שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הר הבית: שר החוץ המצרי הותקף ופונה לבית חולים
  השר אחמד מאהר הגיע להתפלל בהר הבית. כאשר הגיע למקום התנפלו עליו עשרות פלסטינים, יידו לעברו עשרות נעליים וקראו לו בוגד. הוא חש ברע, ואמר: "אני נחנק". מאהר פונה ברכב השרד שלו ל"הדסה עין-כרם" ולאחר כמה שעות שוחרר מבית החולים. רה"מ הפלסטיני, אבו עלא גינה בתוקף והנשיא מובארק הביע "צער עמוק". הרשות הפלסטינית: "נמצה את הדין עם הביריונים"

  תקרית בהר הבית: שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, הותקף אחר הצהריים (יום ב') בעת ביקורו במסגד אל אקצה וטופל בידי צוות מד"א. מצבו מוגדר טוב והוא טופל בבית החולים הדסה עין-כרם.

   

  חבר נוסף בפמלייתו של מאהר נפגע אף הוא, ופונה לבית חולים לאחר שנפגע קלות. מאהר הגיע אחר הצהריים להתפלל במסגד אל אקצה. עשרות פלסטינים קראו קריאות "אללה הוא אכבר" וכן "בוגד" ויידו לעברו עשרות נעליים. כנראה שאחת מהן פגעה בפניו.

   

  אחד המתפללים קרא לעברו של מאהר: "אין שלום ואין ברכה, למי ששותף לרוצחים ולמי שמקדם בברכה את טובחי המוסלמים, אינך רצוי בבית אללה". שר
  החוץ המצרי חש ברע, ואמר: "אני נחנק, אני נחנק". 

   

  השר נכנס למסגד אל אקצה ללא אבטחה, כנהוג בביקורים כאלו. גורמים פלסטינים ציינו בשיחה עם ynet ש"השר המצרי נכנס להר משער המוגרבים המועד לפורענות". הוא חולץ משם בידי כוחות משטרה ואנשי ביטחון. מאהר ירד בכוחות עצמו ממעלה שער המוגרבים אל אמבולנס של מד"א, שהמתין סמוך לשער. מאבטחים רבים, מצרים וישראלים, ליוו את מאהר בדרכו לאמבולנס.

   

  מאהר נבדק בידי רופאי מד"א, שקבעו שהוא סובל מקוצר נשימה. יוני, פראמדיק מד"א שהגיע למקום, סיפר ל-ynet: "כשהגענו אליו הוא אמר שהיה לו קושי בנשימה והרגשה לא טובה. הוא קיבל טיפול בדיוק כמו כל חולה אחר".

   

  בתום בדיקה הוחלט לפנותו לבית החולים הדסה עין-כרם. מאהר הועבר מהאמבולנס לרכב השרד, שהוביל אותו לפתח חדר המיון. מאהר ירד בכוחות עצמו מהמכונית.

   

  לאחר כמה שעות שוחרר השר מאהר מבית החולים, על פי בקשתו ולאור מצבו היציב. הוא הועבר במכוניתו הפרטית בליווי אמבולנס ורופא למטוסו בחזרה לקהיר.

   

  במהלך שעות הערב, עצרה משטרת מחוז ירושלים 7 פלסטינים תושבי מזרח ירושלים, החשודים בתקיפת השר מאהר. מהמשטרה נמסר כי צפויים מעצרים נוספים.

   

  שרון איחל למאהר רפואה שלמה

   

  סמנכ"ל בית החולים, הפרופסור שמואל שפירא, אמר הערב כי מאהר אינו סובל מפגיעה גופנית: "שר החוץ המצרי דיבר עם רופאיו, ואמר כי הוא מתנצל על הבלגן שגרם. הרופאים אמרו לו כי הם שמחים שהוא בא להדסה, אך ציינו כי הם מצטערים על הנסיבות שבגללן הגיע".

   

  שר החוץ המצרי עבר בדיקה על-ידי שני קרדיולוגים בכירים בבית החולים. במקום ישנה אבטחה של שירותי הביטחון הישראליים והמצריים. ראש הלשכה של מאהר עדכן את הנשיא מובארק. 

   

  שר החוץ, סילבן שלום, הגיע לבית החולים לבקר את עמיתו המצרי: "התקפה זו מצד גורמים קיצוניים מוכיחה לצערנו, שעדיין יש מתנגדים לכל מגעים של שלום בין מדינות ערב לישראל. התקפה זו צריכה לחזק את הכוחות הפועלים לטובת השלום", אמר שלום.

   

  בשיחת טלפון שקיים עם מאהר לארח שהשתחרר מבית החולים סיכמו שני האישים שסילבן שלום ייצא בעוד כחודשיים לביקור במצרים. שלום הודה למאהר על הביקור, שנועד לגשר בין העמים ולסייע במשא ומתן.

   

  ראש הממשלה, אריאל שרון, שוחח בטלפון עם מאהר ואיחל לו רפואה שלמה. השר המצרי הודה לשרון על הדאגה וכן על הטיפול והיחס החם, להם זכה בישראל: "בסך הכל, היום שביליתי בישראל היה נעים מאוד", אמר.

   

  הרשות: נמצה הדין עם התוקפים

   

  נשיא מצרים, חוסני מובארק, הביע צער עמוק על התקיפה נגד שר החוץ שלו, אחמד מאהר, בהר הבית. הנשיא ציין כי התקרית אירעה במהלך ביקור מוצלח של מאהר במזרח התיכון, במהלכו הצליח להפיח חיים בתהליך השלום".

   

  ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, גינה בחריפות את ההתקפה על מאהר. אבו עלא שיגר איחולי החלמה וציין את מאמציו של מאהר להביא לחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים: "התקרית לא תשפיע על יחסי מצרים והפלסטינים", אמר.

   

  גם הרשות הפלסטינית מיהרה לגנות את ההתקפה על מאהר. בהודעה שפורסמה ברמאללה נאמר: "מבצעי התקיפה הם ביריונים. נמצה עמם את הדין".

   

  גורם מדיני אמר ל-ynet כי "שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, הותקף על ידי פלסטינים שבביקורו הוא ביקש לעזור להם". לדברי הגורם, "פגישתו עם ראש הממשלה, אריאל שרון, מחשיבה אותו כבוגד בעיני הפלסטינים". 

    

  נפגש עם שרון ושלום

   

  הבוקר נפגש מאהר עם ראש הממשלה אריאל שרון ועם שר החוץ סילבן שלום. פגישת שרון ומאהר ארכה יותר משעה, ובמהלכה התייחסו השניים למאמצי מצרים להשיג הפסקת-אש עם ארגוני הטרור.

   

  ראש הממשלה הבטיח לאורחו כי באופן לא רשמי, ישראל תשמור על איפוק והשקט יישמר: "ישראל לא תחתום על הסכם עם ארגוני הטרור", אמר, "אך על שקט נגיב בשקט".  

   

  שר החוץ המצרי הגיע לישראל במטרה אחת עיקרית – "לחלץ" הסכמה ישראלית לשמור על שקט יחסי, כדי שקהיר תוכל להמשיך במאמציה להשיג הפסקת-אש. מאהר סירב לקבל את הטענה שהמאמצים המצרים נכשלו, ואמר שהשיחות עדיין נמשכות. "אינני חושב שיש צורך להאשים מישהו בכישלון", אמר.


  פורסם לראשונה 22/12/2003 17:37

   

  בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  אחמד מאהר. לאחר ההתקפה
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  לווה לאמבולנס תחת אבטחה כבדה
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  מאהר בפגישה עם ראש הממשלה
  צילום: רויטרס
  צילום: עמית שאבי
  הותקף בהר הבית
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים