שתף קטע נבחר

"צו מדיני" לפינוי 4 מאחזים; בימין לא מתרגשים

על-פי החלטת ראש הממשלה ושר הביטחון, יפונו המאחזים מתוקף "צו מדיני", כדי להימנע מהליך משפטי מסורבל. שלום עכשיו: "זו אחיזת עיניים, מדובר במאחזי קש - שיפנו כבר את מיגרון". מקורבי השר ליברמן: "הקווים האדומים שלנו - פינוי יישובים"

בימין לא מתרגשים הבוקר (יום ב') מכוונת ראש הממשלה לפנות ארבעה מאחזים בימים הקרובים והערכה היא כי פינוי המאחזים לא יזעזע את הקואליציה של ראש הממשלה שרון.  

 

בסביבתו של השר אביגדור ליברמן (האיחוד הלאומי) אמרו ל-ynet כי "הקווים האדומים שלהם אינם פינוי מאחזים בלתי חוקיים אלא פינוי ישובים וכן הפיכת שטחי C שהם בשליטה בטחונית ואזרחית ישראלית לשטחי A ו-B שהם שטחים בשליטה ביטחונית פלסטינית ושליטה אזרחית ישראלית". עם זאת בסביבת השר ליברמן, סירבו להתייחס לתגובתם לפינוי המאחז מיגרון.

 

אתמול חתמו ראש הממשלה שרון ושר הביטחון מופז על ה"צו מדיני" לפינוי ארבעה מאחזים בלתי חוקיים, אחד מהם מאוייש בדלילות. זאת בעקבות נאומו המדיני של שרון בכנס הרצליה בו ציין כי "המאחזים הלא חוקיים יפונו, נקודה". בשלום עכשיו טוענים: "מדובר באחיזת עיניים".     

 

המאחזים שיפונו הם: גינות אריה ליד עפרה, שם נמצאים עשרה קרוואנים מאוישים ובהם 15 משפחות; חזון דוד, מאחז לא מאוייש ליד קריית-ארבע; חוות שקד שבתוך יצהר, מאחז לא מאוכלס; בת עין מערב-מערב שבין בית-לחם לחברון, אף הוא בלתי מיושב ובו שתי מכולות ישנות.

 

בסוף-השבוע יציבו נציגי צה"ל צווי פינוי על המבנים המועמדים לפינוי. למתיישבים תינתן ארכה של שלושה ימים לערער על ההחלטה בפני ועדה צבאית, ולאחר החלטתה, יינתנו להם שלושה ימים נוספים לעתור לבג"ץ. 

 

גורמים בסביבת ראש הממשלה מדגישים כי אין כוונה להפתיע את המתנחלים, וכי תינתן התרעה די זמן מראש לפני כל פינוי. לדברי הגורמים, המתנחלים יצטרכו לשכנע את בית המשפט העליון שהחלטת הממשלה היא בלתי סבירה בעליל ולשם כך יצטרכו להוכיח שהיישוב הוא חוקי. מרגע שבג"ץ ידחה את העתירה, וזאת ההערכה בסביבת שרון, ניתן יהיה לפנות במהירות את אותם מאחזים.

 

לעת עתה, לא נכלל המאחז מיגרון ברשימת המאחזים המיועדים לפינוי מיידי, בשל המחלוקת שקיימת באשר להיותו מאחז בלתי חוקי. בשבוע שעבר טען סגן שר הביטחון כי המאחז קיבל אישורים בימיו של בנימין בן אליעזר כשר ביטחון. ראשי המתנחלים הכריזו על מאבק בפינוי המאחזים, כשהם מפנים את עיקר תשומת הלב למיגרון.  

 

שרון ומופז החליטו בשבוע שעבר להכיר בהחלטה על פינוי מאחזים כהחלטה מדינית, ובכך לעקוף למעשה את ההליכים הממושכים בבתי המשפט, אם יינקטו כאלה. זאת בניגוד לפינויים שבוצעו עד היום, שהוצאו לפועל בעקבות חריגות מנהלי התכנון והבנייה. גורם אמריקני בכיר מתח באחרונה ביקורת על הפינוי האיטי מדי, כלשונו, של המאחזים הבלתי חוקיים והביע דאגה מ"הכשרה" של מאחזים בלתי חוקיים, כמו מיגרון.

 

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אומר כי "על הציבור לבחון את שרון במבחן התוצאה ובעמידה בהבטחותיו לפרק את כל המאחזים הבלתי מורשים בשטחים". לדבריו, "פרסום חלקי של כוונה לפנות מספר מצומצם של מאחזים, שרובם מאחזי קש, אינו משנה דבר ומעלה את החשד כי לשרון אין כוונה ממשית לפנות את גדול המאחזים בגדה - מיגרון". גורמים בתנועה משתוממים במיוחד לנוכח הכוונה לפנות את "חזון דוד" - נקודה שלא קיימת כלל, לטענתם.

 

ועד רבני יש"ע: להתייצב כחומה חיה 

 

לקראת הפינויים הצפויים הבהיר השר לביטחון פנים, צחי הנגבי, כי קצין שינחה את פקודיו להסתיר את זהותם - לא ילבש עוד את מדי המשטרה. הדברים נאמרו בעקבות האירוע שהתרחש במהלך פינוי המאחז חוות גלעד, במהלכו פינו שוטרים את המתנחלים ללא תגי זיהוי.

 

בתוך כך, התכנס אמש בירושלים ועד רבני יש"ע, לאור מה שהגדיר "המצב הקשה בפינוי המאחזים". הרבנים קראו ל"עם היושב בציון להתייצב כחומה חיה כנגד כל עקירת יישוב תוך גילוי אחריות כלפי כוחות הביטחון". הוועד קרא לשלטונות הצבא שלא להורות לחיילים לעסוק ב"עיסוק פסול, שאיננו מתפקידם המובהק של החיילים".

 

בישיבה השתתפו, בין היתר, הרב דב ליאור מקריית ארבע, הרב זלמן מלמד, הרב דניאל שילה מקדומים, הרב אליקים לבנון מאלון מורה, הרב יגאל קמינסקי מגוש קטיף, הרב נחום רבינוביץ' ממעלה אדומים והרב שלמה ארבינר מבית-אל.

 

לדברי הרבנים, "כשם שישראל אינה מתערבת בדרך בה נוקט הממשל האמריקני כדי להגן על שלום אזרחיו, כך עליה להימנע מלהתערב ולהגביל את פעילות כוחות הביטחון שלנו במלחמתם בטרור". בנוסף קובעים הרבנים כי "חייבים לנקוט באמצעים נגד מנהיגי הטרור כפי שארה"ב נוהגת בעיראק, ולנהוג בערפאת כדין סדאם, על כל המשתמע מכך".

 

בתגובה קרא ח"כ אברהם בורג לוועד רבני יש"ע לציית לדמוקרטיה, ולהימנע מהסתה והמרדה: "השימוש שעושים רבני יש"ע בדת, כדי למנוע את פינוי המאחזים הבלתי חוקיים, הוא פסול, מעוות ומסוכן לישראל".


פורסם לראשונה 28/12/2003 20:48

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לפינוי. גינות אריה
צילום: שלום עכשיו
שתי מכולות ישנות. בת עין מערב-מערב
צילום: שלום עכשיו
צילום: באובאו
"צו מדיני". שרון
צילום: באובאו
צילום: ערוץ 2
"להתייצב כחומה אחת". הרב דניאל שילה מרבני יש"ע
צילום: ערוץ 2
צילום: דני סלומון
לא להסתיר תגים. הנגבי
צילום: דני סלומון
מומלצים