שתף קטע נבחר

"תפיסת סדאם משדרת מסר לרודנים הסורי והפלסטיני"

לכידתו של סדאם חוסיין בידי האמריקנים, אומר האלוף עמוס גלעד, היא מסר חיובי לכל שוחרי הדמוקרטיה. לדבריו, "חקירה היא אומנות, וחשוב שכעת כל הזוועות ייחשפו וכל התעלומות ייפתרו". גלעד מתנגד לנסיגות חד-צדדיות, ורואה גם את הצד השלילי שבגירוש ערפאת

האלוף עמוס גלעד, ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אמר בתחילת השנה כי בקרוב שני אישים "יעלמו מהמפה המזרח-תיכונית": סדאם חוסיין ויאסר ערפאת. עם לכידתו של הרודן העיראקי בידי הכוחות האמריקנים, התגשמה אחת הנבואות.  

 

בראיון ל-ynet אומר גלעד כי "תפיסתו של סדאם משדרת מסר חשוב מאוד לרודן הסורי והפלסטיני". הוא מקווה שכעת תיפתר תעלומת הנשק הלא-קונבנציונלי, ושהמהלך האמריקני לשיקום עיראק יתרחב.  

 

גלעד לא תומך בפינוי חד-צדדי של יישובים. הוא נסוג מהדרישה החד-משמעית לגרש את ערפאת, ומעריך שכמו סדאם, גם הוא יצא לדרך רעה - שתוביל לאובדנו.

 

האם תפיסתו של סדאם חוסיין הייתה בגדר הפתעה עבורך ועבור קהילית המודיעין הישראלית?

 

"זה הישג מבצעי ומודיעיני אדיר. העובדה שסדאם חוסיין היה בחיים היא לא בגדר הפתעה. הוא דיבר באופן גלוי, הוא שלח מסרים, קולו זוהה באופן חד משמעי. אף אחד לא הטיל ספק בכך שהוא חי. אחרת, האמריקנים לא היו משקיעים זמן כה רב מאמץ ללכוד אותו".

 

כיצד זה ישפיע על האזור?

 

"זה מסר מאוד חשוב למנהיגים עריצים כמותו, שכל דרך חייו היתה אלימה. זה מסר חיובי לכל שוחרי הדמוקרטיה. הוא תמיד ביטא את הצד בעולם הערבי ששם לו למטרה לחסל את מדינת ישראל באמצעות טרור מתאבדים. 

 

"תפיסתו של סדאם תסיר את המורא שהטיל על עיראקים רבים, שחשבו שלמרות הנצחון האמריקני המזהיר, הוא עדיין קיים. עכשיו הוא יעמוד לדין על פשעי מלחמה, כל הזוועות יחשפו, ובסופו של דבר ימוצה איתו הדין. זה גם מסר לרודנים אחרים כמו הסורי, כמו לרודן הפלסטיני שנמצא פה לא רחוק".

 

מה יקרה עכשיו בעיראק?

 

האמריקנים ינסו למלא שני יעדים: האחד, להדביר את הטרור, והשני, לנסות להקים עיראק חדשה. מרגע שהוסר האיום של סדאם, זה אמור להיות הרבה יותר נוח. הסונים חוששים שהשיעים והכורדים ינקמו בהם. אם ארצות-הברית תשכנע אותם שפניה לשיקום עיראק, אולי זה יוביל לרגיעה, ועיראק תהיה מדינת שלום, שאינה מהווה איום על שכנותיה".

 

האם אתה מאמין שחקירתו של סדאם תספק מידע חדש על נשק לא קונבנציונלי? עד עתה לא נמצא דבר.  

 

"לא נמצאות הוכחות בשלב זה. כל שירותי המודיעין ציירו תמונת מודיעין משותפת, לפיה עיראק אכן החזיקה בנשק כימי וביולוגי. היתה תעלומה כיצד שליטה הצליח להיעלם עם בניו. התעלומה הזאת נפתרה. אני מקווה שגם התעלומה השנייה תיפתר עכשיו".

 

איך חוקרים אותו?

 

"מנתחים ובונים את מרכיבי אישיותו, וכך מתכננים את החקירה, שתוצאותיה חשובות מאוד. חשוב שיגולל את כל מה שהוא יודע, שתיפתרנה כל התעלומות שמלוות אותו בזמן האחרון. צריך לזכור שהוא השתמש בנשק כימי נגד הכורדים, אני מתחלחל מהמראות האלה. האיש אכזר, התעלל בהמונים. צריך לגולל את תולדות המשטר הזה מא' עד ת', כלקח כדי שמשטר מעין זה לא ישוב עוד לעולם. לפחות צריך לחתור לזה".

 

אילו תעלומות נוספות נשארו?

 

"קודם כל, מי עזר לו כל השנים בכל חלקי תבל. הוא הרי נהנה מסיוע מאוד רחב. עסקות הרכש הסודיות, הנשק הגרעיני שהיה קרוב להשגתו במלחמת המפרץ הראשונה, מה עשה בנושא הזה לפני שנים מעטות, מה לגבי היכולות הלא קונבציונליות, מהם הקשרים שלו עם הסורים. חקירה זאת אומנות, לכן צריך לצפות ולייחל שהיא תניב את הפירות הראויים, ולאחר מכן שיעמוד למשפט כפושע מלחמה, ושיתן את הדין על כל פשעיו ומעלליו".

 

הפלסטינים סירבו לנקוט עמדה, או לפרסם הודעה בעקבות לכידתו.

 

"נו, זה לגמרי ברור. ערפאת קיים קשרים מאוד הדוקים עם סדאם באמצעות אדם שהיה נציגו בבגדד. סדאם נהג לשלם 25 אלף דולר למשפחות המתאבדים. היו קשרים מאוד הדוקים בין סדאם לבין ערפאת וגורמים ברשות. מן הסתם, הם לא ישבחו ולא יגנו. הם במבוכה".

 

איך לכידתו תשפיע על הסכסוך?

 

"אני חושב שהוא מנהיג מהזן של ערפאת. הוא מסוג המנהיגים שעד שהם לא מסיימים את תפקידם, הדרך הנוראה שהם מנהיגים לא משתנה. כל עוד ערפאת נותן את הטון, לא תהיה מלחמה בטרור, השחיתות, הרקבון והאלימות ברשות ימשכו. הוא לא יתן לעולם יד למלחמה אפקטיבית בטרור. בסופו של דבר, גם ערפאת הולך בדרך רעה מאוד, שתביא אותו לאבדון במוקדם או במאוחר.

 

"מדובר בשני מנהיגים שמאמינים בטרור ובאלימות. ערפאת חותר לטרור ולשלום שמבוסס על זכות השיבה. גם היום, אחרי כל היוזמות המדיניות למיניהן, הוא לא שינה את עמדתו. הוא משתק את ממשלת אבו עלא בכשרון רב. לחמאס יש תחושה של התחזקות ועדנה שאין לה שום בסיס, הפתח מנסה להוציא לפועל פיגועים קשים מאוד. ברור שכל עוד ערפאת בשלטון, כל עוד הוא שם, שום מהלך נגד הטרור לא יצלח".

 

מדוע ישראל נתקלת בקיר אטום בנסיונה לשכנע את הקהילה הבינלאומית בדבר הצורך לגרש את ערפאת?

 

"כיוון שפרישתו היא הכרחית, אך לא כל דרך שבה יסיים את תפקידו אכן תועיל. גירוש יכול דווקא להעניק לו עוצמה ולמנוע צמיחה של מנהיגות חלופית, ולהזיק לנו".

 

בהנחה שכל עוד ערפאת מושך בחוטים דבר לא יזוז - האם גם אתה תומך בביצוע צעדים חד-צדדיים?

 

"אני חסיד של מהלכים כמו בניית הגדר, שמוכיחה שהיא מקשה על מחבלים לחדור לארץ. היא יכולה גם להפחית את הצורך בסגרים על ערים פלסטיניות. צעדים שהם לא ביטחוניים, שעלולים להתקבל בהתנגדות בינלאומית או של ארצות-הברית, יש לחשוב עליהם שוב ושוב".

 

האם תתמוך בפינוי נצרים מסיבות ביטחוניות, למשל, של הערכות בקו הגנה נוח יותר לצה"ל?

 

"מה שמטריד אותי בכך, שזה שעלול להיווצר תקדים מבחינת החמאס, שבכוח הזרוע ובאלימות הצליחו לסלק אותנו ממקומות. עדיף שכל צעד יהיה של תאום והסכמה במסגרת תהליך מדיני. נניח שנפנה את נצרים. הם יראו בזה תוצאה של הלחץ של פיגועי הטרור שלהם - ומיד ידרשו דברים נוספים, כלומר, זה לא יביא לרגיעה או להפחתה של פעולות הטרור. אך כל דבר לגופו".

 

אתה מצייר תמונה פסימית לגבי גורל ממשלה אבו עלא?  

 

"אם הוא לא יקח החלטות של מנהיג, הוא ימשיך בתפקידו, אך לא יצליח. הוא לא יכול לדרוש דברים מאיתנו אם הוא לא מוכן למלא את החובה הבסיסית שמוטלת עליו, והיא הבסיס לכל דבר. אם לא יקחו אחריות, שום תהליך לא יצלח. חס וחלילה, עלול להיות פיגוע רצחני שיהיו לו תוצאות קשות, והאחריות תהיה על ראשו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
עמוס גלעד
צילום: אורן אגמון
צילום: איי פי
מסר לערפאת ואסד. סדאם בידי האמריקנים
צילום: איי פי
מומלצים