שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשד לגרימת מותו ברשלנות של חניך "הצופים"
  אריאל בלומנפלד (16), שהיה בטיול של תנועת הצופים, נפל מצוק בחוד עקב שבנחל צין. לרופא לא נותר אלא לקבוע את מותו. חקירה העלתה כי המדריך ביקש מחניכיו לעמוד על קצה הצוק כדי "לחוש את עוצמת המדבר". עדות: "אריק ישב עם הפנים לנוף,ניסה להתרומם - והחליק". חבריו ההמומים של שבו הלילה לבתיהם ברעננה

  "ישבנו בערך 30 ילדים. היינו במרחק מה מהצוק, והעבירו לנו פעולה על היווצרות המדבר, שמנסה להראות שהאדם הוא ממש קטן ביחס לכל העולם. מישהי צעקה לאריק: 'בוא, תתרחק קצת מהצוק'. הוא ישב ממש על הקצה, עם הפנים אל הנוף. ואז, כשהתחיל להתרומם, החליק". כך, ממקור ראשון, סיפרה הלילה (יום ד') ל-ynet חניכה בתנועת הצופים על האסון שהתרחש לנגד עיניה, וגבה את חייו של אחד החניכים.

   

  אריאל בלומנפלד, בן 16, מדריך וחניך בשבט "הדר" של הצופים ברעננה, צנח אל מותו מצוק בגובה 150 מטרים באזור שדה בוקר. מסוק יחידת החילוץ של חיל האוויר חילץ אותו, ורופא נאלץ לקבוע קבע את מותו.

   

  אריאל נפל מצוק בחוד עקב שבבקעת צין, אל צוק נמוך יותר. "הוא נפל אל צוק בגובה של כשישים מטר מתחתית התהום", סיפרה ל-ynet מפקדת יחידת חילוץ רמת נגב, אורלי שריר. "הרופא של יחידת החילוץ הצבאית 669 הוא שהשתלשל אל הנער וקבע את מותו עוד בהיותו על הצוק, ככל הנראה כתוצאה משבירת מפרקת".

   

  אנשי יחידת החילוץ שהוזעקו למקום, הבינו מהר מאוד כי אין ביכולתם לחבור אל הנער בשל תוואי השטח הקשה שלא איפשר ירידה אל מקום נפילתו. החשש לגורלו גבר בשל העובדה כי מהרגע שנפל, אי אפשר היה ליצור עמו קשר, גם לא קשר עין.

   

  "היינו בהלם, שררה פאניקה מוחלטת", סיפרה אחת החניכות. "ניסו להרחיק אותנו מהמקום. בכינו הרבה ושוחחנו על מה קרה, ואז הוחלט להחזיר אותנו הביתה". בתנועת הצופים שורר אבל כבד בעקבות האירוע הטראגי. 

   

  מתחקור האירוע עולה חשד לגרימת מוות ברשלנות. על-פי עדות שגבו חוקרי תחנת משטרת דימונה מחבריו של הנער, המדריך הבכיר הורה למטיילים הצעירים לעמוד על קצה הצוק "כדי לחוש את עוצמת המדבר".     

   

  "מגביית העדויות בשטח עולה כי המדריך אמר לחניכים להסתדר בשורה על קצה המצוק שמעל התהום על מנת לחוש את קטנותו של האדם אל מול עוצמתו של

  המדבר", סיפר ל-ynet גורם המעורב בחקירה.

   

  "בזמן שהם נעמדו כפי שהתבקשו", המשיך הגורם, "אריאל מעד ונפל. המדריך, שעמד במרחק של מספר מטרים ממנו, סיפר שבזמן שבדק שכולם עומדים בקו אחד איתו, הוא הבחין בזווית העין בנפילה, ובאופן אינסטינקטיבי הרים את היד לכיוונו, אך הוא כמובן לא היה יכול להגיע אליו. הכל קרה בשבריר שניה שכזה, שגם כל מי שעמד לידו, לא הספיק להבין מה קורה".

   

  בטיולי תנועת הצופים לוקחים חלק בימים אלו כ-6,000 ילדים ונערים מכל רחבי הארץ. התנועה ומשרד החינוך הקימו ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע. המשטרה מתכוונת לבקש מבית-המשפט להורות על נתיחת גופתו של הנער, על מנת לקבוע באופן ודאי את סיבת המוות. בינתיים הוחלט כאמור להחזיר את החניכים לבתיהם ברעננה, עוד בטרם יושלם הטיול.

   

  תחנת משטרת רעננה תיתן בהמשך החקירה סיוע לתחנת משטרת דימונה בגביית עדויות נוספות מהחניכים, אשר היו עדים לאירוע, ולא ניתן היה לתחקרם בשל מצבם הנפשי.


  פורסם לראשונה 23/12/2003 15:51

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 2
  חניכי "הצופים" ההמומים בנחל צין
  צילום: ערוץ 2
  צילום: דפנה טלמון
  מצוקים בנחל צין (ארכיון)
  צילום: דפנה טלמון
  צילום: דפנה מרוז-החברה להגנת הטבע
  נפל מצוק אחד לאחר. נחל צין
  צילום: דפנה מרוז-החברה להגנת הטבע
  מומלצים