שתף קטע נבחר

פרס נפגש עם שרון; אמר בסיעה: אין מקום לאחדות

יו"ר האופוזיציה זומן לשיחת עדכון בארבע עיניים עם ראש הממשלה. בישיבת הסיעה הבהיר פרס כי לעבודה אסור להשתתף בממשלת אחדות "על סמך טקסטים בלבד" - אך הותיר פתח לחבירה בעתיד. השבוע ייפגש שרון גם עם וילנאי, שמחון וסנה

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס, נפגש הערב (יום ג') עם ראש הממשלה, אריאל שרון. מטרת הפגישה הוגדרה כעדכון בנושאים השוטפים, אולם לאור התבטאויותיו האחרונות של שרון בנושאים המדיניים, והזעם שאלו עוררו בקרב חוגי הימין, שוב עולה במערכת הפוליטית האפשרות להקמת ממשלת אחדות.

 

הפגישה בין השניים ארכה כ-40 דקות. בכירים בעבודה אמרו ל-ynet כי "לא עלו עניינים פוליטיים מיוחדים בפגישה. שרון סיפר לפרס על הסיבוכים עם הפלסטינים". במהלך השבוע הקרוב מתכוון ראש הממשלה להיפגש ביחידות גם עם חברי הכנסת מתן וילנאי, אפרים סנה ושלום שמחון, ואולי גם עם בנימין בן אליעזר.

 

פגישתו של פרס עם ראש הממשלה התקיימה על רקע איומי סיעות הימין בקואליציה לפרוש מהממשלה, בשל הכוונה לפנות מאחזים כבר השבוע.

 

פרס הדגיש שאין מקום לדבר על ממשלת אחדות. בישיבת סיעת העבודה, שהתכנסה לפני הפגישה בכנסת, אמר יו"ר המפלגה: "ראש הממשלה הזמין אותי לשיחה אישית, אך אין בדעתי לדון איתו בממשלת אחדות. אני לא יודע מדוע ביקש שאבוא לבד, אבל אני אוריד אותו מהנושא של ממשלת האחדות. אם תהיה הצעה כלשהי, ואני לא רואה שהיא קיימת, היא תובא לכאן לסיעה".  

 

עוד אמר פרס לעמיתיו לסיעה, כי למפלגת העבודה אסור להשתתף בממשלת אחדות לאומית על סמך טקסטים בלבד.

 

לדבריו, "הארץ מלאה בדיבורים וענייה בהחלטות. היה והליכוד ואולמרט רוצים לבצע מהלך חד-צדדי, ברכתנו מובטחת, אך לא השתתפותנו. הליכוד לא צריך אותנו בשביל זה. מפלגת העבודה דוגלת במדיניות שונה, ולא בג'סטה כזו או אחרת. הממשלה הנוכחית ניצולה מהרבה משברים באמצעות הרבה תמלילים. זה מילוליזם, ולא ניתן ידינו למלל כזה".

 

"להתכונן לקרב המכריע"

 

בישיבה קרא פרס לחבריו לסיעה להקדיש את כל מאמציהם כדי שהממשלה תקבל החלטות משמעותיות: "בואו נקדיש את החודשים הבאים לקרב המכריע, כדי שיתקבלו החלטות של ממש, ולא החלטות דקלרטיביות, גם לא פינוי פה או שם, אלא תוכנית עם מפה וקווי יסוד".

 

פרס אמר עוד: "אם נתנה את פינוי עזה בגמר הטרור, לא יהיה אף פעם פינוי מעזה. אף אחד לא רצה בעבר את עזה, לא בן גוריון ולא רבין. כולם יודעים שבסוף נעזוב אותה, אז בשביל מה לדחות? ההחלטה צריכה להיות חד-צדדית, ואם נתנה את זה במה שיעשו הטרוריסטים, הם יקבעו את עתידנו".

 

יו"ר הסיעה, חברת הכנסת דליה איציק, קראה לאחדות הסיעה. "אני יודעת שחלק מחברי הכנסת (סנה, וילנאי ושמחון) קיבלו טלפונים מראש הממשלה. זה מפוקפק אבל זה מתאים לו. הסיעה צריכה להיות מאוחדת, וכל אחד צריך להסביר לו שאין על מה לדבר. אני מציעה שלא ניפול לרשת שלו".

 

תמיכה בתוכנית המדינית של הסיעה

 

בהמשך, קיימו חברי הסיעה דיון בתוכנית המדינית שגיבשה הוועדה המדינית של המפלגה. התוכנית כוללת הצעה להיפרדות חד צדדית מהפלסטינים ויציאה מעזה, וכן קוראת לבנות ללא דיחוי את גדר הביטחון לאורך הקו הירוק, ולהוריד את כל המאחזים שנבנו מאז מרס 2001, כדי להקל על התושבים הפלסטינים בשטחים.

 

בדיון הביעו רוב חברי הסיעה, כולל ח"כ בינימין בן אליעזר, תמיכה בתוכנית. לא כולם הסכימו על הצורך בתוכנית החדשה. "כשיש שתי תוכניות משמעותיות, ז'נווה והתוכנית של אולמרט על השולחן, אני לא מבין מה המשמעות של המסמך הזה", אמר ח"כ אברהם בורג. מתן וילנאי הביע את התנגדותו לנסיגה חד-צדדית מעזה ואמר כי מדובר במהלך מוטעה.

 

ישיבת הסיעה הסתיימה ללא הצבעה, והוחלט כי בקרוב יתקיים דיון נוסף, ואז תתקיים הצבעה. כמה מחברי הכנסת קראו להביא את המסמך בהקדם למוסדות המפלגה, על-מנת שמפלגת העבודה תוכל להציג תוכנית מסודרת לציבור.

 

האיחוד הלאומי: לא פורשים, בינתיים

 

בצהריים התכנסה סיעת "האיחוד הלאומי" בכנסת לדיון חירום, בעקבות הודעת שר הביטחון מאמש בדבר פירוק מאחזים מאויישים כבר השבוע.

 

בתחילה התחושה הייתה כי אכן מדובר בישיבה בעלת משקל פוליטי רב, אך בפועל, רק ח"כ אריה אלדד, שיזם את הדיון, קרא לפרוש לאלתר מן הממשלה, ותקף בחריפות את יו"ר הסיעה יורי שטרן ואת סגן השר צבי הנדל.

 

שני שרי המפלגה, אביגדור ליברמן ובני אלון, לא נכחו כלל בדיון. בסביבתו של ליברמן אמרו היום כי אין מה להתרגש לפי שעה מהקולות במפלגה הקוראים לפרישה: "כל הסיפור הזה נראה יותר כמו ויכוח פנים-מפלגתי בתוך מולדת, בין אלדד לאלון. ליברמן כבר הבהיר כי אין בכוונתו לצאת מהממשלה ולאפשר לעבודה להיכנס, ובכך למעשה להפוך את המצב לרע יותר".  

 

ובתוך כך נודע כי השר ליברמן צפוי להיפגש בימים הקרובים עם פעילים מרכזיים בליכוד, שביקשו לדון עמו בנושאים מדיניים.


פורסם לראשונה 09/12/2003 19:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הרבה דיבורים, מעט החלטות. פרס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פגישה ביחידות. שרון
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
ייפגש עם צעירי הליכוד. ליברמן
צילום: גלי תיבון
מומלצים