שתף קטע נבחר

בכיר בביטוח הלאומי שנחשד באי-סדרים והטרדה - יקודם

נגד עמרם בוטבול מתנהלת חקירה בגין אי-סדרים כספיים ומינהליים. במקביל, הוגשה נגדו גם תלונה בגין הטרדה מינית ונזיפה חמורה נרשמה בתיקו האישי. למרות זאת הוא התבשר על ידי המנכ"ל שימונה בקרוב לממלא מקום מנהל סניף ירושלים במוסד. הביטוח הלאומי: לא ידענו על החקירה; נציבות שירות המדינה: לא ידענו על המינוי

בכיר במוסד לביטוח לאומי שנחשד באי-סדרים כספיים ומינהליים וננזף בעבר בגין הטרדה מינית, יקודם בקרוב לתפקיד ממלא מקום מנהל סניף ירושלים במוסד, כך נודע ל-ynet.

 

מדובר בעמרם בוטבול, המשמש מזה שנים רבות מנהל סניף עפולה של הביטוח הלאומי. לאחרונה נקרא בוטבול ללשכתו של מנכ"ל המוסד, פרופ' יוחנן שטסמן, והתבשר על קידומו. אלא שהקידום הוצע לו בעוד שכנגדו תלויה ועומדת חקירה בנציבות שירות המדינה בגין אי-סדרים כספיים ומנהליים בסניף בעפולה, ובעוד שבתיקו האישי נזיפה חמורה שקיבל מידי שטסמן עצמו בגין הטרדה מינית.

 

עובדים במשרד הראשי של המוסד לביטוח לאומי בירושלים אמרו: "החלטתו של מנכ"ל המוסד מעוררת תמיהות רבות. לא ייתכן שאדם הנמצא תחת חקירה ערב הגשת כתב אישום ימונה לתפקיד כה רגיש. אנו מוסד המטפל בנושאים בעלי רגישות חברתית וציבורית, עלינו להוקיע אנשים כאלה מקירבנו". יצויין ששטסמן התפטר זה מכבר מראשות הביטוח הלאומי וצפוי לסיים את תפקידו בחודש הבא.

 

נזיפה חמורה בתיק האישי

 

החקירה מקורה בחשדות שהועלו נגד בוטבול בינואר 1999, אז החלו לזרום לאגף לביקורת פנים של המוסד לביטוח לאומי תלונות שונות נגד בוטבול. בין השאר הוא הוחשד בהטרדה מינית, ניצול של עובדי המוסד לביצוע עבודות פרטיות עבורו בשעות העבודה, מכירת ציוד שניתן לו על ידי המוסד וגריפת הרווחים לכיסו וכן תשלום משכורות לעובדת שבפועל לא עבדה כלל.

 

לאור העובדה שמדובר בחשדות כבדים, הועבר הנושא לטיפול נציבות שירות המדינה.

 

בנושא ההטרדה המינית, נקבע שהתלונה הוגשה באיחור רב ולכן הוחלט כי התיק ייסגר תחת סעיף התיישנות. עם זאת, חומרת החשדות הייתה רבה ובינואר 2003 נרשמה בתיקו האישי של בוטבול נזיפה חמורה.

 

בוטבול, המכהן מזה 17 שנה כמנהל סניף עפולה, שימש בכל הזמן הזה כחבר בוועדה לקידום מעמד האישה בסניף. לאור התלונה על ההטרדה המינית הדיח אותו מנכ"ל המוסד מחברות בוועדה. היה זה אותו מנכ"ל שזימן לאחרונה את בוטבול ללשכתו ובישר לו על קידומו.

 

בינתיים, על אף הקידום, נמשכת הבדיקה בנוגע לשאר התלונות שהוגשו נגד בוטבול. בימים אלו בוחנים בנציבות שירות המדינה את חומר הראיות לקראת אפשרות של הכנת כתב אישום נגדו.

 

דובר נציבות שירות המדינה, אריה גרינבלט, אישר ל-ynet את דבר החקירה נגד בוטבול ואת העובדה שננזף בעבר בגין הטרדה מינית: "החומר הועבר לאגף התביעה של נציבות שירות המדינה ושם ייקבע האם ישנן מספיק ראיות להגשת כתב אישום", אמר. גרינבלט הוסיף ואמר: "בעקבות פנייתכם ייבדק נושא המינוי כחלק מהטיפול בתיק. לא ידענו כלל על המינוי. נודע לנו על כך רק בעקבות הפנייה שלכם".

 

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "המנכ"ל אינו יודע על שום חקירה המתנהלת בנציבות נגד בוטבול. הוא מעריך את כישוריו ולפיכך ביקש ממנו למלא מקום לתקופה של חודש-חודשיים, עד שימונה מנהל קבוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
המוסד לביטוח לאומי. נזיפה ואז קידום
צילום: מיכאל קרמר
מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' יוחנן שטסמן. לא ידע
מומלצים