שתף קטע נבחר

רומניה: קרב ענקים בין היועצים מישראל

זהו מאבק שיש בו הרבה כסף ויצרים: יועץ התקשורת טל זילברשטיין מריץ את מפלגת השלטון ונאבק באייל ארד המריץ את מפלגת "רומניה הגדולה" בראשות קורנליו טודור הנחשב לאנטישמי והתקשורת הרומנית חוגגת: "איש הצללים של הליכוד" מול "האיש שמנהל את הקמפיין מהצללים"

אחרי שהשמות אייל ארד וטל זילברשטיין הפכו בשנים האחרונות לשניים מהשמות המוכרים ביותר בתחום הייעוץ האסטרטגי והפוליטי בישראל, הם הופכים כעת למוכרים לא פחות גם ברומניה, והם גם עושים גלים.

 

התקשורת הרומנית מפרסמת בשבועות האחרונים, ללא הרף כמעט ובהבלטה, כתבות רבות העוסקות בארד ובזילברשטיין, שחתמו לאחרונה על חוזי עבודה עם שתי מפלגות יריבות ומרכזיות ברומניה:

ארד (באמצעות חברת ארד תקשורת) עם המפלגה הימנית קיצונית "רומניה הגדולה" (PRM), שהעומד בראשה, קורנליו ואדים טודור, נחשב לאנטישמי מובהק, ואילו זילברשטיין, יחד עם שותפיו שמעון שבס וישראל גת (המקושר ברומניה עוד מימי הנשיא הקומוניסטי ניקולאה צ'אושסקו ולנשיא המכהן יון איליאסקו), והשותפים האמריקנים סנטלי גרינברג, רוברט שרום, ג'יימס קארוויל וג'רמי רוזנר (באמצעות חברת GCS), עם המפלגה הסוציאל דמוקרטית (PSD), השלטת כעת ברומניה.

 

החוזים, שחתמו שתי המפלגות עם היועצים הישראלים מעניינים את התקשורת הרומנית, המנסה להשיג פרטים אודותיהם כמעט מידי יום בשבועות האחרונים, בעיקר בגלל סכומי הכסף שישלמו המפלגות ליועצים הזרים, וכן בגלל קירבתו של ארד לראש הממשלה, אריאל

שרון.

 

"איש הצללים מהליכוד" מול "קמפיין הצללים"

 

חלק מהעיתונים אף כינו את ארד "איש הצללים של הליכוד", ואילו טודור כינה שלשום את זילברשטיין בתור "האיש המנהל את הקמפיין מהצללים".

 

על פי מה שפורסם בעיתונות הרומנית, היועצים הישראלים יגלגלו לכיסיהם לא מעט כסף, הנאמד לפי ההערכות בכמה מיליוני דולרים. יושב ראש "רומניה הגדולה" אמר שלשום במסיבת עיתונאים שערך בבוקרשט, כי המפלגה הסוציאל דמוקרטית מחקה את מפלגתו בכך שהיא שוכרת יועצים ישראלים.

 

טודור סירב למסור פרטים אודות ההתקשרות של מפלגתו עם "ארד תקשורת", אולם הבטיח כי אחרי החגים (חג המולד והסילבסטר) יפרסם פרטים נוספים על החוזה.

 

עם זאת טען טודור כי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית תשלם לזילברשטיין ולשותפיו האמריקנים לא פחות מארבעה מיליון וחצי דולר, סכום שלדברי גורמים במשרדו של זילברשטיין בתל אביב אינו נכון. טודור הסכים לומר כי שכר את שירותיו של ארד כדי לשפר את תדמיתו מחוץ לרומניה.

 

זילברשטיין ושותפיו האמריקנים חתמו על החוזה עם המפלגה הרומנית לפני כחודש. ל-ynet נודע כי על פי החוזה, תלווה חברת GCS את המפלגה הסוציאל דמוקרטית עד הבחירות לנשיאות ולפרלמנט, שאמורים להיערך בדצמבר שנה הבאה.

 

המועמדים והאנטישמיות

 

מועמד המפלגה הסוציאל דמוקרטית לנשיאות יהיה ראש הממשלה המכהן, אדריאן נסטסה, וגורמים במפלגה הסוציאל דמוקרטית ברומניה אמרו היום בשיחת טלפון עם ynet כי סיכוייו לנצח גדולים. עם זאת, יש לציין כי קורנליו ואדים טודור זכה להצלחה רבה מאוד בבחירות האחרונות לנשיאות ולפרלמנט, כאשר הצליח לגבור על יריבים רבים ולעלות לסיבוב שני מול יון איליאסקו, הנשיא המכהן של רומניה.

 

אז היה טודור מזוהה עם הימין הקיצוני, וגורמים פוליטיים ברומניה מעריכים כי אם יצליח טודור לשנות את תדמיתו בתקופה הקרובה, הרי שסיכוייו להיבחר גדלים מאוד.

 

בחברת GCS מתייחסים לקמפיין ברומניה ברצינות רבה, ואומרים כי "מדובר בפרוייקט גדול מאוד, שמצטרף לשורה של פרוייקטים של החברה באנגליה, באיטליה, באוסטריה".

 

גם אייל ארד מתייחס לקמפיין ברצינות, וכבר לפני כמה שבועות, כשהחוזה עם טודור עוד לא היה חתום, הוא כבר החל לעבוד. כך למשל, הופיע פתאום טודור בתקשורת הרומנית והודיע כי הוא מצטער על מה שכתב בעיתונו במשך שנים נגד היהודים, ואמר כי בכוונתו לפתוח דף חדש.

 

מאוחר יותר נודע כי טודור כינס את מסיבת העיתונאים בעצתו של אייל ארד, כחלק מניסיון ראשוני לשנות את תדמיתו כאיש ימין קיצוני ואנטישמי. ברומניה, וגם בישראל, היו מי שראו בעין לא יפה את ההתקשרות של ארד עם ואדים טודור, בשל דיעותיו הקיצוניות של טודור. בשיחות סגורות הדף ארד את הביקורת ואמר כי "טודור רוצה להשתנות, ואם משונא יהודים הוא הופך לאוהב יהודים, אני מוכן לעזור לו בזה".

 

טל זילברשטיין מסר בתגובה: "מה שהופיע בתקשורת הרומנית זה נכון. מבחינתנו מדובר באתגר גדול לעבוד עם ראש ממשלת רומניה והמפלגה שלו, וזה מהווה נדבך חשוב במדיניות שלנו של ליווי מנהיגים פרוגרסיביים מהמרכז ושמאלה במדינות שונות בעולם. אנחנו רואים ברומניה מדינה מאוד חשובה שנמצאת בתהליך מרתק של התפתחות והצטרפות קרובה לאיחוד האירופי. לגבי השכר שלנו: אנחנו לא נוהגים למסור סכומים או לדבר על התקשרויות שלנו. ההתקשרויות האלה הן דיסקרטיות, אבל התקשורת מנפחת את הסכומים מעבר לכל פרופורציה.

 

"בקשר לאייל ארד: אם הידיעה נכונה ואייל החליט לעבוד שם, אז אני מאוד שמח בשבילו, כי אנחנו רואים בו מאנשי המקצוע הטובים ביותר שיש. באופן אישי לא הייתי מסכים לעבוד עם איש כזה כמו ואדים טודור. נעשו פניות רבות בעבר מפוליטיקאים כמו טודור במדינות שונות בעולם, וכמובן שסירבנו תמיד לפניות האלה באופן נחרץ. אבל אם אייל בחר לעבוד, אז אני מניח שעשה את השיקולים שלו ומאחל לו הצלחה רבה. זה אתגר לנצח לא רק את אייל אלא בעיקר לנצח את האיש שהוא לכאורה מייצג ואת המדיניות שלו, שהיא מסוכנת מאוד לנו כיהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
אייל ארד
צילום: צביקה טישלר
צילום: אורן אגמון
טל זילברשטיין
צילום: אורן אגמון
צילום איי פי
ראש הממשלה המכהן אדריאן נסטסה
צילום איי פי
מומלצים