. לח"כים התברר כי לא יהיה רוב בוועדה שיתמוך בהצעות. ארגון "גדר ביטחון לישראל": הכל ירד לטמיון

הצעות חוק שעסקו בקידום בניית הגדר, הובאו הבוקר (יום ב') לוועדת הכנסת כדי שתאשר קידום הליכי חקיקה עקב בהילות הנושא. אך עוד לפני כינוס הוועדה - משכו חברי הכנסת את הצעותיהם בחזרה.

 

חברי הכנסת גלעד ארדן (ליכוד) אהוד רצבי (שינוי) מלי פולישוק-בלוך (שינוי) ומתן וילנאי (עבודה) הגישו כל אחד בנפרד הצעות חוק דומות בעניין הגדר.

 

בלחץ יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, ושר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, הסירו לפתע חברי הכנסת מהקואליציה את הצעות החוק מסדר יומה של ועדת הכנסת. וכך, מה שהוגדר כבהול אמש, הפך בלחץ חברי הקואליציה לחסר חשיבות.

 

השר לפיד הסביר לחברי סיעתו, כי ההצעות לא יאושרו בוועדת השרים לענייני חקיקה, ולכן "אין טעם להגיש אותן".

 

הצעות החוק שהסירו ארבעת הח"כים מסדר היום, כללו התייחסות לדחיפות בניית הגדר: "בניית כל גדר הביטחון תיעשה בדחיפות המירבית. הגדר תימסר לתפעול כוחות הביטחון עד ל-31.12.2004.

 

גדר הביטחון הוגדרה על פי החוק כפרויקט לאומי מועדף, כלומר: תוכנית בעלת עדיפות ראשונית במעלה, המחייבת הקצאת משאבים ותקציבים".

 

הח"כים הסבירו, כי מטרות הצעות החוק הן "להגן ולשמור על שלומם ובטחונם של כל אזרחי מדינת ישראל. תקציב ההוצאות לבניית גדר הביטחון ייקבע בחוק התקציב בסעיף נפרד, מחוץ לתקציב הביטחון". 

 

וילנאי החליט לדחות את בקשתו לקידום הליכי החקיקה לשבוע הבא, אחרי שהבין כי לא ישיג את תמיכת הרוב בוועדה. "הפה של הממשלה מדבר בעד גדר ההפרדה, וטוען כי ביטחון אזרחי ישראל חשוב, אבל ידי הממשלה מחסלות בכל דרך מאמץ להשלים את גדר הביטחון", אמר.

 

מרק לוריא, מארגון "גדר ביטחון לישראל" הגיע אף הוא לכנסת. בתחילה מצב רוחו היה מרומם, כיוון שהצעות החוק הוגשו בעזרת הארגון. ביציאה מוועדת הכנסת נפלו פניו. "בבוקר הכל היה בסדר, אבל פתאום ח"כ רצבי משך את הצעתו. ח"כ ארדן אמר לי לפני הדיון שמופעל עליו לחץ, וכך הכל ירד לטמיון", הסביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הגדר. הבנייה לא תושלם עד סוף 2004
צילום: רויטרס
צילום: זום 77
וילנאי. משך ההצעה
צילום: זום 77
צילום: סבסטיאן שיינר
לפיד. ועדת השרים לא תאשר ההצעות
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים