שתף קטע נבחר

דו"ח: הבעיה הבוערת - המשבר הכלכלי

המועצה לביטחון לאומי בדו"ח לראש הממשלה: הבעייה הבוערת אינה הסכסוך עם הפלסטינים אלא המשבר החברתי - כלכלי "שקורע את החברה" ולא זוכה למספיק משאבים. הדו"ח הקודם שהועבר לראש הממשלה לא נדון בטענה שדלף לתקשורת. מחברו האלוף (במיל') עוזי דיין: "בישראל סדר היום הביטחוני-מדיני מסרס את הטיפול בסדר היום החברתי-כלכלי"

"הבעיה הבוערת ביותר שלנו איננה הפלסטינים אלא המשבר הכלכלי שקורע את החברה לגזרים". זאת הכותרת של דו"ח חדש שחיברה המועצה לביטחון לאומי ובימים האחרונים הוגש לראש הממשלה אריאל שרון.

 

בדו"ח ההערכה השנתי של המועצה לביטחון לאומי,  שפורסם לראשונה בגלי צה"ל, נקבע כי המדינה משקיעה משאבים ניכרים בעימות הישראלי - פלסטיני "שהשתלט על רוב תחומי החיים" במקום להפנות אותם לבעיה האמיתית שהיא, על פי המועצה לביטחון לאומי - האיום החברתי-כלכלי.

 

בשורה ארוכה של המלצות בתחום האזרחי קובעת המועצה שיש להקצות משאבים נוספים למגזר הערבי, לקדם רפורמות במערכת החינוך וליזום שירות לאומי לכל המגזרים, כולל החרדי והערבי.

 

בנוסף, קובע הדו"ח שיש לשפר את יעילות בתי המשפט ולהוסיף תקציבים למשטרה, כשהשורה התחתונה: יש להפנות יותר משאבים למישור החברתי-כלכלי ביחס לביטחוני.

 

במישור המדיני, קובע הדו"ח כי העימות עם הרשות הפלסטינית לא יסתיים בקרוב, ולכן יש לצאת ביוזמה מדינית ולבנות את הגדר כחיץ דמוגרפי שישרטט את גבולות הקבע של מדינת ישראל על בסיס שיקולים דמוגרפיים וביטחוניים.  

 

על הדו"ח שפורסם היום, החל לעבוד היועץ לביטחון לאומי הקודם אפרים הלוי, אך לאחר שפרש מתפקידו, השלים את חלקו העיקרי של הדו"ח ממלא מקומו, ישראל מיכאלי.

 

היועץ הלוי, הודיע במאי לראש הממשלה על כוונתו להתפטר, לאחר שראש הממשלה העדיף באופן עקבי לקבל את המלצותיו של מנהל הלשכה, דוב וייסגלס, בנושאים מדיניים, על פני המלצותיו שלו. בימים הקרובים ייכנס לתפקיד ראש המועצה האלוף במילואים גיורא איילנד.

 

בעקבות הפרסום, הודיע הבוקר ח"כ מתן וילנאי כי ייזום דיון בנושא בכנסת ובוועדת חוץ וביטחון.

 

לדבריו, "את הדו"ח הקודם של המועצה בשנה שעברה טיאטאה הממשלה מתחת לשטיח ואסור שדו"ח זה יזכה לגורל נוסף. זוהי ממשלה שלא קיימה דיון אסטרטגי אחד בבעיות היסוד של החברה והמדינה. ממשלה שלא חורטת כמשימה מרכזית וכיעד לאומי את הטיפול בבעיות החברתיות ובפערים תוביל את מדינת ישראל לאבדון".

 

"סדר היום הביטחוני מסרס את הכלכלי"

 

יצויין כי דו"ח עם המלצות ברוח דומה, שהגיש בעבר האלוף (במיל') עוזי דיין לראש הממשלה כששימש כראש המועצה לביטחון לאומי, לא זכה להתייחסות מיוחדת מצד ראש הממשלה ואף לא נדון בממשלה, בצידוק שהדו"ח דלף לתקשורת.

 

בדו"ח שפורסם באוגוסט 2002 נטען כי יש לצאת ביוזמה מדינית שנותנת עדיפות להגעה להסכם, אך אם הדבר לא מתאפשר, יש לפעול להיפרדות מהפלסטינים לגבולות שיישמרו על האופי היהודי דמוקרטי של ישראל בקו ביטחוני דמוגרפי. לשם כך, המליץ בדו"ח להילחם בטרור בכל השטח ובו בזמן לבנות גדר ביטחון מלאה ורציפה.

 

בדו"ח של האלוף (במיל') דיין נטען כי יוזמה מדינית כזאת תאפשר להרים סדר יום חברתי-כלכלי שמרכזו: עידוד עבודה ותעסוקה, הצבת החינוך כיעד לאומי וטיפול בשסעים החברתיים.

 

היום אמר דיין ל-ynet: "דרוש ביצוע סדר יום אזרחי בתחום העבודה והתעסוקה - להחזיר את ערך העבודה ואחריות המדינה לתעסוקה לכל אזרחיה. בנוסף יש לקדם את החינוך כיעד לאומי מועדף. וכל זאת במקביל לטיפול ממוקד בשסעים החברתיים, בעיקר בתחום יחסי יהודים-ערבים ובפריפריה בישראל שמבטאת באופן מעשי את הפער בין מי שיש להם למי שאין להם".

 

דיין קושר את הדגשת סדר היום הביטחוני להזנחת סדר היום החברתי-כלכלי: "בישראל סדר היום הביטחוני-מדיני מסרס את הטיפול בסדר היום החברתי-כלכלי. רק שיפור במצב הביטחון האישי יאפשר לאושש את הכלכלה. המשמעות היא שיש להשלים את בניית הגדר ולחלק את התקציב בצורה מאוזנת יותר בין נושאים ביטחוניים לנושאים כלכליים-חברתיים".

 

בנושא הקיצוץ בתקציב החינוך אמר האלוף (במיל') דיין: "לא הייתי מקצץ בשלוש השנים האחרונות בתקציב החינוך, גם על חשבון הירידה בתקציב הביטחון. הכסף הגדול בתקציב הביטחון לא הולך ללחימה בטרור אלא לאמצעי לחימה כמו טנקים ומטוסים המיועדים למלחמה קונבנציונלית כוללת".

 

דיין מותח ביקורת גם על הקמת הגדר, שעל בנייתה המליץ כבר בדו"ח שהגיש: "הדבר העיקרי שצריך להיעשות הוא בניית גדר הביטחון. זה שאיננו עושים זאת עולה לנו יותר ממיליארד שקל בחודש, לכן השלמת בניית הגדר תשלם את עצמה".

 

האלוף (במיל') דיין קורא "ליצור תוכנית אמיתית של עבודה ותעסוקה, כשבשני דברים אסור לפגוע: באפשרות להזדקן בכבוד ובאלה שלמרות הכל נשארו חלשים. ברגע שאין מדיניות כזאת ויש למעלה מ-400 אלף פועלים לא ישראלים בארץ - לא מתכוונים לכך שהישראלים יעבדו באמת.

 

"לא צריך להתאכזר לעובדים הזרים, אך הדרך היא לטפל במעסיקים וליצור מצב שזה יהיה בלתי כדאי להעסיק עובד זר מבחינה כלכלית. למשל, שמי שמעסיק עובד זר ישלם את הנזק שזה גורם למדינה וישלם השלמת הכנסה לישראלי שלא עובד. חייבים ליצור תמריץ לעבוד ואת זה לא ניתן לבצע כשמחזיקים כל כך הרבה פועלים זרים במשכורות מתחת למינימום".


פורסם לראשונה 05/01/2004 09:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
העוני. "הבעייה הבוערת"
צילום: מאיר פרטוש
גדר ההפרדה. "הפיתרון"
צילום: ג'רמי פלדמן
האלוף (במיל') דיין. "סדר יום מסורס"
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: שאול גולן
ח"כ מתן וילנאי. ייזום דיון בוועדה
צילום: שאול גולן
מומלצים