שתף קטע נבחר

שרון: נגע הסמים הוא איום אסטרטגי על ישראל

ראש הממשלה ציין כי הוא נחוש להילחם בתופעה בכל האמצעים. בתגובה לסקר, על פיו שליש מהסטודנטים השתמשו השנה בסמים, מבקשת הרשות למלחמה בסמים מראשי האוניברסיטאות לחייב את הסטודנטים להיבחן בנושא. על פי הסקר, במקום הראשון בקרב המשתמשים - אונ' בן גוריון ומכללות בית ברל ועמק יזרעאל. אונ' תל אביב מובילה בקרב צרכני הסמים הקשים

"נגע הסמים, המהווה איום אסטרטגי על החברה בישראל, אינו גזירה משמים". במלים אלה פתח הבוקר (א') ראש הממשלה את ישיבת הממשלה השבועית, לרגל שבוע המאבק בסמים בישראל שנפתח היום.

 

"כדי שהמאבק בסמים יישא פרי, נדרשת התגייסות של כל המערכות - בחינוך, בהסברה, במניעה, באכיפה, בהחמרת הענישה ובשינוי האווירה הציבורית. הממשלה בראשותי נחושה להילחם בתופעה", אמר ראש הממשלה, "לצד המספרים המדאיגים, יש גם הישגים לא מעטים. בשנתיים האחרונות אנו רואים עצירה בגידול במספר המשתמשים בסמים בבתי הספר. אבל אין בכך די. אני קורא לחברי השרים ולכלל הציבור להתגייס כדי לשנות את האווירה הציבורית ולהיאבק בנגע הסמים. אין ספק שמי שעקב אחר המצב באוניברסיטאות, מבין את חומרת המצב". 

 

סקר: שליש מהסטודנטים משתמשים בסמים

 

דברי שרון מתייחסים לנתוני הסקר שערכה הרשות הלאומית למלחמה בסמים, המתפרסמים היום, לפיהם כ-30 אחוז מהסטודנטים בארץ התנסו בשנה האחרונה בשימוש בסם כלשהו. בנוסף מצא הסקר כי מאז הפעם הקודמת בה נערך סקר, ב-1996, חלה עלייה של 8.8 אחוזים בשימוש בסם כלשהו בקרב סטודנטים. 7.8 אחוזים מהם השתמשו בחשיש או במריחואנה. (ראו נתונים נוספים בטבלה).

 

האוניברסיטה, בה נרשם אחוז השימוש הגבוה ביותר היא אוניברסיטת בן גוריון, החולקת את המקום הראשון המפוקפק עם מכללות בית ברל ועמק יזרעאל. בכל אחת מהמוסדות השתמשו 40 אחוזים מהסטודנטים בסמים בשנה האחרונה.

 

במקום השני נמצאת אוניברסיטת תל אביב - עם 37 אחוזים של משתמשים והיא מובילה במספר צרכני הסמים הקשים. במקום השלישי - המרכז הבינתחומי בהרצליה - עם 35 אחוזי משתמשים. את הרשימה נועלת המכללה למורים על שם לווינסקי, בה נרשם אחוז המשתמשים הנמוך ביותר בסמים - 14 אחוז. (לממצאים משאר האוניברסיטאות - ראו גרף מימין)


סטודנטים וסמים בעולם

סטודנטים וסמים בעולם
  סם כלשהו חשיש ומריחואנה
ישראל (03') 30.4% 27%
ארה"ב (02') 37% 35%
קנדה (98') 29.6% 29%
אנגליה (98') - 50%
פולין (00') 46% 41%
ספרד (94') 16.5% 13%

* המספר בסוגריים מציין את השנה שבה נערך הסקר

 

ח"כ רומן ברונפמן (מרצ) אמר בתגובה לממצאי הסקר, כי "מדינת ישראל צריכה לאמץ גישה אלטרנטיבית למלחמה בסמים שתתקדם במיזעור הנזקים וטיפול הסברתי ומעשי בשורש הבעיה- סוחרי סמים ומכורים לסמים קשים".

  

לדבריו, "הרשות למלחמה בסמים נכשלה כישלון צורם במלחמתה בנגע הסמים בחברה וממצאי הסקר שמתפרסמים היום בעיתונות ממחישים טענה זו. לו היתה הרשות תאגיד מסחרי, הישגים מפוקפקים כאלה היו מזמן מביאים לפשיטת רגל".

 

הקמפיין יתמקד בסטודנטים ובצעירים

 

בעקבות ממצאי הסקר החליטה הרשות להתמקד בקמפיין בבני 18 עד 30. לדברי שמאי גולן, דובר הרשות למלחמה בסמים, בין היתר ייקבעו מסגרות טיפוליות-ייעוציות לסטודנטים וכן תיקבע פגישה עם ראשי אוניברסיטאות כדי לגבש עימם תוכניות מניעה והסברה כקורסי חובה.

 

הקמפיין יתמקד בניסיון לעורר את תשומת לב ההורים ואת אחריותם על מעשי ילדיהם, גם הבוגרים, תחת הסיסמה: "הורים תתעוררו, מהיום שמים לב". לדברי גולן, הוחלט למקד בכך את הקמפיין, לאחר שהתברר במחקרים כי אחד הגורמים המרתיעים ביותר את הצעירים מלהשתמש בסמים, הוא החשש ממה יגידו ההורים אם יתפסו אותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן
הממשלה נחושה להילחם. שרון
צילום: פייר תורג'מן
אחוז המשתמשים בסמים לפי אוניברסיטאות
צילום: אתר הכנסת
גישה אלטרנטיבית. ברונפמן
צילום: אתר הכנסת
צילום: איי פי
הרוב משתמש במריחואנה (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: חיים הורנשטיין
סטודנטים. ילמדו על הסמים
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים