שתף קטע נבחר

הירושה של עיריית בת ים היוצאת: חובות

170 מיליון שקל מילוות לבנקים, כ-145 מיליון חוב לספקים, גופים שונים ולעובדים. עיריית בת ים היוצאת השאירה להנהגה החדשה חובות בסך 145.7 מיליון שקל. ראש העירייה לחיאני: "בראש ובראשונה אפעל להסדרת החובות הקשורים לעובדים". ארזי: "אם לחיאני יצליח לאזן את החוב, אסתובב ברחובות ואגיד שהוא הגדול מכולם"

לעיריית בת ים יש חובות בסך 315.7 מיליון שקל הנהגת עיריית בת ים היוצאת השאירה להנהגה הנבחרת חובות בסך 145.7 מיליון שקל לשמונה גורמים, וחובות בסך 170 מיליון שקל בגין מילוות שקיבלה מהבנקים. החוב הגדול ביותר 65 מיליון שקל – הוא החוב של העירייה לאוצר השלטון המקומי. מגוף זה מקווה ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני, לקבל הלוואה בסך 50 מיליון שקל להסדרת שקט תעשייתי, כדבריו, למשך שלושת החודשים הראשונים לכהונתו. לחיאני וחברי העירייה ייאלצו להתמודד עם משיכת יתר מהבנקים של 25 מיליון שקל, ועם חוב הולך וגדל של 49 מיליון שקל לספקים, ובכללם קבלנים שסיפקו שירותים לעירייה.

על פי הנתונים חייבת עיריית בת ים 10 מיליון שקל לאיגודי ערים, ובהם איגוד ערים כיבוי אש ואיגוד ערים ביוב דן. חלק מחובות עיריית בת ים הם לגופים שכבר הטילו עליה עיקולים בשנה האחרונה, בהם חברת מקורות ומס ההכנסה. כיום מסתכם חובה של העירייה לנציבות המים בסך 16 מיליון שקל, וחובה למס הכנסה מסתכם ב-20.7 מיליון שקל. העירייה חייבת למוסד לביטוח לאומי 3.5 מיליון שקל, החוב הנמוך ביותר בהשוואה לשאר החובות לגופים גדולים נוספים.

כצעד ראשון בניסיונותיו להבראת המערכת הבטיח לחיאני להסדיר חוב בסך כ-15 מיליון שקל לעובדי העירייה, וכן להסדיר את אי העברת הכספים במשך חודשים אחדים לקרנות הסוציאליות ולקופת ועד העובדים. בתגובה לחוב זה אמר השבוע יו"ר ועד העובדים, אבי אפיה: "אנחנו נותנים אמון בלחיאני שהבטיח כי יגיע להסדר מול קופות הגמל. אני מקווה שמה שהיה עד תחילת הקדנציה הנוכחית כבר לא יישנה".

ראש עיריית בת ים שלומי לחיאני התייחס לחובות הרבים. "אפעל להסדרת פריסת חובות עם הגופים, אבל בראש ובראשונה אפעל להסדרת החובות הקשורים לעובדים עצמם. מאז כניסתי לתפקיד אני מנסה, עם הרגליים האחוריות, למנוע מימוש איומי עיקולים מצד הגורמים שלהם אנחנו חייבים כספים".

מי שכיהן במשך חודשיים כראש עיריית בת ים בפועל, ניסים ארזי, התייחס לנתונים, שלפיהם חובה המצטבר של העירייה בסוף נובמבר 2003 הוא 315.7 מיליון שקל. "החובות הללו אינם סוד שהסתרנו ממישהו. החובות הללו, לאור התיפקוד המאולץ בתקציב גירעוני שוטף, רק מחזקות את הטענות שכל התלונות מצד האופוזיציה היוצאת היו בעיקר פופוליסטיות. בוא נראה את לחיאני בעוד שנה.

"אני רוצה לראות אותו מצליח לאזן את התקציב. אם הוא יצליח לאזן אותו, בלי מקורות חוץ כמובן, אני אוכל את הכובע. אני אסתובב ברחובות בת ים, אגיד שהוא הגדול מכולם ואבקש ממנו סליחה ומחילה. ברגע שיש לעירייה, ובמקרה הזה עיריית בת ים, היקף הוצאות בסיסי שהוא גדול בכחמישה מיליון שקל מהיקף ההכנסות, מן הסתם הגירעון המצטבר רק ילך ויגדל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
לחיאני. "אפעל להסדרת פריסת חובות עם הגופים"
צילום: שאול גולן
מומלצים