שתף קטע נבחר

נשיא סוריה עורך ביקור היסטורי בטורקיה

עידן חדש ביחסים: לאחר 68 שנים בהן לא ביקר נשיא סורי בטורקיה, הגיע אסד לביקור באנקרה

נשיא סוריה, בשאר אסד, הגיע היום (ג') לביקור היסטורי בטורקיה, שנועד לחזק את היחסים בין המדינות. לביקור זה משמעות חשובה עבור אסד, שמצא עצמו מבודד לאחר שארצות הברית הכריזה על סוריה כמדינה התומכת בטרור.

ביקורו של אסד בטורקיה הוא הראשון מסוגו מאז זכתה סוריה בעצמאותה, בשנת 1946. הוא עתיד להיוועד עם הנשיא הטורקי, אחמד סזר ועם בכירים טורקים נוספים, ביניהם ראש הממשלה ארדואן.

"אני לא רוצה שהיחסים בינינו לבין טורקיה יהיו מבוססים על לא יותר מהגבולות המשותפים", אמר אסד. לדבריו, מטרת ביקורו היא לתאם עם טורקיה עמדות אזוריות ואולי אף בינלאומיות. (לחצו כאן לראיון שהעניק אסד לעיתון בריטי טרם הגעתו לאנקרה, ובו התייחס לנשק הלא קונבנציונלי שיש ברשותו וברשות ישראל)

ההנחה הרווחת בטורקיה היא כי חימום היחסים עם סוריה נובע מהתחדשות המרידות הכורדיות במדינה. לעומת זאת, מומחים סורים טוענים כי היוזמה למפגש היא דווקא סורית, ונובעת מרצונו של אסד להניח מאחוריו יריבויות ישנות.

"ביקורו של אסד בטורקיה הוא אבן דרך משמעותית בפוליטיקה של המזרח התיכון. הביקור מסמן את פתיחתו של דף חדש בכל הנוגע ליחסי סוריה עם העולם", אמר פאווזי אל-שועיבי, פרשן סורי המתמחה ביחסי החוץ של המדינה.

התחממות בשנים האחרונות

היחסים המתוחים בין סוריה וטורקיה השתפרו במהלך שנות התשעים המאוחרות, לאחר שטורקיה איימה לנקוט בפעולות צבאיות נגד סוריה, שסיפקה מקלט למורדים הכורדים.

בעקבות איומים אלה הסגירה סוריה לידי הטורקים את המנהיג הכורדי, עבדאללה אוצ'לאן, שמרצה כעת עונש מאסר בטורקיה.

על אף דרישתה הגורפת של סוריה להעביר לידיה את מחוז הטאי (אלכסנדרטה), המאוכלס רובו בערבים מוסלמים, ועל אף חילוקי הדיעות בין שתי המדינות בדבר המים מנהר הפרת, בשלוש השנים האחרונות החלו שתי המדינות לשתף פעולה ביניהן, בעיקר בתחום החוזים הצבאיים, שעומדים על כמיליארד דולרים.

ההתנגדות המשותפת למערכה האמריקנית בעיראק קירבה אף היא בין המדינות, התקרבות שלא נשאה חן בעיני הממשל האמריקני בוושינגטון. טורקיה, החברה בנאט"ו, סירבה, כזכור, לאפשר לכוחות האמריקנים לעבור בשטחה בדרכם לעיראק.

"הנוכחות האמריקנית בעיראק, והיחס האמריקני לסוריה, מהווה איום על שתי המדינות. איום שמהווה גורם חשוב מאוד בהתקרבות ביניהן", אמר אל-שועיבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
יבקר בטורקיה. אסד
צילום: איי פי
צילום: איי פי
יפגש עם הנשיא הסורי. ארדוגן
צילום: איי פי
מומלצים