שתף קטע נבחר

היום בכנסת: הקרב על הסרת החסינות

הכנסת תדון בשלוש הצעות חוק שמטרתן העברת סמכות הסרת החסינות מוועדת הכנסת לוועדה חיצונית. ח"כ רן כהן: "חייבים לקחת מהסוטים האלה את הסמכות". ובתוך כך מציע ח"כ "צ'יטה" כהן: לפצות אישי ציבור על הוצאות משפטיות ולא להאריך את חקירתם מעבר לשנה

המאבק נגד הסרת חסינות הח"כים: היום (ד') יובאו לאישור הכנסת שלוש הצעות חוק,  שמטרתן הפקעת הסמכות להסרת החסינות של חברי כנסת מוועדת הכנסת והעברתם לוועדה חיצונית.

 

הביקורת הציבורית שהוטחה בחברי הכנסת לאחר החלטתם שלא להסיר את חסינותם של ח"כ יחיאל חזן וח"כ מיכאל גורלובסקי בפרשת ההצבעות הכפולות גרמה ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין וליו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון, סער להגיש מחדש את הצעות החוק.

 

לפני חודשיים נפלו שלוש ההצעות במליאת הכנסת בקולות בודדים, לכן כינס ח"כ גדעון סער כ-20 חברי כנסת מכל סיעות הבית במטרה לשכנעם לתמוך בהצעת החוק. בישיבה אמר: "באופן עקרוני, אני מתנגד להסרת סמכויות מהכנסת אבל המצב הנוכחי פוגע בכנסת. בעיני זה מאבק על דמותו של המשטר הדמוקרטי. כולם מרגישים שצריך שינוי".

 

ח"כ דליה איציק (עבודה) אמרה כי "התנהלות ועדת הכנסת היא תעודת עניות, הכנסת הוכיחה שהביקורת צודקת מאוד, אני לא רואה שום אפשרות אחרת".

 

ח"כ רן כהן היה הבוטה ביותר והטיח בפני חברי סיעת הליכוד שהיו נוכחים בדיון: "חייבים לקחת מהסוטים האלה את הסמכות. מדובר בזיהום שהורס את המבנה והתדמית של הכנסת המשמש מוסד שצריך לקיים את הדמוקרטיה. לכן הסכנה של הזיהום קשה ואין ברירה אלא לעוקרו".

 

ח"כ איתן כבל אמר כי "לצערי, אין לנו את הכלים להתמודד עם כל אותם חברי כנסת שיוצרים דימוי קשה ובעייתי".

 

"רוצים להפוך את הכנסת לשוק"

 

למרות התומכים בהצעת החוק, צפוי מחר קרב של ממש במליאה. יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ רוני בראון, תוקף בחריפות את הלהיטות של יו"ר הכנסת ושל ח"כ גדעון סער ואומר: "קיום דיון בבהילות שבה מתנהלים המציעים נועדה רק לצרכים פופוליסטים ומשולים לזריקת עצם לתקשורת ולדעת הקהל. אני סבור שדיון בעניין מערכתי חייב להתנהל בקור רוח ובריחוק מינימלי מהמקרים האחרונים".

 

ח"כ מוחמד ברכה, יו"ר סיעת חד"ש, שבאופן מסורתי מתנגד להסרת חסינות, אומר: "רוצים להפוך את הכנסת לשוק שכל אחד יבוא ויפשפש בו. ועדה ציבורית יכולה לקבוע שכר וזכויות אבל לא יכולה לקבוע מהות בעבודת הכנסת. כשמדובר בחסינות חבר כנסת, מדובר בחסינות של הכנסת כולה. הצעתם היא פופוליזם זול, ללא עמוד שדרה".

 

ד"ר סוזי נבות, מתמחה בחסינות פרלמנטרית מהמכללה למנהל, יוצאת נגד ההחלטה להוציא את הסמכות להסרת חסינות מידי חברי הכנסת, וטוענת כי בכך "הכנסת מתפרקת מסמכויותיה והופכת חלשה יותר. ייווצר מצב שמי שיגדיר חסינות יהיה היועץ המשפטי לממשלה, והרשות השופטת, מבלי שלכנסת, שעליה נועדה החסינות להגן, תהיה דעה ומעמד בנושא".

 

לגבי הטענה כי חברי הכנסת משתמשים בחסינות לרעה, אומרת ד"ר נבות: "המקרים בהם הכנסת לא הסירה את החסינות הם חריגים, ויש למצוא איזון. הוצאת החסינות יוצרת תהליך של 'מדרון חלקלק', שיגרום לכך שבעתיד, כאשר הכנסת תקבל החלטות לא ראויות, תבוא מיד תביעה להוציא את הסמכות מידיה". ד"ר נבות מסכמת: "הכנסת חייבת להישאר חזקה כדי שתוכל לחוקק ולפקח על עבודת הממשלה".

 

"לפצות חברי כנסת, ולא להאריך חקירתם"

 

ובתוך כך ממשיכים הח"כים במאבק להגנתם. ח"כ אליעזר כהן (האיחוד הלאומי) הגיש היום הצעת חוק ולפיה אישי ציבור יפוצו בכל מקרה בגין הוצאות משפטיות שייגרמו להם. 

 

מטרת ההצעה, כפי שהיא מוגדרת בחוק: "לפצות אנשי ציבור בגין הוצאות כספיות שנאלצו לשלם במהלך עינוי הדין שעברו, וגם להרתיע את המדינה מהאשמות לא מספיק מבוססות". כמו כן מוצע כי חקירה משטרתית, שנמשכת מעבר לשנה, תידרוש את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה. 

 

כהן הסביר את הצעת החוק בריבוי החקירות בשנים האחרונות נגד אנשי ציבור והנזק שנגרם להם כתוצאה מכך.


פורסם לראשונה 30/12/2003 17:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום לע מ
להפקיע סמכות. ריבלין
צילום לע מ
אתר הכנסת
ח"כ אליעזר כהן. "לפצות את הח"כים"
אתר הכנסת
צילום: אבי כהן
ח"כ גורלובסקי. ועדת הכנסת לא הסירה את החסינות
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
ח"כ יחיאל חזן. "להפקיע את הסמכויות"
צילום: אבי כהן
מומלצים