שתף קטע נבחר

עימות בין ח"כים מהשמאל למתנחלים בחוות גלעד

במהלך סיור שערכו הח"כים מהשמאל כדי לעמוד על תמונת מצב המאחזים בשטח, התפתח עימות בינם לבין משפחת זר, שבנם גלעד זר נרצח בפיגוע ירי. איתי זר אמר לח"כ כהן: "רצחו אותנו בנשק שנתתם לערבים ואתם תשלמו על זה ביוקר". שלום עכשיו טוענת בדו"ח חדש: המספרים שנמסרו על פינוי המאחזים הם שקריים, ביניהם יש 14 מאחזים שכלל לא קמו, ועוד 15 מאחזים שהיו בסך הכל "גרוטאות"

עימות התפתח הבוקר (א') בין ח"כים מהשמאל ואנשי שלום לבין המתנחלים בחוות גלעד, משה זר ובנו איתי, שאחיו גלעד זר נרצח בפיגוע ירי לפני שנתיים וחצי. 

 

הח"כים עמרם מצנע, יוסי שריד ורן כהן, ערכו סיור במאחזים כדי לעמוד מקרוב על תמונת המצב בשטח, והוא נערך תחת אבטחה כבדה של משטרה ומג"ב כדי למנוע חיכוכים בין הצדדים.

 

כאשר הם הגיעו לחוות גלעד התנהלו חילופי דברים קשים בין שני הצדדים. משה זר אמר לרן כהן: "אתה דור שנכחד". הוא פנה גם לשריד ואמר: "ישוב אחד עקרתם בגליל? בנגב? צאו מהשטח שלי".

 

איתי זר הוסיף: "אין לכם טיפת בושה. המקום הזה הוא לזכר אחי גלעד שנרצח בפיגוע. אתם גרים על אדמות של ערבים ואנחנו על אדמות פרטיות שנקנו. אתם צבועים. גרים על השמנת של הערבים. תנו להם, לערבים, את זכות השיבה".

 

ח"כ כהן: "למה אתה לא יודע לקבל יהודים?".

 

איתי זר: "רצחו אותנו בנשק שנתתם לערבים ואתם תשלמו על זה ביוקר. תשב בבית ותעשה חשבון נפש". ח"כ כהן השיב: "אני בא לארץ ישראל לכל מקום ואני לא שואל אותך. אתה אל תטיף לי, אני שירתתי יותר ממך".

 

עשרות פעילי שלום עכשיו וחברי הכנסת עשו לאחר מכן את דרכם להתנחלויות יצהר ואיתמר שבצפון השומרון. אולם סמוך להתנחלות יצהר הודיע הצבא כי לא יאפשר לפעילי שלום עכשיו להיכנס למקום, מחשש לעימותים, ויתיר זאת רק לחברי הכנסת. ח"כ כהן זעם: "למה מתנחלים נכנסים ליצהר ואנחנו לא? מה האפליה הזו?".

 

כשעה מאוחר יותר, אישר הצבא לפעילי תנועת "שלום עכשיו" לעלות למאחז מצפה יצהר.

 

כאשר ירד ח"כ איתן כבל ממצפה יצהר, אמר: "לצערי זאת לא פעם ראשונה שאני רואה מקומות כאלו הזוהים. זה מקום מוטרף לחלוטין. קבוצה של אנשים קיצוניים בצורה בלתי סבירה וכוח של חיילים יותר מאשר לשמור על המתנחלים הקיצוניים, צריכים לשמור על עצמם".  

 

דו"ח שלום עכשיו: מספרים שקריים

 

בדו"ח שמפרסמת היום תנועת שלום עכשיו, נטען כי "ממשלת ישראל ממשיכה לזרות חול בעיני הציבור הישראלי בכל הקשור לשאלת המאחזים. על אף התחייבותה של ממשלת ישראל למפת הדרכים, הדורשת את פירוקם של המאחזים שקמו לאחר מארס 2001, התמונה בשטח שונה לחלוטין".

 

בשלום עכשיו טוענים היום כי בפועל נמצאים כיום כ-60 מאחזים שהוקמו מאז שנבחר ראש הממשלה אריאל שרון לתפקיד ראש הממשלה ובסך הכל בשטח, 101 מאחזים שהוקמו מאז 1996.

 

לדברי התנועה, "ב-16 בנובמבר הודיע שרון בישיבת הממשלה שצה"ל הצליח לסכל הקמתם של 43 מאחזים חדשים, ומאז הודעתו של שרון, חזרו שר הביטחון וסגנו ואמרו מעל בימות שונות כי הממשלה פירקה 43 מאחזים".

 

לטענת התנועה, "המספרים הללו הם שקריים וכוונתם היא ליצור מראית עין של התמודדות עם תופעת הבנייה המופקרת והבלתי חוקית שמתנהלת בשטחים בשנים האחרונות".

 

בדו"ח מחלקת התנועה לחמש קבוצות את רשימת המאחזים ש"פורקו" כביכול.

 

המאחזים שפורקו בפועל, לטענת שלום עכשיו, הם חמישה: "ציר המתפללים" - במקום היה קרוואן וסככה; עין חורון – בתים שנאטמו; גבעה 26 הסמוכה לקרית ארבע: במקום היה בית ועוד מספר סככות; נווה מנחם דרום, שבו היו שני מגורונים; שבי שומרון מערב, ששבעת המגורונים הוסרו ממנו אך לטענת שלום עכשיו התשתית (ביוב ,כבישים ומים) עדיין קימת בו.

 

שלום עכשיו מונה 15 מאחזים בלתי מאויישים שפורקו ומתייחסת אליהם כאל "גרוטאות": ביניהם פני חבר דרום (גבעת האנטנות) - במקום היתה מכולה ואנטנת דמה; כרמי צור דרום – מכולה אחת; איתמר צפון – מכולה אחת, אלון מורה דרום (המכונה נ.ג 574) – במקום היתה הכנה למגדל מים; עינב דרום – מכולה אחת; נווה ארז דרום מזרח – שני מגורונים לא שמישים שנהרסו על ידי  בולדוזרים.

 

"14 מאחזים לא קמו"

 

בין 43 מאחזים שפורקו כביכול, ישנם לטענת התנועה 14 מאחזים שמעולם לא קמו: מזרחית לרוג'ום אל חמרי, עתניאל צפון, ענתות, חמדת, אדוריים צפון. בצפון מזרחית למצפה יריחו, חוות איילים מערב, צומת ביתילו, ג'אבל אבו סודה, ברכה מרכז, חירבת עלייה, נקודה סמוכה לישיבת ניר, קציף, ומתחם הקבלנים – הר שמואל.

 

בנוסף לטענות הללו, טוענים בשלום עכשיו כי ארבעה מאחזים שפורקו הוקמו מחדש. הכוונה לשדה כלב, שבמקום עומדות כיום שתי מכולות שפונו ביוני 2002, בת עין מערב, שבמקום ישנן שתי מכולות חדשות, יצהר מזרח וחוות גלעד.

 

בתגובה לדו"ח אמר ח"כ יוסי שריד: "לא היה קל לקבל את הרשימה של 43 המאחזים שפונו כביכול. משרד הביטחון התייחס לכך כאילו מדובר בסודות הגרעין של המדינה. כל הרשימה הזאת היא שקר. בגלל שמדובר במסמך שקרי, משרד הביטחון פחד להראות אותה והיו לכך תקדימים בעבר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דרור אטקס, שלום עכשיו
מאחזים (ארכיון)
צילום: דרור אטקס, שלום עכשיו
צילום: ג'רמי פלדמן
רן כהן. "אל תטיף לי"
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: רויטרס
פינוי חוות גלעד (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים