שתף קטע נבחר

שרון על חוק נישואים אזרחיים: אין מקום לפרובוקציות

רה"מ תקף את כוונת שינוי להגיש שתי הצעות חוק פרטיות בנושאי נישואים אזרחיים וגיוס בני ישיבות. במקביל, משבר בתי הדין הרבניים בא לסיומו בישיבת הממשלה, כששני הצדדים, שינוי והמפד"ל, טוענים: ניצחנו

ראש הממשלה אריאל שרון תקף היום (א') בישיבת הממשלה את כוונת שינוי להגיש שתי הצעות חוק פרטיות, בנושאי התרת נישואים אזרחיים וגיוס בחורי ישיבות, ואמר: "אין מקום להצעות חוק פרטיות ולפרובוקציות".

 

גורמים בשינוי הבהירו כי הסיעה עומדת להגיש בקרוב את שתי הצעות החוק הפרטיות, בטענה שלא בוצעו המהלכים בעניין שהובטחו בהסכם הקואליציוני.

 

בישיבת סיעת שינוי בשבוע שעבר בכנסת הביעו כמה מחברי הסיעה את כעסם על כך שלא חלה כל התקדמות לדבריהם בשני נושאים אלה. בהסכם הקואליציוני הוסכם שתיפתר בעייתם של מי שאינם יכולים להינשא בארץ: מדובר על יותר מ-200 אלף איש, רובם עולים חדשים שהרבנות לא מכירה ביהדותם. עוד הוסכם שיבוטל חוק טל ויתאפשר גיוס בחורי ישיבות.

 

יו"ר המפד"ל, אפי איתם, אמר היום כי "המפד"ל לא תאפשר לבצע מחטפים. הכל צריך להתבצע בהתאם להסכם הקואליציוני בוועדות שאמורות לדון בעניין".

 

השר אהוד אולמרט ששימש מתווך בהסכם הקואליציוני אמר בדיון: "הצעות החוק הפרטיות הן בניגוד להסכם הקואליציוני ולא אתן לכך יד".

 

במקביל, הממשלה אישרה את העברת הסמכויות על בתי הדין הרבניים למשרד המשפטים, כששני הצדדים, שינוי והמפד"ל טוענים לנצחונם. הנושא יעבור בחקיקה ממשלתית מזורזת עד 1 בינואר בכנסת. 

 

לא ברור עדיין כיצד יגיב הרב הראשי שלמה עמאר, שהכריז בעבר כי הוא עשוי להתפטר אם יפצלו בין בתי הדין הרבניים לרבנות הראשית.

 

לפי הפשרה, בוצעו תיקונים לחוק הדיינים וחוק הרבנות הראשית, המקנים מעמד חוקי לרבנים הראשיים בכל הקשור למינוי דיינים. כמו כן, שר המשפטים לא יוכל למנות דיינים בהתייעצות עם נשיא בית הדין הגדול, כפי שהיה עד כה. בחוק נאמר במפורש כי סמכות המינויים נתונה בלעדית בידי נשיא בית הדין הגדול.

 

איתם טוען שהסמכויות שהיוזמה מותירה בידי לפיד על בתי הדין הרבניים היא מנהלתית בלבד, ושלא תהיה לו סמכות בנושאים "ערכיים והלכתיים" שבהם עוסקים בתי הדין הרבניים.

 

לפיד אמר בתגובה כי "החלטת הממשלה להעביר את בתי הדין הרבניים למשרד המשפטים היא  תהליך טבעי שבא בעקבות החלטת הממשלה לסגור את משרד הדתות".

 

"נוסח החוק", אומר לפיד, "הוא פשרה בין שינוי לבין המפד"ל, שמוכיחה כי שתי המפלגות יכולות להסכים ביניהן גם בנושאים שנויים במחלוקת".

 

רה"מ עקץ את אולמרט: אני לא הולך

 

במהלך הישיבה לקראת אחת ההצבעות, כשהשר אהוד אולמרט תמה על חסרונם של כמה שרים בדיון, ענה לו ראש הממשלה שרון בעוקצנות: "אתה יותר מדי דואג לי וממהר ליטול ממני את האחריות. תהיה רגוע. אני לא הולך לשום מקום".  


פורסם לראשונה 14/12/2003 09:55

 

בהכנת הכתבה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין מקום להצעות חוק פרטיות. שרון
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. "תהליך טבעי"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
איתם. "לא נאפשר מחטפים"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים