שתף קטע נבחר

סנה לשרון: לא לצעדים חד צדדיים

ח"כ אפרים סנה נפגש עם ראש הממשלה והציג לו את התוכנית "עזה כפיילוט" שגיבש עם הפלסטינים. לדבריו, "כל צעד שאינו בהסכם ימשיך את הסיכסוך". השבוע צפוי רה"מ להציג את תוכניתו המדינית בכנס הרצליה

ראש הממשלה, אריאל שרון, מקיים בימים האחרונים פגישות עם בכירים בעבודה במטרה לגבש את תוכניתו למהלך חד צדדי במקרה ש"מפת הדרכים" יישאר במבוי סתום. 

 

רה"מ הבטיח לפזר את הערפל בשבועות הקרובים, ומקורביו אמרו כי שרון צפוי לפרט את עמדותיו בכנס הרצליה, בנאום שישא בו בסוף השבוע הבא. כזכור, גילה שרון השבוע בדיון בוועדת חוץ וביטחון כי הוא מכין "מהלך ביטחוני מורכב וחד צדדי" שיכלול גם "הזזת ישובים".

 

סנה: צעדים חד צדדיים לא יעילים

 

אתמול (ה') נפגש ראש הממשלה עם ח"כ אפרים סנה (עבודה), שהציג לו תוכנית שגיבש עם פלסטינים לפני כחצי שנה ומורכבת ממספר שלבים, והיא מכונה "עזה כפיילוט". 

 

התוכנית מציעה פינוי של רצועת עזה מהתנחלויות ומחיילים לתקופה של שנה, בתמורה לחיסול הטרור ושקט כללי ומוחלט ברצועה. הצעדים ילוו בהקלות בסגרים ובמחסומים ובהגברת שיתוף פעולה כלכלי. אם התוכנית תעבוד, ניתן יהיה להעתיק את המודל בהדרגה לאזורים נוספים.

 

סנה מתנגד לעיקרון של צעדים חד צדדים: "איני מאמין ביעילות שלהם, כל צעד שאינו הסכמי, הוא למעשה המשך הסכסוך, לעיתים בתנאים גרועים יותר". סנה שהציג את תוכניתו לרה"מ, אמר ל-ynet: "לא ציפיתי שיקבל על המקום את התוכנית אך היה לי חשוב להסביר אותה בעל פה, וראש הממשלה התיחס אליה ברצינות".

 

בתוכנית שהציג סנה 4 מרכיבים:

 

הראשון: הקמת מנגנון פלסטיני-ישראלי-אמריקני לפיקוח על ביצוע הפסקת האש, והשלב הראשון של יישום "מפת הדרכים" והצעדים ההדדים המתחייבים. 

 

המרכיב השני: הוא "מפת דרכים" כלכלית - יצירת תוכנית לשיקום הכלכלה הפלסטינית.

 

המרכיב השלישי הוא הסכמה לגבי תוואי הגדר: להגיע להסכמה משולשת ישראלית-אמריקנית-פלסטינית על התוואי.

 

המרכיב הרביעי, שגובש עם נציגיהם של אבו מאזן ודחלאן, בנוי על כך שישראל תפנה את כל ההתנחלויות ברצועה, לאחר שהפלסטינים יפסיקו את הטרור וההסתה בעזה, וייצבו שם חוק סדר ושלטון יעיל למשך תקופה.

 

וילנאי: צעדים חד צדדיים רק בתחום ההומניטרי

 

פגישה נוספת המיועדת בקרוב לראש הממשלה היא עם ח"כ מתן וילנאי, שגם הוא מתנגד לכל מהלך חד צדדי, שאיננו מלווה בהסכם.

 

וילנאי, יציג בפני רה"מ שורה של רעיונות שלדעתו יכולים לקדם את המשא ומתן. והוא סבור שצעדים חד צדדיים מורידים את האחריות מהפלסטינים ולא יביאו להסכם שיביא לפתרון הסכסוך.

 

בסביבת וילנאי אומרים: "זה לא יביא פתרון וגם מקומם על ישראל את העולם. יש לעשות הכל כדי שבצד השני יהיה משהו שניתן להידבר אתו ואבו עלא הוא אדם שניתן להתקדם איתו, אולם הצעדים החד צדדיים הרלוונטיים הם רק בתחום ההומניטרי". 


פורסם לראשונה 11/12/2003 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אפרים סנה
צילום: ישראל הדרי
ח"כ מתן וילנאי
צילום: ישראל הדרי
מומלצים