שתף קטע נבחר

"תעזרו לנו לצאת מהסיוט הזה שנקרא התנחלות"

משפחת וידר מההתנחלות טנא-עומרים בדרום הר חברון יוצאת בפנייה נרגשת לתנועת "שלום עכשיו" לסייע להם לעזוב את ההתנחלות בחיים, ו"לא בארונות מתים". לדבריהם, חייהם הפכו לסיוט מתמשך מאז האינתיפאדה, ובעיקר לאחר שמכוניתם ספגה 13 כדורים של מחבלים. "היינו רוצים לחזור לקו הירוק, אבל איש לא יקנה את הבית שלנו", הם אומרים

רוצים לחזור לקו הירוק: משפחה מהתנחלות בדרום הר חברון פנתה ל"שלום עכשיו" בבקשה נרגשת שהתנועה תסייע להם לעזוב את ההתנחלות. "אנחנו מתחננים שתעזרו לנו לצאת מהסיוט שנקרא התנחלויות, שתעזרו לנו לצאת בחיים ולא בארונות מתים", כתבה אמש (ג') משפחת וידר מההתנחלות טנא עומרים, בדרום הר חברון.

 

בני המשפחה הפנו את הקריאה ל"שלום עכשיו" לאחר שלאחרונה קראה התנועה להקים קרן כספית שתסייע למתנחלים שרוצים להתפנות מרצון.

 

בפנייתם כתבו עוד בני המשפחה: "אנו פונים אליכם בבקשת עזרה. אנחנו חלק מהמתיישבים שמוכנים ורוצים לחזור הביתה, אך ללא עזרה מגוף כלשהו, אין אנו מסוגלים לבצע צעד זה. אנו יודעים שישנן הרבה משפחות שמוכנות לחזור הביתה, אבל מצבן הכלכלי אינו מאפשר זאת". 

 

"האש שספגנו היתה השיא"

 

המשפחה עברה מבאר שבע להתנחלות לפני 13 שנה. החלטת המעבר לא הייתה, לדברי המשפחה משיקול אידיאולוגי, אלא "משיקול של איכות חיים". אם המשפחה, סלי אומרת ל-ynet  כי השנים הראשונות היו שנים טובות, אך המצב הלך והחמיר, במיוחד בעקבות האינתיפאדה.

 

לפני כחצי שנה נסעה המשפחה בדרך לביתה. סמוך להתנחלות פתחו מחבלים באש לעברם. הם הספיקו לקפוץ מהמכונית ויצאו ללא פגע, אך 13 כדורים פגעו ברכב. "מאז שהתחילה האינתיפאדה מצבנו נהיה ממש גרוע. מבחינה ביטחונית זה הפך להיות סיוט ששיאו היה בפיגוע הירי, שחווינו כ-50 מטר מהכניסה ליישוב", אמרה סלי.

 

היא הוסיפה כי "זה נכון שלא יצאנו בפגיעה מהכדורים עצמם. אבל מבחינה נפשית וכלכלית נפגענו מאוד. אנחנו עדיין סובלים מאותן פגיעות".

 

לדבריה, במשך כל האינתיפאדה, במיוחד לאחר פיגוע הירי, הם חיים בפחד מכל ירייה ומכל תנועה. "מאז הפיגוע הפכנו להיות בני ערובה, ומנודים, מכיוון שכל חברינו ובני משפחותינו מפחדים לעלות ליישוב בגלל היריות שכל הזמן שומעים, וחוסר הביטחון. יש לנו שני ילדים גדולים, שכבר עזבו את הבית, אבל הם לא מגיעים אלינו כי הם פוחדים".

 

לדבריה ולדברי בעלה מתוק וידר, המצב הכלכלי החמיר, לאחר שלא קיבלו שום פיצוי על הנזקים שנגרמו להם בעקבות הפיגוע והם נקלעו לחובות כספיים.

 

"אף אחד לא יקנה מאיתנו את הבית"

 

לדברי הבעל, "היינו רוצים לחזור לקו הירוק, אבל נשארנו בלי כלום. אף אחד לא יקנה מאתנו את הבית. אף אחד לא רוצה לבוא לפה. אנחנו גם היום ממשיכים לשלם משכנתה. אין לנו איך לקום וללכת".

 

לדברי סלי, "אני יוצאת מהיישוב, אני עובדת בקריית גת, אני נוסעת בעיניים עצומות. כל דבר שקורה בדרך אני קופצת בהיסטריה. זה לא חיים. זה סיוט. זאת אומללות".

 

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, חזר היום והדגיש כי, על הממשלה לפתוח מיד קרן פיצויים למתנחלים. "התעלמות מהבעיה משמע הפקרת אזרחי ישראל והתעלמות מבעיה אנושית כואבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"באנו בגלל איכות החיים" (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: משפחת וידר
מכוניתה של משפחת וידר אחרי פיגוע הירי
צילום: משפחת וידר
מומלצים