שתף קטע נבחר

בכיר בצה"ל: מי שיפגע בגדר מסתכן באש חיה

לדברי הקצין הבכיר, "כוחות צה"ל ייאלצו להשתמש באש חיה נגד מפגינים". על התקרית במהלכה נפצע פעיל השמאל גיל נעמתי: "משוכנע מעל לכל ספק" כי החיילים לא ידעו שיש שם ישראלים. המחדל: האמצעים לפיזור הפגנות נשארו במחסן. הוידוי: "זו תקופה בעייתית, אנחנו פועלים על גבול הקונצנזוס"

"במקרים חריגים, ובמידה שלא תהיה ברירה, ייאלצו כוחות צה"ל להשתמש באש חיה נגד מפגינים, אם יבואו סמוך לגדר ויבקשו לפגוע בה". כך אמר הערב (יום ג') קצין בכיר בצה"ל, בעקבות התקרית במהלכה נפצע פעיל השמאל גיל נעמתי מאש חיילים במהלך הפגנה נגד הגדר.  

 

באשר לתקרית עצמה סמוך למסחה, אמר הקצין כי לא נמצא פסול בהתנהגות הכוח, וכי הוא "משוכנע מעל לכל ספק", אחרי כל התחקירים שבוצעו, שהחיילים לא ידעו כי יש במקום ישראלים. בתחקיר אמרו החיילים: "אם היינו מבינים שיש בצד השני ישראלים, היינו חשים פחות מאויימים".  

 

אתמול הוגש לאלוף פיקוד המרכז ולרמטכ"ל דו"ח הוועדה שחקרה את האירוע, ובו אין מסקנות אישיות נגד מי מהחיילים בשטח. בדו"ח נכתב כי "התנהגות מפירי הסדר, חיתוך הגדר, טלטול השער והצעקות שנשמעו ברקע יצרו תחושת איום ממשי, לאור הקירבה של עשרות מטרים ליישוב אלקנה, ועשויה היתה להתפרש כניסיון חדירה ליישוב ישראלי... עוצמתה של הפרת הסדר והאלימות של המשתתפים הפתיעו את הכוח והעצימו את תחושת האיום והסיכון בקרב החיילים".

 

באשר לסוגיית פינויו של נעמתי, "הוועדה לא מצאה פגם בהתנהגות הכוח לאחר הירי, והתרשמה כי המהירות שבה פונה על-ידי רכב פלסטיני לא איפשרה לכוח להגיב ולנסות לפנותו". הוועדה ביקרה את העובדה שלא היו ברשות הכוח אמצעים לפיזור הפגנות, ומצאה ליקויים בהיערכות הפלוגה למשימותיה במרחב הגדר.

 

אורי נעמתי, אביו של גיל, תקף אתמול בחריפות את ממצאי הדו"ח, ואמר כי "רק שיכור יאמין לגרסת צה"ל". מנגד, אמו של החייל היורה אמרה ל-ynet כי "הצדק יצא לאור".

 

 

"פועלים על גבול הקונצנזוס"

 

לדברי הקצין הבכיר, "האירוע נלקח למחוזות שאינם רלוונטיים לצבא, על-ידי כל מיני גורמים". לדבריו, "התקופה הזו היא בעייתית, ואני אומר היום לכוחות, אנחנו פועלים על גבול הקונצנזוס. בעיניי, לא היה מדובר בהפגנה אלא באירוע של הפרת סדר אלימה עם פגיעה ברורה בגדר. לא נעשה שום מהלך מקדים לאישור קיום הפגנה, ולא היה שום ניסיון להזדהות כישראלים. נכון שהיה שלט אחד בעברית, אבל מדובר בשלט אחד בתוך דגלי אש"ף והחזית העממית.

 

"מדובר בהפרות סדר שהיו בגזרת לחימה. יום קודם יצא משם מחבל שביצע פיגוע התאבדות בצומת גהה, ויומיים לאחר מכן נתפסו שני מחבלים בדרך לפיגוע". בעניין הפתיחה באש חיה, אמר הגורם: "לנו יש הוראות פתיחה באש שאינן קשורות לקו התפר. הן נכתבו בזיכרון מלבנון, בניסיונות לתפוס מוצבים. יש חשש שדרך הדבר הזה ייכנסו ליישובים ולמוצבים, לכן נכתב נוהל פינוי הפרות סדר, שמאפשר גם נוהל מעצר חשוד ונוהל מסית ראשי. כשבאים לתכנן נוהל פתיחה באש בקו התפר, עומדות לנגד עינינו משמעויות כגון הפלת הגדר, פגיעה בגדר ומסקנות וניסיונות מלבנון".

 

הקצין הבכיר הדגיש כי "לא הולכים על הפתרון הקל, שמי שמתקרב לגדר יורים בו. שמים מגבלות. יש בשטח גדרות ושלטים בשלוש שפות. מדובר בהנחיות שעוברות את הפרקליט הצבאי הראשי ואת אישור היועץ המשפטי לממשלה". הקצין גילה כי לפני כחודש הודח מתפקידו מפקד במג"ב, לאחר שלא טיפל כראוי בהפרות סדר של פעילי שמאל סמוך לגדר, באזור הכפר הפלסטיני זבובה שבצפון השומרון.

 

אמצעי פיזור ההפגנות נשארו במחסן

 

לגבי האירוע עצמו, כאמור, הקצין משוכנע כי החיילים לא ידעו שמדובר בישראלי. "היו צעקות ממרחק של 30 מטר, והחיילים עמדו מאחורי ובתוך רכבים ממונעים". הקצין הזכיר כי הוועדה בדקה גם את עדותו של צלם "ידיעות אחרונות", טל כהן, וזו לא שינתה את מסקנתה לפיה איש מהחיילים לא שמע ולא הבין את הצעקות.

 

באשר לטענות לפיהן הפצועים לא פונו בזמן, אמר הקצין הבכיר: "כשצעקו 'תביאו אמבולנס! תביאו אמבולנס!' הפצוע כבר לא היה שם. היו רק שני אנשים ליד הגדר".

 

הקצין מסכים עם הכשל שהיה בהיעדר אמצעים לפיזור הפגנות, אשר היו באותה עת במחסנים של הפלוגה ולא חולקו לכלי-הרכב. לדבריו, "המידע אודות ההפגנה הצפויה הועבר מהחטיבה לגדוד ומהגדוד לפלוגה, אך המידע היה על הפגנה שצפויה להיות בקלקיליה, ובה אמורים היו להיות בין 6 ל-7 ישראלים, ואולי פלסטינים. אנחנו רואים בזה תקלה, ולכן ביקשנו ממח"ט גולני להמשיך ולתחקר את הנהלים, וגם לבדוק את התנהגות החיילים בסוף האירוע".

 

כשל נוסף, לדברי הקצין, היה בכך שנוהל הקליטה של הכוח לא תאם את הנהלים, כפי שמצופה מפלוגה בגיזרה חדשה. את הכשל נימק הקצין בבעייה שנוצרה עקב החלפת אנשי מילואים ושחרור מחזור שגויס בנהלי חירום. הקצין אמר עוד, כי הוועדה מצאה בתחקיר שלא גובש נוהל מסודר וברור של התמודדות עם הפרות סדר על הגדר. "אנחנו נמצאים במצב של עיצוב מציאות. חלק למדנו, וחלק עוד נלמד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
"גם בעתיד נירה". התקרית במסחה
צילום: טל כהן
צילום: צביקה  טישלר
נפצע בגדר. גיל נעמתי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים