שתף קטע נבחר

מגעים נמרצים להקמת קבינט חירום

ברק צפוי להיפגש היום עם שרון לדון בהקמת קבינט חירום. ש"ס, המפד"ל וישראל בעלייה לוחצות להקמת הקבינט, במרצ מסתייגים

מגעים נמרצים היום (יום ה') להקמת קבינט חירום. ברק צפוי להיפגש היום עם יו"ר הליכוד, אריאל שרון לדון בעניין. במקביל, שוחח ברק טלפונית עם ראשי ש"ס, המפד"ל וישראל בעלייה המעוניינות בהקמת הקבינט. בשלושת הסיעות ממתינים להזמנה של ברק לשיחות עוד היום.
המכשול העיקרי כעת בפני הקמת קבינט החירום הוא התנאים שמציב שרון: ביטול הבנות קמפ דיוויד, פעולת תקיפה כנגד הפלסטינים וקביעת תאריך מוסכם לבחירות כתנאי להצטרפות לקבינט. לעומתו, יו"ר ש"ס אלי ישי, יוזם ההצעה להקים קבינט חירום לזמן קצוב, מעוניין בהקמתו במהירות, עם קווי יסוד כלליים. זאת, לפני ההצבעה הצפויה על פיזור הכנסת, בה עשויה מפלגת שינוי להפוך ללשון המאזניים.
יו"ר שינוי, יוסף לפיד, שבע רצון מכך שרשימתו תקבע את גורל הממשלה. "אם שינוי תצביע בעד פיזור הכנסת ממשלת ברק תיפול, ואם היא תצביע נגדה לליכוד אין כלי להפלת הממשלה", אמר לפיד שנפגש הלילה עם ראש הממשלה והודיע לו ששינוי לא תצטרף לקבינט חירום ללא הליכוד.
השניים סיכמו שלפיד ישוחח עם שרון בנוגע להצטרפות. לפיד אמר שברק צריך להציע לשרון קיום בחירות בעוד שנה וויתור על הסכמות קמפ דיוויד. בשיחתו עם שרון אמר לו לפיד כי ברק יסכים שלא לנקוט במהלכים מדיניים ללא הסכמת הקבינט והתרשם כי שרון איננו פוסל כניסה לממשלת חירום על הסף.
אבל בינתיים, הגיש הליכוד עתירה דחופה לבג"צ נגד יו"ר הכנסת בעקבות החלטתו כי על שלוש הקריאות לחקיקת חוק פיזור הכנסת להתקבל ברוב של 61 חברי כנסת. ההצבעה לקריאה ראשונה תתקיים ביום שלישי בשבוע הבא.
יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר פינס, פנה לח"כ אריאל שרון ולמציעי החוק לפיזור הכנסת בבקשה לדחות את ההצבעה ולהצטרף לממשלת חירום. בליכוד אומרים כי לפי שעה לא ברור מה יעלה באשר לחוק בשל המגעים להקמת קבינט חירום. מציעי החוק הביעו חשש כי מפלגת שינוי תצביע נגד החוק ויצטרפו אליה מפלגות נוספות.

עוברים לרחוב

שתי המפלגות הגדולות נערכות לפעילות ברחוב: בליכוד פתחו בהחתמת עצומה הקוראת להתפטרותו של ראש הממשלה. ואילו במפלגת העבודה יחלו בשבוע הבא בקיום הפגנות ברחבי הארץ תחת הססמא "חיים ביחד", זאת בניסיון לקרוא לאחדות במדינה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ברק. קידום המגעים?
צילום: איי פי
צילום: דודו פריד
שרון. לבטל הבנות קמפ דיוויד
צילום: דודו פריד
צילום: איי אף פי
ישי. לפי קווי יסוד כלליים
צילום: איי אף פי
מומלצים