שתף קטע נבחר

ענבל גבריאלי עולה לגבעות

ח"כ ענבל גבריאלי כבר לא מתביישת להציג עצמה כאופוזיציה גלויה בסיעת הליכוד לעמדותיהם של ראש הממשלה שרון והשר אולמרט. בראיון ל-ynet היא אפילו מבטיחה להגיע למאחז מיגרון, ברגע שיוחלט לפנותו. ולא, היא לא ממש אוהבת את מה שעשו לה בתוכנית "ארץ נהדרת"

"כולם בסיעת הליכוד כבר חושבים על הקדנציה הבאה. כולם מניחים שבמידה והמצב הכלכלי והמדיני-ביטחוני לא ישתפר - הרי שהליכוד לא יזכה לתוצאה המופלאה שבה הוא זכה בבחירות האחרונות. יש תחושה של מלחמה, כל אחד פועל באופן פרטי".

 

את תמונת המצב הזו במפלגה הגדולה בישראל מציגה חברת הכנסת ענבל גבריאלי, בתקופה שבה נדמה כי כמעט כל ח"כ בליכוד שייך לקבוצת "מורדים" כזו או אחרת, הפועלת נגד ראש הממשלה שרון. גבריאלי עצמה תוקפת בראיון ל-ynet בחריפות את הכוונה לבצע צעדים חד-צדדיים בשטחים, וכן את הכוונה לפנות בקרוב מאחזים.

 

את וחברייך הולכים ימינה, או שראש הממשלה שרון והשר אולמרט הלכו למרכז?

 

"פתאום עומד על הפרק פינוי יישובים ונסיגה חד-צדדית, מעין פרס לטרור ולפשע. כאשר אתה מנהל מו"מ בניסיון להגיע להסדר פשרה, אין מקום לצעדים חד-צדדיים מרחיקי לכת, בפרט כאשר אין לך בסיס להאמין שלאחר מכן יינקטו צעדים מיטיבים כלפיך.

 

"לגבי החשש שהביע השר אולמרט באשר לבעיה הדמוגרפית - אני בהחלט מבינה ומסכימה. אם רוצים גידול דמוגרפי בקרב העם היהודי בישראל, יש לנקוט בצעדים מעודדי ילודה, כגון: השבת המצב לקדמותו בתחום מענקי הלידה וקצבאות הילדים וצעדים נוספים. אך לא ייתכן שבשל הבעיה הדמוגרפית, יחליט אולמרט על גבול שרירותי. אם זו מטרתו, שיתחם את גבול מדינת ישראל לעיר תל-אביב בלבד, כמובן ללא יפו, והרי לו רוב יהודי. הרעיון של אולמרט מגוחך".

 

הוא בא בעקבות התבטאות דומה של ראש הממשלה.

 

"אני תמהה גם על משמעות אמירותיו של ראש הממשלה בכנס הרצליה, ש'אם לא ינהלו אתנו מו"מ אנחנו לא נחכה'. האם הוא מתכוון לכך שמדינת ישראל תתחיל לבצע מחוות כלפי הפלסטינים ותוותר, בלי שום קשר למה שתקבל בתמורה וללא ערובה לביטחונה ולביטחון אזרחיה?"

 

המהלך הראשון של שרון יהיה ככל הנראה פינוי המאחז מיגרון.

 

"אני מתנגדת נחרצות לפינוי מיגרון. הממשלה התחייבה לא לפנות התנחלויות חוקיות. יכול מאוד להיות שביום הפינוי אעלה על הגבעות. אעשה הכל כדי למנוע את הפינוי".

 

זכית לביקורת חריפה בעקבות החלטתך להימנע בוועדת הכנסת בהצבעה על הסרת חסינותו של ח"כ חזן והתנגדותך להסרת החסינות של ח"כ גורלובסקי, בפרשת "ההצבעות הכפולות". לא הגזמתם?

 

"תמוהה בעיני העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה בחר להגיש כתבי אישום רק בשני מקרים. לאחר ליל ההצבעות הכפולות, נחקרו חברי כנסת נוספים שנגד חלקם אף היו ראיות מוצקות - אלא שהדבר הסתיים בחקירה בלבד. אינני טוענת לרדיפה פוליטית נגד ח"כ חזן, אך מידת האיפה ואיפה בה נקט היועץ מדיפה ריח רע. לכן בחרתי להימנע. לגבי ח"כ גורלובסקי – היועץ המשפטי לא היה צריך לבקש את הסרת חסינותו, לאור העובדה שנענש בוועדת האתיקה של הכנסת וכן נענש ציבורית".

 

ח"כ עמרי שרון הוא חבר קרוב שלך. את מבינה את הביקורת הקשה נגדו בעקבות הקלטות החדשות בפרשת האי היווני? הוא צריך למסור סוף סוף גרסה מסודרת למשטרה?

 

"עמרי הותקף לשווא בנושא זכות השתיקה. חשוב לזכור שכאשר שתק, הוא לא היה נבחר ציבור והיתה לו זכות להשתמש בזכות החוקתית שמוקנית לו. מצב זה השתנה בו ביום שהפך לנבחר ציבור. כאשר הוא נדרש לחקירה כח"כ, הוא שיתף פעולה. האם הוא אשם? אני מאמינה גדולה בחזקת החפות. כל אדם חף מפשע עד אשר הוכחה אשמתו".

 

יצא לך כבר לראות את בת-דמותך (בגילומה של אורנה בנאי – א.מ.) בתוכנית הסאטירה "ארץ נהדרת"?

 

"אני חייבת להודות שלא צפיתי בתוכנית. ישנה תפיסה לפיה דמות ציבורית שמשמשת אייטם קבוע בתוכנית סאטירית זוכה לשדרוג. אני לא בטוחה שאני מסכימה עם זה".

 

אבל את יודעת איך הציגו אותך.

 

"יש לי ביקורת ברמה העניינית על מהות הסאטירה בתוכנית. סאטירה אמורה לקחת עובדות ולהקצין אותן, על מנת ליצור אפקט בידורי ומצחיק. אלא שב'ארץ נהדרת' לא התבססו על עובדות. הם פשוט לקחו את ההשמצות וההכפשות נגדי והפכו אותן למעין עובדות שניתן להתבסס עליהן ביצירת הסאטירה שלהם. לטעמי זה מאד לא הוגן - ובלתי מקצועי לחלוטין".

 

התוכנית מחזקת את הדימוי לפיו משפחתך "קנתה" לך מקום בכנסת?

 

"סיימתי להתנצל על היותי ח"כ. הרווחתי ביושר את מקומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
"הרעיון של אולמרט מגוחך". גבריאלי
צילום: אתר הכנסת
צילום: סבסטיאן שיינר
"אעשה הכל למנוע פינוי". המאחז מיגרון
צילום: סבסטיאן שיינר
"הפכו השמצות לעובדות". תוכנית הסאטירה "ארץ נהדרת"
מומלצים