שתף קטע נבחר

נבחר זכיין זמני להולכת הגז הטבעי

הממשלה בחרה בחברה האמריקנית בקר אנרג'י לביצוע הולכת הגז עד לפרסום מכרז לבחירת החברה הקבועה; נציגי חברת EMG: ההסכם לייבוא גז ממצרים על סף חתימה

חברת בקר אנרג'י מארה"ב תבצע את הולכת הגז הטבעי, עד שיתבצע מכרז מסודר לחברה שתבצע את ההולכה, לאחר שהחברה ההולנדית גזיוני פרשה מהפרויקט במפתיע. כך החליטה אתמול הממשלה.

 

ההחלטה תאפשר לחברה הממשלתית להולכת הגז, נתיבי גז, להוליך את הגז הטבעי, שחברת ים תטיס אגרה במתקניה באשדוד, למתקני חברת החשמל הנמצאים בסמוך להם. ייתכן שבעקבות כך תוכל חברת החשמל להתחיל להשתמש בגז טבעי בזמן הקרוב.

 

כפי שפורסם ב-ynet, החלה ים-תטיס להעביר בשבוע שעבר גז טבעי מקידוחיה שבים התיכון, ליד אשקלון, למתקניה באשדוד. המתקנים באשדוד מלאים, והחברה הפסיקה את שאיבת הגז. חברת נתיבי גז תוביל את הגז הלאה, ביבשה, בצינורות שבנתה חברת גזיוני ההולנדית.

 

חברת גזיוני החליטה במפתיע לפרוש מהפרויקט, ולכן לא היה ברור כיצד תתבצע ההולכה ביבשה. עקב העיכוב, התכוונה הממשלה לדרוש מים-תטיס קנס של עשרות אלפי דולרים ביום על הפרה לכאורה של ההסכם. 

 

EMG: ההסכם לייבוא גז ממצרים לקראת סיום

 

בדיון שהתקיים היום בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא הגז הטבעי, אמרו נציגי שותפות EMG, השואפת לייבא גז טבעי ממצרים לישראל, שההסכם לאספקת ממצרים נמצא על סף חתימה.

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אביגדור יצחקי, שהשתתף בדיון, הגדיר ל-EMG ולחברת החשמל לוח זמנים להולכת הגז ממצרים. לדברי יצחקי, תיכנס מערכת הולכת הגז של EMG לשימוש עד יוני 2006, ותספק גז לתחנת הכוח באשקלון ולמתקן ההתפלה באשקלון.

 

יצחקי מתח ביקורת חריפה על כל תהליך בניית מערכת הולכת הגז. "כל התהליך הזה היה רצוף בכישלונות מתחילתו ועד סופו", אמר יצחקי. הוא השתלח בחברת בריטיש-גז, השואפת להזרים גז טבעי מחוף הים שליד רצועת עזה, אך לא זכתה לזיכיון ממשלתי, בשל הטענה שכספי הגז עלולים להגיע לידי הרשות הפלסטינית ולשמש לטרור. "התנהגות בריטיש-גז היתה חסרת כל כבוד ובלתי מקצועית ולכן הקשר בין ממשלת ישראל לחברה הופסק", אמר יצחקי. "הם הציעו המון תנאים מגבילים ולכן תוכניתם לא יצאה לפועל".

 

סמנכ"לית בריטיש-גז ישראל, ג'ינה כהן, אומרת בתגובה: "לא הצבנו שום תנאים, ונשמח מאד להיפגש עם יצחקי, להציג בפניו את כל המסמכים שהגשנו ולקדם את העניין".

 

שר התשתיות, יוסף פריצקי, לעומת זאת, אמר שיש בהחלט מקום לאפשר לבריטיש-גז להפוך לספק גז פרטי, שימכור גז טבעי לחברות פרטיות ויתחרה בחברת החשמל.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
גז טבעי: השבוע זה יתחיל?
צילום: דני סלומון
צילום: דן בלילטי
יצחקי. ביקורת חריפה
צילום: דן בלילטי
מומלצים