שתף קטע נבחר

לפיד נפרד מרובינשטיין: אתה ראוי לכל תפקיד בעליון

במשרד המשפטים נפרדו היום לשלום מהיועץ המשפטי, אחרי שבע שנים. חתן השמחה הגיע עם אשתו, בנותיו וחתניו, ונראה נרגש ונבוך - במיוחד מדבריה של עדנה ארבל. "זאת הקלה, עכשיו אני צריך להיפרד מעצמי", אמר, והבטיח להתפנות כעת לנסות את ההליכון החדש שקנה

החדרים במשרד המשפטים נותרו היום ריקים. במשך שעתיים הצטופפו כל עובדי המשרד במרתף הבניין ונפרדו לשלום מהיועץ המשפטי אליקים רובינשטיין, הפורש מתפקידו בעוד שלושה ימים, לאחר שבע שנים בתפקיד.

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, התלוצץ, "ומה הלאה? "מאחד בינואר אתה מובטל", אבל הוסיף מיד שהוא מתכוון לדאוג ליועץ הפורש לתעסוקה: "הטבעת חותם על סדרי השלטון בישראל, ואתה יכול למלא כל כהונה בבית המשפט העליון".

 

חתן השמחה הגיע עם אשתו, בנותיו וחתניו. ונראה נרגש ונבוך. "עכשיו אני צריך להיפרד מעצמי", התבדח והוסיף "ניסיתי למלא את תפקידי במצפוניות". מאוחר יותר, בשיחה עם הנשיא משה קצב, אמר רובינשטיין כי תפקיד היועץ הוא "תפקיד כבד, הנושא באחריות ושעות עבודה אין קץ, ולכן סיומו הוא הקלה".

 

ארבל לרובינשטיין: צר לי שנפגעת

 

לפיד המשיך והרעיף על רובינשטיין מחמאות: "מילאת את תפקידך באווירה של אנושיות יהודית. אתה התגלמותו של פו הדוב, אף שלא הפקת מתפקידך דבש". 

 

כל הדוברים התייחסו לימים הסוערים שבהם כיהן רובינשטיין בתפקיד. "הסתיימו שבע השנים הקשות", אמרה פרקליטת המדינה עדנה ארבל לרובינשטיין. "לא האמנת שהרגע הזה יגיע. כשנכנסת לתפקידך היה ברור שלא מחכים ימים קלים אבל כאלה כמו שהיו, לא שיערנו. אתה עוזב בימים קשים כשהצללים מרחפים על שלטון החוק".

 

"אתה נדרשת לבלתי יאומן. התפקיד הזה הוא כמעט בלתי אנושי והביקורות עליך לא תמיד היו ענייניות", אמרה ארבל. היא אף התייחסה לוויכוח שנתגלע בינה לבין רובינשטיין בפרשת ניצב מזרחי: "נפל בינינו דבר שאני רואה כוויכוח ענייני מקצועי. צר לי שנפגעת. לי ולחבריי אין יד בכתבות הקשות".

 

רובינשטיין השיב לה אחר כך בדבריו: "היה ויכוח שאני מצטער עליו. הוא גרם לי ולאחרים עגמת נפש רבה".

 

"אני חייב להשתמש בהליכון שקניתי"

 

בחדר עמד כל הזמן הזה מני מזוז, מי שמסתמן כיורשו של רובינשטין בתפקיד. אולי זו הסיבה שבגללה לפיד, ארבל וגם רובינשטיין עצמו הזכירו שוב ושוב שליועץ הבא כבר ממתינה עבודה רבה. "אתה הילד ההולנדי שמחזיק את האצבע בסכר ואם תעזוב, יש חשש שנטבע בשיטפון שמציף את הארץ", התפייט לפיד.

 

גם רובינשטיין עצמו ציין בדברי הפרידה את עיתוי הפרישה: "התקופה קשה לשלטון החוק. יש חשיבות אדירה להתעשתות של כל המערכות. חשוב שהמערכת השלטונית תרצה להיות מערכת של שלטון חוק".

 

ארבל סיכמה בברכה: "שתגשים משאלתך לעבור מהפרוזדור לטרקלין לשפוט את העם". אבל לרובינשטיין עצמו יש כנראה תוכניות אחרות, לפחות עד שיגיע הטלפון המיוחל מהוועדה למינוי שופטים: "יש לי הרצאה שהתחייבתי לשאת. אבקר את בתי החיילת בבסיס, וגם אמלא את התחייבותי לצעוד על ההליכון החדש שקנינו לבית".

 

וכצפוי, חתם רובינשטיין את האירוע בברכה מקראית: "שהחייני וקיימני והגעני לזמן הזה".


פורסם לראשונה 28/12/2003 16:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באובאו
רובינשטיין ולפיד בישיבת הממשלה האחרונה של היועץ
צילום: באובאו
צילום: גלי תיבון
צר לי שנפגעת. ארבל
צילום: גלי תיבון
הילד ההולנדי. מני מזוז
מומלצים