שתף קטע נבחר

"ישראל צריכה להתפרק מהגרעין ולסמוך על השם"

כך אמר ח"כ מאיר פרוש בהתייחסו לפירוק לוב מנשק להשמדה המונית. ח"כ שלגי אמר בתגובה: "אין אלוהים, אחרי השואה הוא לא קיים ואנחנו חייבים לסמוך על עצמנו". חברי ש"ס לשלגי: "מאחלים לך שתקבל בקרוב זימון על ידי בורא עולם". יו"ר סיעת שינוי, ח"כ חן: "לא מודאג מזימון"

סוגיית הנשק הגרעיני הגיעה אמש (יום ד') לכנסת וחוללה סערה. במסגרת הצעה לסדר על הודעת לוב כי היא מתפרקת מהנשק להשמדה המונית, עלה על דוכן הנואמים ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) ואמר כי "הנשק הגרעיני שלנו הוא הדביקות במסורת ישראל".

 

לאחר הנאום אף חידד חבר הכנסת את עמדתו ואמר לכתב ynet: "ישראל צריכה להתפרק מהגרעין ולסמוך על השם". כשעתיים מאוחר יותר ביקש ח"כ פרוש לשנות את גרסתו ולחזור לגרסת "הדביקות במסורת".

 

בתגובה לדברי ח"כ פרוש במליאה, אמר ח"כ שלגי: "אין אלוהים. אחרי השואה הוא לא קיים. הוא לא הציל אותנו בשואה ולכן אנחנו חייבים לסמוך רק על עצמנו וחייבים נשק גרעיני". דבריו של יו"ר ועדת החינוך שלגי עוררו סערה בקרב חברי הכנסת מש"ס שצעקו לעברו: "אנחנו מאחלים לך שתקבל בקרוב זימון על ידי בורא עולם".

 

בלהט הויכוח כינה ח"כ יצחק כהן מש"ס את ח"כ שלגי: "חולה נפש מטורף לגמרי שניסה להדליף סודות על העוצמה הגרעינית של ישראל מעל בימת הכנסת. הכנסת צריכה חדר נוסף לפסיכיאטר שישמש את חברי הכנסת משינוי".

 

בנאומו בכנסת התייחס ח"כ מאיר פרוש גם לנתונים הקשים שהוצגו היום בדו"ח העוני, ופנה ישירות לראש הממשלה: "גלה לילדים במצוקה את הכתובת והטלפון של ידידך המיליונר הדרום אפריקני סיריל קרן".

 

בעקבות המתקפה מצד סיעת ש"ס, אומר יו"ר שינוי, ח"כ רשף חן: "חשבתי שאתמול ושלשום הכנסת הגיעה לשפל המדרגה כאשר לא הסירה את חסינותם של חזן וגורולובסקי ומסתבר שהיא יכולה לרדת נמוך משם. הואיל ואני בצד של ח"כ שלגי בנושא השם, אינני מודאג מזימון אליו. נראה שהישיבה באופוזיציה יוצרת תסכולים הגורמים לאיבוד השליטה העצמית".

 

בדומה לח"כ פרוש, קראו היום גם מנהיגי מצרים וסוריה בהודעה משותפת לישראל לוותר על האופציה הגרעינית. המנהיגים בירכו על הודעתה של לוב בנושא וציינו כי "המזרח התיכון חייב להיות נקי מכל נשק להשמדה המונית".

 

הדיון בכנסת התקיים בעקבות הודעתה המפתיעה בשבת של לוב כי תתפרק מכל הנשק להשמדה המונית המצוי ברשותה.  

 

ההודעה נמסרה מפיו של ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר ומעט מאוחר יותר כינס הנשיא בוש אף הוא מסיבת עיתונאים בנושא. בלייר אמר שמדובר בהודעה היסטורית ואמיצה, שתאפשר את קבלתה של לוב חזרה לחיק הקהיליה הבינלאומית. בהודעה אמר בלייר שמנהיג לוב, הקולונל מועמר קדאפי, אישר שבעבר החל בפיתוח נשק בלתי קונבנציונלי אולם כעת הכריז על רצונו לזנוח תוכניות אלה ולפרק את הנשק המצוי ברשות לוב.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
פרוש. "לסמוך על השם"
אתר הכנסת
צילום: צביקה טישלר
שלגי. "לסמוך על עצמנו"
צילום: צביקה טישלר
אתר הכנסת
יצחק כהן. "חדר נוסף לחברי שינוי"
אתר הכנסת
צילום: צביקה טישלר
רשף חן. "לא מודאג מזימון"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים