שתף קטע נבחר

סאיטקס השלימה את מכירת SDP ב-262 מיליון דולר

סאיטקס תנסה לחלק דיבידנד של 118 מיליון דולר בעקבות המכירה, אך היא עדיין צריכה לקבל לכך את אישור בעלי המניות ובית המשפט

חברת סאיטקס השלימה שלשום בלילה את מכירת חברת-הבת שלה SDP (סאיטקס דיגיטל פרינטרס) לחברת קודאק. זאת, בתמורה ל-250 מיליון דולר במזומן, וסכום נוסף של 12 מיליון דולר מיתרת המזומנים של DPS.

 

לאור השלמת העיסקה תרשום סאיטקס ברבעון הראשון של 2004 רווח הון לאחר מס של 60 מיליון דולר. בעקבות העסקה הוחלט בסאיטקס לחלק דיבידנד של 118 מיליון דולר לבעלי המניות בחברה.

 

הנהנים העיקרים בדיבידנד הם חברות כלל-תעשיות ודסק"ש, שחלקן בדיבידנד הוא כ-26 מיליון דולר כל אחת. כלל-תעשיות ודסקש עתידות לרשום גם הן רווח הון של 14 מיליון דולר כל אחת. לאחר חלוקת הדיבידנד צפויה דסקש לרשום הפסד של 18 מיליון שקל. זאת, כתוצאה מהתאמות חשבונאיות על אופן רישום מניות סאיטקס בספריה.

 

כל בעל מניות של סאיטקס צפוי לקבל 2.75 דולר למניה, שמשקפים תשואת דיבידנד של 52%. סכום הדיבידנד של סאיטקס עדיין לא סופי, וסאיטקס עוד צריכה לקבל את אישור בעלי המניות של החברה ואת אישור בית המשפט כדי לחלק את הדיבידנד. לסאיטקס הפסדים צבורים, וחברה עם הפסדים צבורים (על-פי חוק החברות) לא יכולה לחלק דיבידנד, אלא אם היא רשמה שנתיים רצופות של רווח. לסיאטקס יש הפסדים צבורים של 152.9 מיליון דולר, נכון לסוף הרבעון השלישי של 2003.

 

במידה והחברה אכן תחלק את הסכום האמור כדיבידנד, יוותרו בקופת החברה 135 מיליון דולר, בניכוי 25 מיליון דולר שנישארו בחשבונות נאמנות בכל הקשור לעיסקת המכירה. לאחר החלוקה מדובר על מזומן של 3.14 דולר למניה. ביתרת המזומנים שיוותרו בקופה תשתמש החברה למטרות שונות, בין היתר להתחייבויות אחרות של החברה בארהב. ההתחייבות העיקרית של סאיטקס היא מול מס הכנסה האמריקני, שדורש מהחברה לשלם סכום של כמה עשרות מיליוני דולרים על שומות מס משנים עברו. החברה נמצאת בחודשים האחרונים במגעים עם שלטות המס האמריקניים על מנת להסדיר זאת. על-פי הערכות, סכום התשלום עתיד לעמוד על כ-20 מיליון דולר, וזאת לאחר שהחברה כבר הפרישה 60 מיליון דולר.

 

לאחר השלמת המכירה מה שנותר בסאיטקס היא סאיטקס-ויז'ן, שמוזגה עם חברת אפריון בתחילת 2003. סאיטקס-ויז'ן היא ככל הניראה היעד הבא שעליו ישימו את הדגש בחברה. סאיטקס-ויז'ן רשמה תוצאות שיא ברבעון השלישי של - 2003 מכירות של 26.7 מיליון דולר.

 

בנוסף, סאיטקס מחזיקה בחברת ג'מטקס העוסקת בתחום הדפוס באמצעות הלייזר, בה היא השקיעה 5.4 מיליון דולר, חברת אובג'קט-גאומטריס שבה היא מחזיקה 17.4% לאחר השקעה של 8.3 מיליון דולר, וכן אחזקות בחברות רייל-טיים-אימאג', XMPIE ואינפו-ביט. ההשקעות של סאיטקס בחברות הללו מסתכמות בכ-20.5 מיליון דולר.

 

לאור השלמת מכירת פעילות ה-SDP לקודאק עוזב מנכ"ל סאיטקס ומנכ"ל SDP, חומי שמיר, את החברה. זאת, כחלק מהעיסקה - לפיה הוא יישאר לעמוד בראש SDP גם בבעלות קודאק.

 

שמיר עוזב את תפקידו הניהולי בסאיטקס, אך הוא ימונה לדירקטור בחברה. שמיר ימשיך ללוות את החברה בתור חבר דירקטוריון, ויצטרף לבכירים לשעבר נוספים בחברה, כמו שמעון אלון, שמכהן אף הוא כדירקטור.

 

את חומי שמיר יחליף רענן כהן, שמשמש גם כסמנכל חברת דסקש, בעלת המניות בחברה. כהן משמש כחבר דירקטוריון סאיטקס החל משנת 2001, והוא משמש כדירקטור גם בחברות סלקום ונכסים ובניין, החברות-הבנות בדסק"ש.

 

רענן כהן הוא בנו של אלי כהן, שמכהן בתפקידים ניהוליים וכן כדירקטור בחברות בקבוצת אי.די.בי במשך עשרות שנים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים